| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Jakie badania lekarskie powinni przejść pracownicy korzystający z samochodów służbowych

Niedawno przyznaliśmy kilku pracownikom samochody służbowe. Czy ci pracownicy powinni przejść w związku z tym dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców? Pracownicy ci nie są u nas zatrudnieni na stanowiskach kierowców, tylko na stanowiskach menedżerskich.

Jeśli pracownicy byli zatrudnieni w firmie przed 29 czerwca 2011 r. i posiadają (wystawione przed tą datą) ważne orzeczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (wstępne lub okresowe badania lekarskie), mogą korzystać z samochodu służbowego bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań lekarskich. Badaniom na nowych zasadach zostaną poddani przy najbliższych okresowych badaniach lekarskich. Jeśli natomiast pracownicy zostali zatrudnieni po 28 czerwca 2011 r. i korzystają z samochodów służbowych, będą musieli poddać się dodatkowym badaniom lekarskim.

Od 29 czerwca 2011 r. zmieniły się przepisy dotyczące badań lekarskich kierowców. W wyniku tej nowelizacji osoby posiadające prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T, które kierują pojazdem w ramach obowiązków służbowych, należy skierować na konsultację okulistyczną oraz badanie oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia (§ 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami). Ponadto wszystkie osoby, do których zastosowanie ma nowe rozporządzenie, w tym także osoby, które kierują pojazdami w celach służbowych, będą musiały zostać poddane bardziej szczegółowym badaniom, jeśli chorują na cukrzycę lub padaczkę.

Dotyczy to wyłącznie pracowników, którzy kierują pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony skonstruowanymi do przewozu maksymalnie 9 osób licząc z kierowcą. Kierowcy ci nie podlegają bowiem pod ustawę o transporcie drogowym, która przewiduje innego rodzaju badania lekarskie.

Jeśli zatem w skierowaniu na wstępne lub okresowe badania lekarskie znajdzie się informacja, że pracownik, niezależnie od zajmowanego stanowiska, przy wykonywaniu obowiązków służbowych będzie korzystał z samochodu służbowego (lub prywatnego), lekarz medycyny pracy będzie zobowiązany skierować takiego pracownika na:

  • konsultacje okulistyczne,
  • badania oceniające widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia.

Nowelizacja rozporządzenia nie przewidziała okresu przejściowego, w którym dotychczas obowiązujące przepisy utracą ważność. Dlatego zaświadczenia lekarskie wydane przed 29 czerwca 2011 r. zachowują ważność i uprawniają do korzystania z samochodu w celach służbowych bez konieczności przeprowadzania dodatkowych badań. Badania te powinny zostać wykonane przy najbliższych badaniach okresowych pracownika. Informacja o tym, że pracownik jest osobą kierującą samochodem w celach służbowych, powinna znajdować się na skierowaniu na badania profilaktyczne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »