REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość składek wypadkowych od kwietnia 2018 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Accace Polska
Kompleksowa obsługa prawna, doradztwo podatkowe, doradztwo transakcyjne, outsourcing księgowości, kadr i płac.
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Jak zmieniła się wysokość składek w 2018 r.?

Zmiana wysokości składek wypadkowych z początkiem kwietnia 2018 r.

Od 1 kwietnia 2018 roku zaczęły obowiązywać zmienione stawki ubezpieczenia wypadkowego, w oparciu o  nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zróżnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 5 marca 2018r. (Dz.U. 2018r. poz. 502). W związku z powyższym, przedsiębiorcy już w maju dokonać pierwszej opłaty składki w zmienionej wysokości.

REKLAMA

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza zmiany aż dla 32 kategorii zawodowych, a także małych firm (zatrudniających do 9 osób).

Stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe, w zależności od grup działalności

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Wysokość opłat jest ustalana oddzielnie dla każdej z grup zawodowych, w zależności od kategorii ryzyka występującej w danej działalności, czyli w oparciu o ryzyko wystąpienia zagrożeń zawodowych. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 osób wzwyż. Wraz z najnowszym rozporządzeniem kategorie ustalane na podstawie danych dostarczanych z GUS za okres trzech ubiegłych lat kalendarzowych, uległy zmianie. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiany zostały wprowadzone dla 32 grup, z czego jedynie dla czterech grup działalności przełoży się to na wyższą składkę:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie

B-09

11

3,06

2,53

Działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką i odpadami

E-39

6

1,73

1,20

Transport wodny

H-50

8

2,26

1,73

Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane

N-79

2

0,67

0,40

Pozostałe zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ oznaczają niższą składkę niż dotychczas. Najkorzystniejsze możemy zauważyć w poniższych grupach:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Rybactwo

A-03

4

1,20

2,00

Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego

B-06

10

2,80

3,60

Produkcja napojów

C-11

4

1,20

1,73

Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych

C-23

6

1,73

2,26

Z pełną tabelą stawek obowiązujących od kwietnia mogą Państwo się zapoznać tutaj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana składek dla małych firm

REKLAMA

Zmianie uległa również składka wypadkowa dla małych firm (maksymalnie 9 osób zatrudnionych), oraz dla płatników niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Przypomnijmy, że wysokość składki w ww. przedsiębiorstwach nie jest wyliczana przez ZUS, tak więc stawki publikowane przez Ministra nie znajdują tutaj zastosowania. Opłata bowiem jest stała, bez względu na rodzaj branży i wynosi 50 % stawki maksymalnej. Do niedawna najwyższa stopa procentowa obowiązywała w górnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego, a jej wartość wynosiła 3,60 %, co przekładało się na stawkę ryczałtową dla małych firm w wysokości 1,80 %. Po zmianach wprowadzonych z początkiem kwietnia, stawka ta spadła do poziomu 2,80 %. Od kwietnia 2018 roku maksymalna stawka obowiązuje w grupie wydobywania węgla kamiennego i brunatnego i wynosi 3,33 %. Oznacza to, że od maja przedsiębiorcy zgłaszający maksymalnie 9 osób ubezpieczonych, zapłacą o 0,13 % mniej niż do tej pory, ponieważ stopa procentowa spadła z 1,80 % na 1,67 %.

Jak możemy zaobserwować najwyższe stawki zawsze były przypisywane do górnictwa, więc składka nałożona na małych przedsiębiorców, jako połowa tej obowiązującej w górnictwie, wydaje się być kuriozalna. W Polsce takie małe firmy stanowią większość, dlaczego więc dla dwóch milionów przedsiębiorców stosuje się taką samą kategorię ryzyka, traktując ich jako jedną grupę zawodową? Niestety kwestia ta nie została dotąd należycie uregulowana i w momencie wzrostu maksymalnej stopy procentowej, niewielkie przedsiębiorstwa muszą liczyć się z wyższą kwotą składek nałożoną na ich pracowników.

Wysokość składki uzależniona od liczby wypadków

REKLAMA

Wysokość składki wypadkowej ustalana jest na podstawie danych dostarczanych do ZUS na drukach ZUS IWA za okres trzech poprzednich lat kalendarzowych. Zróżnicowania stopy procentowej dokonuje się w oparciu o stopień zagrożenia zawodowego, który jest mierzony liczbą wypadków jakie wystąpiły przy pracy.

W dokumentach ZUS IWA należy także uwzględnić zdarzenia, przy których odmówiono pracownikowi wypłaty świadczeń wypadkowych, czyli zaistniałych z powodu zaniedbań pracownika, np. poprzez naruszenie przepisów BHP. Okoliczność, że sprawcą zajścia jest pracownik nie powoduje, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy i może mieć wpływ na zwiększenie ww. składki. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zmniejszenie „wypadkowości” krótkoterminowo ogranicza koszty nieobecności i zastępstw, natomiast długofalowo przekłada się na obniżenie składki wypadkowej odprowadzanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Działania jakie może podjąć pracodawca w celu zredukowania zagrożeń to m.in.: szkolenia BHP, usprawnienie maszyn i sprzętów potrzebnych do wykonania pracy, zapewnienie niezbędnych zabezpieczeń, a przede wszystkim uświadamianie pracowników, aby nie lekceważyli oni zagrożeń.

Podatnicy, którym ZUS indywidualnie ustala wysokość składki, powinni byli do 20 kwietnia otrzymać pismo o aktualnej obowiązującej składce w okresie od kwietnia 2018 do marca 2019. Płatnicy, którzy do tej pory nie otrzymali takiego zawiadomienia, powinni jak najszybciej zwrócić się po taką informację do ZUS, aby terminowo rozliczyć się ze składki za kwiecień 2018.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA