REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość składek wypadkowych od kwietnia 2018 r.

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Jak zmieniła się wysokość składek w 2018 r.?

Zmiana wysokości składek wypadkowych z początkiem kwietnia 2018 r.

Od 1 kwietnia 2018 roku zaczęły obowiązywać zmienione stawki ubezpieczenia wypadkowego, w oparciu o  nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zróżnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 5 marca 2018r. (Dz.U. 2018r. poz. 502). W związku z powyższym, przedsiębiorcy już w maju dokonać pierwszej opłaty składki w zmienionej wysokości.

REKLAMA

Autopromocja

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza zmiany aż dla 32 kategorii zawodowych, a także małych firm (zatrudniających do 9 osób).

Stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe, w zależności od grup działalności

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Wysokość opłat jest ustalana oddzielnie dla każdej z grup zawodowych, w zależności od kategorii ryzyka występującej w danej działalności, czyli w oparciu o ryzyko wystąpienia zagrożeń zawodowych. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 osób wzwyż. Wraz z najnowszym rozporządzeniem kategorie ustalane na podstawie danych dostarczanych z GUS za okres trzech ubiegłych lat kalendarzowych, uległy zmianie. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiany zostały wprowadzone dla 32 grup, z czego jedynie dla czterech grup działalności przełoży się to na wyższą składkę:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie

B-09

11

3,06

2,53

Działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką i odpadami

E-39

6

1,73

1,20

Transport wodny

H-50

8

2,26

1,73

Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane

N-79

2

0,67

0,40

Pozostałe zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ oznaczają niższą składkę niż dotychczas. Najkorzystniejsze możemy zauważyć w poniższych grupach:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Rybactwo

A-03

4

1,20

2,00

Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego

B-06

10

2,80

3,60

Produkcja napojów

C-11

4

1,20

1,73

Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych

C-23

6

1,73

2,26

Z pełną tabelą stawek obowiązujących od kwietnia mogą Państwo się zapoznać tutaj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana składek dla małych firm

Zmianie uległa również składka wypadkowa dla małych firm (maksymalnie 9 osób zatrudnionych), oraz dla płatników niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Przypomnijmy, że wysokość składki w ww. przedsiębiorstwach nie jest wyliczana przez ZUS, tak więc stawki publikowane przez Ministra nie znajdują tutaj zastosowania. Opłata bowiem jest stała, bez względu na rodzaj branży i wynosi 50 % stawki maksymalnej. Do niedawna najwyższa stopa procentowa obowiązywała w górnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego, a jej wartość wynosiła 3,60 %, co przekładało się na stawkę ryczałtową dla małych firm w wysokości 1,80 %. Po zmianach wprowadzonych z początkiem kwietnia, stawka ta spadła do poziomu 2,80 %. Od kwietnia 2018 roku maksymalna stawka obowiązuje w grupie wydobywania węgla kamiennego i brunatnego i wynosi 3,33 %. Oznacza to, że od maja przedsiębiorcy zgłaszający maksymalnie 9 osób ubezpieczonych, zapłacą o 0,13 % mniej niż do tej pory, ponieważ stopa procentowa spadła z 1,80 % na 1,67 %.

Jak możemy zaobserwować najwyższe stawki zawsze były przypisywane do górnictwa, więc składka nałożona na małych przedsiębiorców, jako połowa tej obowiązującej w górnictwie, wydaje się być kuriozalna. W Polsce takie małe firmy stanowią większość, dlaczego więc dla dwóch milionów przedsiębiorców stosuje się taką samą kategorię ryzyka, traktując ich jako jedną grupę zawodową? Niestety kwestia ta nie została dotąd należycie uregulowana i w momencie wzrostu maksymalnej stopy procentowej, niewielkie przedsiębiorstwa muszą liczyć się z wyższą kwotą składek nałożoną na ich pracowników.

Wysokość składki uzależniona od liczby wypadków

REKLAMA

Wysokość składki wypadkowej ustalana jest na podstawie danych dostarczanych do ZUS na drukach ZUS IWA za okres trzech poprzednich lat kalendarzowych. Zróżnicowania stopy procentowej dokonuje się w oparciu o stopień zagrożenia zawodowego, który jest mierzony liczbą wypadków jakie wystąpiły przy pracy.

W dokumentach ZUS IWA należy także uwzględnić zdarzenia, przy których odmówiono pracownikowi wypłaty świadczeń wypadkowych, czyli zaistniałych z powodu zaniedbań pracownika, np. poprzez naruszenie przepisów BHP. Okoliczność, że sprawcą zajścia jest pracownik nie powoduje, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy i może mieć wpływ na zwiększenie ww. składki. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zmniejszenie „wypadkowości” krótkoterminowo ogranicza koszty nieobecności i zastępstw, natomiast długofalowo przekłada się na obniżenie składki wypadkowej odprowadzanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Działania jakie może podjąć pracodawca w celu zredukowania zagrożeń to m.in.: szkolenia BHP, usprawnienie maszyn i sprzętów potrzebnych do wykonania pracy, zapewnienie niezbędnych zabezpieczeń, a przede wszystkim uświadamianie pracowników, aby nie lekceważyli oni zagrożeń.

Podatnicy, którym ZUS indywidualnie ustala wysokość składki, powinni byli do 20 kwietnia otrzymać pismo o aktualnej obowiązującej składce w okresie od kwietnia 2018 do marca 2019. Płatnicy, którzy do tej pory nie otrzymali takiego zawiadomienia, powinni jak najszybciej zwrócić się po taką informację do ZUS, aby terminowo rozliczyć się ze składki za kwiecień 2018.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA