REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość składek wypadkowych od kwietnia 2018 r.

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Jak zmieniła się wysokość składek w 2018 r.?

Zmiana wysokości składek wypadkowych z początkiem kwietnia 2018 r.

Od 1 kwietnia 2018 roku zaczęły obowiązywać zmienione stawki ubezpieczenia wypadkowego, w oparciu o  nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zróżnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 5 marca 2018r. (Dz.U. 2018r. poz. 502). W związku z powyższym, przedsiębiorcy już w maju dokonać pierwszej opłaty składki w zmienionej wysokości.

REKLAMA

Autopromocja

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza zmiany aż dla 32 kategorii zawodowych, a także małych firm (zatrudniających do 9 osób).

Stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe, w zależności od grup działalności

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Wysokość opłat jest ustalana oddzielnie dla każdej z grup zawodowych, w zależności od kategorii ryzyka występującej w danej działalności, czyli w oparciu o ryzyko wystąpienia zagrożeń zawodowych. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 osób wzwyż. Wraz z najnowszym rozporządzeniem kategorie ustalane na podstawie danych dostarczanych z GUS za okres trzech ubiegłych lat kalendarzowych, uległy zmianie. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiany zostały wprowadzone dla 32 grup, z czego jedynie dla czterech grup działalności przełoży się to na wyższą składkę:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie

B-09

11

3,06

2,53

Działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką i odpadami

E-39

6

1,73

1,20

Transport wodny

H-50

8

2,26

1,73

Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane

N-79

2

0,67

0,40

Pozostałe zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ oznaczają niższą składkę niż dotychczas. Najkorzystniejsze możemy zauważyć w poniższych grupach:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Rybactwo

A-03

4

1,20

2,00

Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego

B-06

10

2,80

3,60

Produkcja napojów

C-11

4

1,20

1,73

Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych

C-23

6

1,73

2,26

Z pełną tabelą stawek obowiązujących od kwietnia mogą Państwo się zapoznać tutaj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana składek dla małych firm

Zmianie uległa również składka wypadkowa dla małych firm (maksymalnie 9 osób zatrudnionych), oraz dla płatników niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Przypomnijmy, że wysokość składki w ww. przedsiębiorstwach nie jest wyliczana przez ZUS, tak więc stawki publikowane przez Ministra nie znajdują tutaj zastosowania. Opłata bowiem jest stała, bez względu na rodzaj branży i wynosi 50 % stawki maksymalnej. Do niedawna najwyższa stopa procentowa obowiązywała w górnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego, a jej wartość wynosiła 3,60 %, co przekładało się na stawkę ryczałtową dla małych firm w wysokości 1,80 %. Po zmianach wprowadzonych z początkiem kwietnia, stawka ta spadła do poziomu 2,80 %. Od kwietnia 2018 roku maksymalna stawka obowiązuje w grupie wydobywania węgla kamiennego i brunatnego i wynosi 3,33 %. Oznacza to, że od maja przedsiębiorcy zgłaszający maksymalnie 9 osób ubezpieczonych, zapłacą o 0,13 % mniej niż do tej pory, ponieważ stopa procentowa spadła z 1,80 % na 1,67 %.

Jak możemy zaobserwować najwyższe stawki zawsze były przypisywane do górnictwa, więc składka nałożona na małych przedsiębiorców, jako połowa tej obowiązującej w górnictwie, wydaje się być kuriozalna. W Polsce takie małe firmy stanowią większość, dlaczego więc dla dwóch milionów przedsiębiorców stosuje się taką samą kategorię ryzyka, traktując ich jako jedną grupę zawodową? Niestety kwestia ta nie została dotąd należycie uregulowana i w momencie wzrostu maksymalnej stopy procentowej, niewielkie przedsiębiorstwa muszą liczyć się z wyższą kwotą składek nałożoną na ich pracowników.

Wysokość składki uzależniona od liczby wypadków

REKLAMA

Wysokość składki wypadkowej ustalana jest na podstawie danych dostarczanych do ZUS na drukach ZUS IWA za okres trzech poprzednich lat kalendarzowych. Zróżnicowania stopy procentowej dokonuje się w oparciu o stopień zagrożenia zawodowego, który jest mierzony liczbą wypadków jakie wystąpiły przy pracy.

W dokumentach ZUS IWA należy także uwzględnić zdarzenia, przy których odmówiono pracownikowi wypłaty świadczeń wypadkowych, czyli zaistniałych z powodu zaniedbań pracownika, np. poprzez naruszenie przepisów BHP. Okoliczność, że sprawcą zajścia jest pracownik nie powoduje, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy i może mieć wpływ na zwiększenie ww. składki. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zmniejszenie „wypadkowości” krótkoterminowo ogranicza koszty nieobecności i zastępstw, natomiast długofalowo przekłada się na obniżenie składki wypadkowej odprowadzanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Działania jakie może podjąć pracodawca w celu zredukowania zagrożeń to m.in.: szkolenia BHP, usprawnienie maszyn i sprzętów potrzebnych do wykonania pracy, zapewnienie niezbędnych zabezpieczeń, a przede wszystkim uświadamianie pracowników, aby nie lekceważyli oni zagrożeń.

Podatnicy, którym ZUS indywidualnie ustala wysokość składki, powinni byli do 20 kwietnia otrzymać pismo o aktualnej obowiązującej składce w okresie od kwietnia 2018 do marca 2019. Płatnicy, którzy do tej pory nie otrzymali takiego zawiadomienia, powinni jak najszybciej zwrócić się po taką informację do ZUS, aby terminowo rozliczyć się ze składki za kwiecień 2018.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

REKLAMA

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA