reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

Wymogi bhp w pomieszczeniach pralni

W trakcie kontroli PIP na terenie pralni inspektor pracy stwierdził wiele nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym między innymi w zakresie środków ochrony indywidualnej, pomieszczeń pracy, wyposażenia pralni. Na jakie elementy z zakresu bhp należy zwrócić szczególną uwagę?

Praca na terenie pralni związana jest przeważnie z kontaktem ze środkami chemicznymi oraz wodą i parą wodną. Z tego względu pracodawca ma obowiązek zapewnić na terenie pomieszczeń pracy pokrycie ścian oraz podłóg materiałem nienasiąkliwym, łatwo zmywalnym, odpornym na nasiąkanie, zapewnić odpowiednią wymianę powietrza, naturalne i sztuczne oświetlenie, zabezpieczenie przed porażeniem prądem elektrycznym. Pracodawca powinien także zapewnić odpowiednie warunku użytkowania chemikaliów.

Pomieszczenia pracy

Niezależnie od miejscowych wyciągów zainstalowanych bezpośrednio przy urządzeniach lub maszynach pralniczych, pomieszczenia pralni powinny mieć zapewnioną odpowiednią wymianę powietrza.

W pomieszczeniach narażonych na działanie substancji chemicznych, wody i par ściany powinny być pokryte do wysokości co najmniej 2,0 m materiałem nienasiąkliwym, łatwo zmywalnym i odpornym na działanie środków stosowanych do czyszczenia, usuwania plam, prania i farbowania. Podłogi narażone na działanie preparatów i środków chemicznych oraz wody powinny być wykonane z materiałów odpornych na nasiąkanie.

Pomieszczenia sortowni i magazynów odzieży brudnej oraz środki transportowe do jej przewożenia należy dezynfekować co najmniej raz w roku, pomieszczenia odnawiać co najmniej jeden raz w roku.

Ścieki z urządzeń i maszyn powinny być odprowadzane w sposób niepowodujący zalewania podłogi. Otwory i studzienki kanałów ściekowych na drogach i przejściach oraz na stanowiskach pracy muszą być zabezpieczone odpowiednimi pokrywami lub kratkami.

Należy także wyodrębnić pomieszczenia z oddzielnymi stanowiskami pracy do przyjmowania odzieży brudnej oraz do wydawania odzieży upranej. Odzież brudną przeznaczoną do prania należy dostarczać do pralni wyłącznie w workach lub pojemnikach eliminujących bezpośredni kontakt z tą odzieżą osób zatrudnionych przy transporcie.

Stanowiska pracy, na których stosowane substancje chemiczne do czyszczenia, prania, apretowania lub farbowania mogą być przyczyną poślizgu pracownika, należy wyposażyć w ażurowe podesty.

WAŻNE!

Stanowiska ręcznego prasowania odzieży przy użyciu elektrycznych żelazek należy wyposażyć w podesty lub dywaniki izolacyjne z materiałów dielektrycznych, jeżeli nie zastosowano innych skutecznych środków ochrony przeciwporażeniowej.

Maszyny i urządzenia

Maszyny powinny spełniać minimalne wymagania bezpieczeństwa bądź spełniać wymagania oceny zgodności potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Ponadto do każdej maszyny powinna być dostępna instrukcja bezpiecznego użytkowania

Urządzenia do mechanicznego czyszczenia odzieży lub miejscowego usuwania plam przy użyciu substancji chemicznych powinny być szczelne lub wyposażone w wentylację wyciągową miejscową.

WAŻNE!

Maszyny i urządzenia pralnicze muszą być wyposażone w szczelne pokrywy samozamykające wraz z urządzeniami zabezpieczającymi pokrywy otworów załadunkowych przed przypadkowym otwarciem podczas pracy tych maszyn i urządzeń.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama