REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Urlop rodzicielski

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS rozpoczął wysyłkę listów z wysokością hipotetycznej emerytury

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych (IOSKU). Informacje otrzyma 19 mln ubezpieczonych. Z informacji można się dowiedzieć o tym, ile jest odłożonych i zwaloryzowanych składek.

Duża popularność urlopu ojcowskiego

W okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Ojcowie mogą również skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy

W przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS świadczenia te wypłaca na bieżąco, po stwierdzeniu do nich uprawnień. Zasiłek powinien być jednak wypłacony nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia tego uprawnienia. Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku?

Zmiany w urlopach ojcowskich i rodzicielskich - nowa dyrektywa UE

Co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojca - takie zmiany przewiduje nowa dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

REKLAMA

Jak rozliczyć i ustalić prawo do odroczonego urlopu rodzicielskiego

Warunkiem skorzystania z 16 tygodni odroczonego urlopu rodzicielskiego jest wykorzystanie przynajmniej jednej części urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński - wsparcie dla rodziców

Osoby, które korzystają z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego oraz są objęte ubezpieczeniem chorobowym mają prawo do zasiłku macierzyńskiego.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Nowe zasady udzielania urlopów rodzicielskich

Co najmniej 10 dni płatnego urlopu ojcowskiego, dwa miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego, 5 dni urlopu opiekuńczego - to nowe rozwiązania, które znalazły się w przepisach dyrektywy w sprawie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Polska będzie musiała dostosować się do przepisów w ciągu trzech lat.

REKLAMA

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2019 r.

ZUS podał wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. Ile wynosi składka wypadkowa w 2019 roku?

Jak liczyć zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP po urlopie macierzyńskim

Obowiązujące przepisy przewidują kilka sytuacji w których pracodawca opłacający składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) za swoich pracowników, będzie zwolniony z obowiązku ich opłacania.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Które składki podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego, a które przepadają? Jakie są zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE?

Jak wpisać w świadectwie pracy informację o urlopie rodzicielskim łączonym z pracą

W świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i z ubezpieczeń społecznych. Podaje się w nim m.in. wymiar wykorzystanego urlopu rodzicielskiego i podstawę prawną jego udzielenia.

Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców

Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego.

Tata na urlopie - duża popularność urlopu rodzicielskiego

Rośnie popularność urlopów rodzicielskich. W styczniu 2019 r. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 18,1 tys. ojców. Dla porównania, w styczniu 2018 r. z urlopu takiego skorzystało 17,3 tys. ojców.

Dobrowolność składek na ZUS dla przedsiębiorców

Przedsiębiorca będzie mógł całkowicie zrezygnować z opłacania składek na ZUS - poinformował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Nowa dyrektywa ws. urlopu rodzicielskiego

Dyrektywa przewiduje, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystywać będzie mogła tylko mama, a część - tylko tata. Polska wypracowała kompromis w tej sprawie.

Urlop rodzicielski dla ojca 2019

Pracownik, w tym ojciec dziecka, ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 albo 34 tygodni. W tym celu należy złożyć pisemny wniosek.

Wysokość składek ZUS zależna od przeciętnego wynagrodzenia

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne zależy od przeciętnego wynagrodzenia w kraju - poinformowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) a podstawa wymiaru składek

Przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Pracodawcy mają jednak czas na przygotowanie się do wprowadzenia PPK. Czy wpłata podstawowa do PPK stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne?

Wniosek o roczny urlop macierzyński i rodzicielski 2019 - wzór

"Roczny urlop macierzyński" obejmuje dwa urlopy: macierzyński i rodzicielski. Jakie są zasady jego udzielenia? Przedstawiamy wzór wniosku o udzielenie "rocznego urlopu macierzyńskiego".

Choroba pracownika na przełomie roku

Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy. Zdarza się, że na przełomie roku pracownicy przebywają na zwolnieniu lekarskim. Co zrobić w takiej sytuacji?

Mały ZUS 2019 - jakie warunki należy spełnić

Jeśli kontynuujesz działalność, którą prowadziłeś w 2018 roku, i chcesz skorzystać z niższych składek na ubezpieczenia społeczne, musisz złożyć w ZUS dokumenty do 8 stycznia 2019 roku - przypomina ZUS. Jakie warunki należy spełnić, by opłacać niższe składki tzw. mały ZUS?

Urlop rodzicielski 2019 – wniosek, dokumenty

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek pracownika. Ważny jest termin złożenia wniosku. Do wniosku o urlop rodzicielski należy dołączyć odpowiednie dokumenty.

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

TK: ustawa o zniesieniu limitu składek niekonstytucyjna

Nowelizacja ustawy dotycząca zniesienia górnego limitu składek na ZUS, jest niezgodna z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o nieprawidłowości przebiegu procesu legislacyjnego. Wniosek prezydenta do TK został skierowany w trybie kontroli prewencyjnej, a więc przed podpisaniem ustawy.

Mały ZUS od 1 stycznia 2019 r. - poradnik

Od 1 stycznia 2019 r. przedsiębiorca będzie mógł opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne. Jakie obowiązki będzie miał przedsiębiorca związane z korzystaniem z "małego ZUS"? Jak długo można korzystać z "małego ZUS"? Odpowiedzi na te pytania w niniejszym poradniku.

Urlop rodzicielski 2019 – zasady korzystania, wzór wniosku

Urlop rodzicielski udzielany jest wyłącznie na wniosek rodzica. Jakie są zasady korzystania oraz wymiar urlopu rodzicielskiego w 2019 roku? Zapoznaj się z podstawowymi informacjami i pobierz wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego.

Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS "Zaległe składki"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywą korespondencją mailową dotyczącą zaległości składkowych. Jednocześnie przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Na co zwrócić uwagę przy otrzymaniu podejrzanego maila?

Wysokość składek społecznych zależna od przychodów - zmiany w 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. osoby fizyczne prowadzące firmę na własny rachunek, będą mogły płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Ich wysokość będzie ustalana proporcjonalnie do przychodu.

Minimalna stawka godzinowa 2019

Minimalna stawka godzinowa na umowie zleceniu od 1 stycznia 2019r. będzie wyższa o 1 zł od minimalnej stawki godzinowej, która obowiązywała w 2018 r. Jaki będzie całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Ile pracownik otrzyma za godzinę pracy netto?

Innowacje w ZUS

Polska Nagroda Innowacyjności 2018 została przyznana Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Doceniono w ten sposób strategię wdrażania nowoczesnych technologii. Dużym sukcesem okazało się wprowadzenie indywidualnych numerów rachunków składkowych.

Sukces e-składek ZUS

E-składki ZUS okazały się prawdziwym sukcesem. Od 1 stycznia 2018 r. dzięki indywidualnym numerom rachunków składkowych płatnicy składek popełniają o wiele mniej błędów przy rozliczeniach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Urlopy dla rodziców w 2019 r. – macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, ojcowski

Rodzicom-pracownikom przysługują różne rodzaje urlopów do wykorzystania w celu opieki nad dzieckiem. Kodeks pracy reguluje m.in. zasady udzielania urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego. Warto wiedzieć, jak w 2019 r. kształtują się uprawnienia pracowników w tym zakresie.

Ulga na start - wyjaśnienia MRPiPS i ZUS

Od 30 kwietnia br. obowiązuje ulga na start, która zwalnia z przymusu płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Czy zleceniodawcy mają obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start - wyjaśnia resort pracy.

Zasiłek macierzyński za część urlopu rodzicielskiego u kolejnego pracodawcy

Za czas urlopu rodzicielskiego należy się zasiłek macierzyński. Pracownica nie wykorzystała pełnego wymiaru zasiłku za czas urlopu rodzicielskiego u poprzedniego płatnika. Złożyła wniosek o udzielenie 2 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy pracodawca ma obowiązek wypłacić zasiłek macierzyński za tę część urlopu?

Mały ZUS od 2019 r. - dla kogo, warunki

Mały ZUS dla drobnych firm ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Kto może skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek?

Jak wyliczyć kwotę zasiłku macierzyńskiego pracownicy, która łączy urlop rodzicielski z pracą

W przypadku gdy ubezpieczony będący pracownikiem łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wysokość zasiłku macierzyńskiego należy obniżyć.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osób na urlopie wychowawczym w 2018 r.

W przypadku osób, które przebywają na urlopach wychowawczych, w dokumentach rozliczeniowych należy wykazać składki i podstawy wymiaru składek. Jak to wygląda w praktyce - wyjaśnia ZUS.

Ulga na start na przykładach - składki ZUS 2018/2019

Ulga na start dla nowych przedsiębiorców obowiązuje od 30 kwietnia 2018 r. Przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jak wygląda to w praktyce?

ZUS: informacja o stanie konta emerytalnego w 2018 r.

ZUS rozpoczął wysyłkę informacji o stanie kont ubezpieczonych za 2017 r. Informacje otrzyma ponad 19 mln ubezpieczonych.

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Uprawnienia pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2018/2019

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracowników-ojców, m.in. urlop ojcowski, urlop rodzicielski czy urlop wychowawczy. Z jakich innych uprawnień rodzicielskich może korzystać ojciec dziecka?

Wysokość składek wypadkowych od kwietnia 2018 r.

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Jak zmieniła się wysokość składek w 2018 r.?

E-składki KRUS - od kiedy

Już w najbliższym kwartale płatnicy KRUS odprowadzający składki z tytułu ubezpieczenia społecznego będą mogli opłacić je za pomocą nowego narzędzia "e-składki KRUS".

Składki ZUS za nianię od 1 stycznia 2018 r. - jak rozliczyć, kody ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. rodzice zatrudniający nianię ponoszą wyższe koszty z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Wyższe koszty składkowe ponosi również sama opiekunka. Wraz ze zmianami miały obowiązywać nowe kody ubezpieczeniowe.

Urlop wypoczynkowy po urlopach związanych z rodzicielstwem

Jeżeli Twój urlop macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy, pamiętaj, że możesz skorzystać jeszcze z zaległego i bieżącego urlopu wypoczynkowego. A na jakich zasadach? O tym poniżej, ponieważ zasady nie są identyczne dla każdego z wymienionych rodzajów urlopów.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Co w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia?

Długi w ZUS w 2018 r. - przedsiębiorcy bez zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie bieżące wpłaty przedsiębiorców do ZUS, w tym składki chorobowe trafiają w pierwszej kolejności na pokrycie najstarszego długu. Powoduje to brak wypłaty zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego.

Urlopy związane z rodzicielstwem w 2018 r. - urlop rodzicielski, macierzyński i ojcowski

Pracownik-rodzic ma prawo skorzystać z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy urlopu ojcowskiego. Zasady udzielania urlopów regulują przepisy Kodeksu pracy. Jak te uprawnienia kształtują się w 2018 roku?

REKLAMA