| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Czy badania lekarskie zawsze trzeba przeprowadzać w godzinach pracy

Podpisaliśmy umowę o świadczenie usług z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej z lekarzem medycyny pracy, który wykonuje te usługi wyłącznie przez 2 dni w tygodniu w godzinach 8.00–16.00. Zatrudniamy pracowników w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy z możliwością wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. W związku z tym nie zawsze mamy możliwość skierowania pracowników na okresowe lub kontrolne badania lekarskie w dni, które zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem są dla niego dniami roboczymi. Dodatkowo część naszych pracowników świadczy pracę wyłącznie w porze nocnej. Czy w takim przypadku pracownicy mogą wykonywać badania lekarskie w dni dla nich wolne od pracy? Czy w sytuacji gdy pracownik wykonuje badania w dni, które nie są dla niego dniami pracy, należy mu te dni zaliczyć do czasu pracy i wypłacić za ten czas wynagrodzenie?

Jeżeli nie ma możliwości przeprowadzenia profilaktycznych badań lekarskich pracowników w godzinach pracy, to mogą być one wykonane po godzinach pracy. Czasu badań lekarskich przeprowadzanych po godzinach pracy lub w dni wolne od pracy nie należy zaliczać do czasu pracy, a tym samym pracownikowi nie będzie przysługiwało za ten czas wynagrodzenie.

Profilaktyczne badania lekarskie okresowe oraz kontrolne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy (art. 229 § 3 k.p.). Za czas wykonania tych badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jeżeli z wykonaniem badań łączy się konieczność odbycia podróży do innej miejscowości, pracownikowi należy również zwrócić koszty przejazdu. A zatem, jeśli badania lekarskie będą przeprowadzane w godzinach pracy pracownika, należy zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy na czas niezbędny do ich wykonania, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Zwolnienie od pracy na czas wykonywania badań przysługuje wyłącznie w czasie ich wykonywania. Jeżeli wykonanie badania trwa tylko 2 godziny, zwolnienie od pracy przysługuje na te 2 godziny, nie zaś na cały dzień. W takiej sytuacji można polecić pracownikowi przepracowanie pozostałej części dnia roboczego.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Dopiero gdy nie jest możliwe wykonanie badań okresowych i kontrolnych w godzinach pracy, pracownik będzie miał obowiązek wykonać je poza tymi godzinami. Ustawodawca nie określił jednak, kiedy nie będzie takich możliwości. Uznaje się jednak, że zwrot „w miarę możliwości” należy odnosić do godzin pracy placówki wykonującej badania. Zgodnie z taką interpretacją, jeżeli praca jest wykonywana poza godzinami otwarcia placówki, badania profilaktyczne zostaną przeprowadzone w dni nierobocze pracownika lub po jego godzinach pracy. Dotyczy to więc np. sytuacji wskazanej w pytaniu. Osoby zatrudniane wyłącznie w porze nocnej będą poddawane badaniom profilaktycznym poza godzinami pracy. Nie ma bowiem podstaw, aby żądać od lekarza medycyny pracy zmiany godzin przyjmowania pacjentów, tym bardziej na godziny przypadające w porze nocnej.

W pozostałych przypadkach, nawet gdy dotyczy to pracowników zatrudnionych w 3-zmianowym równoważnym systemie czasu pracy, jeżeli można skierować pracowników na badania w godzinach pracy, należy tę zasadę stosować. Dopuszczalne są jednak sytuacje, gdy również pracownicy zatrudnieni w takim systemie czasu pracy będą wykonywać badania poza godzinami pracy, jeżeli nie będzie innej możliwości. Trzeba pamiętać, że praktyka polegająca na zlecaniu wykonywania badań okresowych czy kontrolnych w czasie wolnym od pracy, gdy jest możliwe wykonanie ich w godzinach pracy, narusza przepisy prawa pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »