reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Odmowa poddania się obowiązkowym szczepieniom przez pracownika

Pracownik ma prawo odmówić poddania się szczepieniom ochronnym. W takim wypadku odpowiedzialność za ewentualne zachorowanie spada na pracownika. Pracodawca powinien odebrać od pracownika oświadczenie o jednoznacznej rezygnacji z należnych mu szczepień.

Pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia zalecanych szczepień ochronnych wymaganych przy wykonywaniu czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych. Szczepienia te mają na celu zapobieganie szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wśród pracowników narażonych na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych.

Przed podjęciem czynności zawodowych pracodawca informuje pracownika, narażonego na działanie biologicznych czynników chorobotwórczych, o rodzaju zalecanego szczepienia ochronnego wymaganego przy wykonywaniu czynności zawodowych.

Koszty przeprowadzania szczepień oraz zakupu szczepionek ponosi pracodawca.

Prawo pracownika do odmowy poddania się szczepieniu

Przepisy nie nakazują pracownikowi obowiązkowego poddania się takiemu szczepieniu. Pracodawca ani personel medyczny nie mogą zmusić pracownika do poddania się stosownym na jego stanowisku pracy szczepieniom. Mogą jedynie poinformować taką osobę o możliwych konsekwencjach nieprzyjęcia szczepionki. Pracodawca powinien odebrać od pracownika na piśmie jednoznaczną odmowę i przechowywać ją w jego aktach osobowych.

Kiedy pracownik powinien się zaszczepić

Wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych zawiera rozporządzenie z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki. Jeżeli pracodawca zatrudnia pracowników w środowisku pracy wymienionym poniżej – prace takie umieszcza w prowadzonym dla zakładu rejestrze. Do prac narażających na działanie czynników biologicznych należą m.in.: praca w zakładach produkujących żywność, praca w rolnictwie, praca, podczas której dochodzi do kontaktu ze zwierzętami lub produktami pochodzenia zwierzęcego.

Podstawa prawna:

  • art. 2221, art. 2351 Kodeksu pracy,
  • art. 20 ust. 4 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU nr 234, poz. 1570 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 3 stycznia 2012 r. w sprawie wykazu rodzajów czynności zawodowych oraz zalecanych szczepień ochronnych wymaganych u pracowników, funkcjonariuszy, żołnierzy lub podwładnych podejmujących pracę, zatrudnionych lub wyznaczonych do wykonywania tych czynności (DzU poz. 40),
  • art. 21 ust. 1 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (DzU nr 81, poz. 716 ze zm.)
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama