reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Kiedy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy

Kiedy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy

Jeśli są przeciwwskazania do wykonywania pracy na zajmowanym przez pracownika stanowisku, pracodawca ma obowiązek przenieść go na inne stanowisko, kierując uprzednio na badania lekarskie w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do jej wykonywania.

Pracodawca może dopuścić do pracy pracownika, który ma aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Do wydawania orzeczenia jest uprawniony lekarz medycyny pracy na podstawie wyników przeprowadzonego badania lekarskiego oraz oceny zagrożeń dla zdrowia i życia pracownika, występujących na stanowisku pracy. Lekarz dokonuje oceny zagrożeń na podstawie przekazywanej przez pracodawcę informacji o występowaniu czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych, w tym również o aktualnych wynikach badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia występujących na stanowiskach pracy.

Powyższe informacje powinny być zawarte w skierowaniu pracownika na badania. Wskazane jest, aby lekarz uzupełnił informacje pracodawcy o spostrzeżenia z przeprowadzonych wizytacji stanowisk pracy.

Orzeczenia lekarskie są wydawane w formie zaświadczenia. Zaświadczenia te lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne sporządza w dwóch egzemplarzach, które przekazuje pracownikowi i pracodawcy.

Pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy w 2 przypadkach:

  • razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej (na podstawie orzeczenia lekarskiego, w terminie i na czas określony w tym orzeczeniu, przenieść do innej pracy nienarażającej go na działanie czynnika, który wywołał te objawy),
  • niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, gdy pracownik nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z FUS.

Jeżeli przeniesienie pracownika do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy.

Nieprzeniesienie pracownika (w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim) do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe, na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, upoważnia pracownika do rozwiązania umowy na podstawie art. 55 § 1 k.p., tj. bez wypowiedzenia z winy pracodawcy. Powyższe oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia ma charakter obiektywny i musi być potwierdzone orzeczeniem lekarskim.

Podstawa prawna:

  • art. 66 ust. 1 Konstytucji RP,
  • art. 15, 55, 207, art. 229 § 4, art. 230 § 1 i 2, art. 231 Kodeksu pracy,
  • § 3 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (DzU nr 69, poz. 332 ze zm.).
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama