Świadczenie rehabilitacyjne - komu przysługuje i jak je wypłacać
REKLAMA
Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie, jeżeli bez względu na stan zdrowia, jest uprawniona do:
REKLAMA
- emerytury,
- renty z tytułu niezdolności do pracy (nie dotyczy renty rodzinnej),
- zasiłku dla bezrobotnych,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego,
- nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- urlopu dla poratowania zdrowia udzielanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 73 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela; jeżeli taki urlop nie został udzielony, pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne) (art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej).
Ponadto świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje w takich samych przypadkach, w których nie przysługuje zasiłek chorobowy, tj.:
- za okresy, w których osoba ubezpieczona ma prawo do wynagrodzenia na podstawie przepisów szczególnych,
- w okresie urlopu bezpłatnego,
- w okresie urlopu wychowawczego,
- w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie obywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
- za cały okres, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego ubezpieczonego (okoliczności te stwierdza się na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu),
- za miesiąc kalendarzowy, w którym zostało stwierdzone wykonywanie pracy zarobkowej albo wykorzystywanie świadczenia w sposób niezgodny z jego celem (art. 12, art. 15 i art. 17 w zw. z art. 22 ustawy zasiłkowej).
Świadczenie rehabilitacyjne (tak jak zasiłek chorobowy) nie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, jeżeli w tym czasie osoba:
- kontynuuje lub podjęła działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającą prawo do świadczeń za okres choroby,
- podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,
- nie nabyła prawa do świadczenia w czasie trwania ubezpieczenia,
- jest uprawniona do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego (art. 13 ust. 1 w zw. z art. 22 ustawy zasiłkowej).
Dokumenty niezbędne do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego
Osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne powinna złożyć wniosek na druku ZUS Np-7 wraz z dokumentacją uzupełniającą w jednostce ZUS właściwej dla swojego miejsca zamieszkania. Wzór druku Np-7 – str. 62.
Dokumentację uzupełniającą stanowią:
- zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego (druk ZUS N-9) – zaświadczenie to powinno być wystawione nie wcześniej niż 1 miesiąc przed datą złożenia wniosku o świadczenie, co oznacza, że jest ono ważne przez 1 miesiąc od dnia wypełnienia,
- wywiad zawodowy z miejsca pracy (druk ZUS N-10) – druk wypełnia w całości pracodawca, który wskazuje w nim charakter wykonywanej przez pracownika pracy.
Więcej na ten temat znajdziesz w płatnej części serwisu w artykule: Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne i jak je wypłacać
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat