reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Czy dofinansowanie do okularów można uzależnić od przepracowania okresu ustalonego przez pracodawcę

Czy dofinansowanie do okularów można uzależnić od przepracowania okresu ustalonego przez pracodawcę

Czy możemy wprowadzić zapis do zarządzenia w sprawie dofinansowania kosztów zakupu okularów korygujących wzrok, zgodnie z którym refundacja będzie przysługiwać tylko tym pracownikom, którzy m.in. przepracowali w naszej firmie bez przerwy co najmniej 6 miesięcy?

Nie mogą Państwo wprowadzić takiego zapisu. Pracownik ma prawo dofinansowania do zakupu okularów korygujących wzrok bez względu na długość okresu przepracowanego u danego pracodawcy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom (należy przez to rozumieć każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, w tym praktykanta i stażystę, użytkującą w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (§ 2 pkt 4 w zw. z § 8 ust. 2 rozporządzenia MPiPS z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, dalej rozporządzenie).

Rozporządzenie nie reguluje kwestii dotyczących sposobu realizacji obowiązku pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikom okularów korygujących. Należy zatem przyjąć, że istnieją 2 rozwiązania:

  • zakup okularów przez pracodawcę lub
  • dofinansowanie do zakupu okularów dokonanego bezpośrednio przez pracownika.

Obie formy zapewnienia pracownikowi okularów są możliwe po przedstawieniu przez zatrudnionego zaświadczenia lekarskiego uzyskanego w wyniku badań profilaktycznych (wstępnych, okresowych, kontrolnych) stwierdzającego potrzebę używania w pracy okularów korygujących wzrok.

W przypadku samodzielnego zakupu okularów przez pracownika, do celów refundacji, oprócz zaświadczenia lekarskiego pracownik powinien przedstawić dowód poniesienia kosztów (rachunek, faktura wystawione na pracownika lub na pracodawcę). Wniosek o dofinansowanie nie jest konieczny, bowiem zwrot kosztów jest dla pracodawcy świadczeniem obowiązkowym.

Przepisy nie uzależniają zatem przyznania dofinansowania od przepracowania przez pracownika pewnego okresu ustalonego przez pracodawcę. Takie zapisy, jako niekorzystne dla pracownika, należy uważać za nieważne, zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy (art. 18 § 1–2 Kodeksu pracy).

WAŻNE!

Przyznanie i wypłata dofinansowania do okularów korygujących wzrok nie zależą od przepracowania przez pracownika jakiegokolwiek okresu wyznaczonego przez pracodawcę.

Każdy pracownik, który spełnił określone w przepisach warunki do ubiegania się o dofinansowanie, może skutecznie domagać się od pracodawcy jego przyznania i wypłaty. Bez znaczenia pozostaje długość okresu przepracowanego w zakładzie. O dofinansowanie mają bowiem prawo ubiegać się także pracownicy przyjmowani po raz pierwszy do pracy u danego pracodawcy.

Podstawa prawna:

  • § 2 pkt 4, § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973),
  • art. 18 § 1–2, art. 229 § 1, § 2, § 6 Kodeksu pracy.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama