REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość składek wypadkowych od kwietnia 2018 r.

Accace Polska
Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia
Składka wypadkowa 2018/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Jak zmieniła się wysokość składek w 2018 r.?

Zmiana wysokości składek wypadkowych z początkiem kwietnia 2018 r.

Od 1 kwietnia 2018 roku zaczęły obowiązywać zmienione stawki ubezpieczenia wypadkowego, w oparciu o  nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zróżnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych z dnia 5 marca 2018r. (Dz.U. 2018r. poz. 502). W związku z powyższym, przedsiębiorcy już w maju dokonać pierwszej opłaty składki w zmienionej wysokości.

Autopromocja

Nowelizacja rozporządzenia wprowadza zmiany aż dla 32 kategorii zawodowych, a także małych firm (zatrudniających do 9 osób).

Stopy procentowe składek na ubezpieczenie wypadkowe, w zależności od grup działalności

W kwietniu każdego roku MPiPS aktualizuje stawki ubezpieczenia wypadkowego. Wysokość opłat jest ustalana oddzielnie dla każdej z grup zawodowych, w zależności od kategorii ryzyka występującej w danej działalności, czyli w oparciu o ryzyko wystąpienia zagrożeń zawodowych. Dotyczy to jednak tylko przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 osób wzwyż. Wraz z najnowszym rozporządzeniem kategorie ustalane na podstawie danych dostarczanych z GUS za okres trzech ubiegłych lat kalendarzowych, uległy zmianie. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiany zostały wprowadzone dla 32 grup, z czego jedynie dla czterech grup działalności przełoży się to na wyższą składkę:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Działalność usługowa wspomagająca górnictwo i wydobywanie

B-09

11

3,06

2,53

Działalność związana z rekultywacją i pozostała działalność usługowa związana z gospodarką i odpadami

E-39

6

1,73

1,20

Transport wodny

H-50

8

2,26

1,73

Działalność organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostała działalność usługowa w zakresie rezerwacji i działalności z nią związane

N-79

2

0,67

0,40

Pozostałe zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, ponieważ oznaczają niższą składkę niż dotychczas. Najkorzystniejsze możemy zauważyć w poniższych grupach:

Grupy działalności

Kod PKD

Kategorie
ryzyka

Stopy
procentowe
składki w 2018 (%)

Stopy procentowe
składki w 2017 (%)

Rybactwo

A-03

4

1,20

2,00

Górnictwo ropy naftowej i gazu ziemnego

B-06

10

2,80

3,60

Produkcja napojów

C-11

4

1,20

1,73

Produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych

C-23

6

1,73

2,26

Z pełną tabelą stawek obowiązujących od kwietnia mogą Państwo się zapoznać tutaj.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiana składek dla małych firm

Zmianie uległa również składka wypadkowa dla małych firm (maksymalnie 9 osób zatrudnionych), oraz dla płatników niepodlegających wpisowi do rejestru REGON. Przypomnijmy, że wysokość składki w ww. przedsiębiorstwach nie jest wyliczana przez ZUS, tak więc stawki publikowane przez Ministra nie znajdują tutaj zastosowania. Opłata bowiem jest stała, bez względu na rodzaj branży i wynosi 50 % stawki maksymalnej. Do niedawna najwyższa stopa procentowa obowiązywała w górnictwie ropy naftowej i gazu ziemnego, a jej wartość wynosiła 3,60 %, co przekładało się na stawkę ryczałtową dla małych firm w wysokości 1,80 %. Po zmianach wprowadzonych z początkiem kwietnia, stawka ta spadła do poziomu 2,80 %. Od kwietnia 2018 roku maksymalna stawka obowiązuje w grupie wydobywania węgla kamiennego i brunatnego i wynosi 3,33 %. Oznacza to, że od maja przedsiębiorcy zgłaszający maksymalnie 9 osób ubezpieczonych, zapłacą o 0,13 % mniej niż do tej pory, ponieważ stopa procentowa spadła z 1,80 % na 1,67 %.

Jak możemy zaobserwować najwyższe stawki zawsze były przypisywane do górnictwa, więc składka nałożona na małych przedsiębiorców, jako połowa tej obowiązującej w górnictwie, wydaje się być kuriozalna. W Polsce takie małe firmy stanowią większość, dlaczego więc dla dwóch milionów przedsiębiorców stosuje się taką samą kategorię ryzyka, traktując ich jako jedną grupę zawodową? Niestety kwestia ta nie została dotąd należycie uregulowana i w momencie wzrostu maksymalnej stopy procentowej, niewielkie przedsiębiorstwa muszą liczyć się z wyższą kwotą składek nałożoną na ich pracowników.

Wysokość składki uzależniona od liczby wypadków

Wysokość składki wypadkowej ustalana jest na podstawie danych dostarczanych do ZUS na drukach ZUS IWA za okres trzech poprzednich lat kalendarzowych. Zróżnicowania stopy procentowej dokonuje się w oparciu o stopień zagrożenia zawodowego, który jest mierzony liczbą wypadków jakie wystąpiły przy pracy.

W dokumentach ZUS IWA należy także uwzględnić zdarzenia, przy których odmówiono pracownikowi wypłaty świadczeń wypadkowych, czyli zaistniałych z powodu zaniedbań pracownika, np. poprzez naruszenie przepisów BHP. Okoliczność, że sprawcą zajścia jest pracownik nie powoduje, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy i może mieć wpływ na zwiększenie ww. składki. Biorąc pod uwagę powyższe fakty, zmniejszenie „wypadkowości” krótkoterminowo ogranicza koszty nieobecności i zastępstw, natomiast długofalowo przekłada się na obniżenie składki wypadkowej odprowadzanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Działania jakie może podjąć pracodawca w celu zredukowania zagrożeń to m.in.: szkolenia BHP, usprawnienie maszyn i sprzętów potrzebnych do wykonania pracy, zapewnienie niezbędnych zabezpieczeń, a przede wszystkim uświadamianie pracowników, aby nie lekceważyli oni zagrożeń.

Podatnicy, którym ZUS indywidualnie ustala wysokość składki, powinni byli do 20 kwietnia otrzymać pismo o aktualnej obowiązującej składce w okresie od kwietnia 2018 do marca 2019. Płatnicy, którzy do tej pory nie otrzymali takiego zawiadomienia, powinni jak najszybciej zwrócić się po taką informację do ZUS, aby terminowo rozliczyć się ze składki za kwiecień 2018.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenia społeczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

Rada Ministrów: Będzie nowelizacja Kodeksu pracy. Funkcje seksualne i płodność pracowników pod ochroną

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w Kodeksie pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Zostanie rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Babciowe - od 500 zł do 1900 zł miesięcznie na dziecko. Od października będą trzy nowe świadczenia dla rodziców

Program „Aktywny rodzic” zakłada trzy rodzaje dofinansowania do opieki nad dziećmi do lat 3. Będą to świadczenia dla rodziców – aktywni rodzice w pracy, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu. Program ma wejść w życie 1 października 2024 r.

120 mln zł dla firm na poprawę BHP

120 mln zł z ZUS dla firm na poprawę BHP - kto może trzymać dofinansowanie? Ile pieniędzy z ZUS można uzyskać? Ile razy można ubiegać się o środki na poprawę warunków pracy w firmie?

REKLAMA

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

REKLAMA

Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

Diety zagraniczne 2024 - tabela

Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

REKLAMA