| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Co musi zrobić przedsiębiorca, żeby dostać zasiłek chorobowy

Od 1 grudnia 2018 r. będą obowiązywały elektroniczne zwolnienia lekarskie, co oznacza, że przedsiębiorca nie będzie musiał dostarczyć zwolnienia do ZUS. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

Przedsiębiorcy, jak wszyscy chorują i korzystają ze zwolnień lekarskich. Dzięki elektronicznemu zwolnieniu lekarskiemu nie muszą się martwić jak dostarczyć druczek do ZUS. Zrobi to za nich system, a oni będą mogli spokojnie wracać do formy. Jednak, aby otrzymać zasiłek chorobowy należy złożyć wniosek.

Jeśli lekarz wystawi przedsiębiorcy elektroniczne zwolnienie (e-ZLA), to trafi ono do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych elektronicznie. Lekarz nie musi dodatkowo wydawać jego wydruku. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, aby złożyć wniosek o zasiłek chorobowy.

Jak to zrobić szybko i sprawnie?

Jeśli jest to pierwsze e-ZLA, to jako wniosek o zasiłek chorobowy należy złożyć zaświadczenie płatnika składek na druku Z-3b. Gdy przedsiębiorca otrzyma kolejne zwolnienie za nieprzerwany okres niezdolności do pracy (choroby), to jako wniosek o zasiłek może złożyć jeden z następujących dokumentów: zaświadczenie na druku Z-3b, wypełnione tylko do pkt.1 lub wniosek o zasiłek chorobowy na druku ZAS-53 bądź w innej formie. W tym ostatnim przypadku, we wniosku trzeba wskazać imię i nazwisko, adres, okres niezdolności do pracy, serię  i numer wystawionego zaświadczenia lekarskiego (o ile je znamy), informację, czy niezdolność do pracy wynika z wypadku w drodze do pracy lub z pracy, wypadku przy pracy albo choroby zawodowej oraz informację czy okres niezdolności przypada w czasie ubezpieczenia, czy po jego ustaniu. Jeśli korzystamy z profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS to dokumenty Z-3b i ZAS-53 możemy wypełnić i przesłać do urzędu elektronicznie. Dokumenty te są też dostępne w wersji do wypełnienia i wydrukowania na stronie www.zus.pl.

O wniosku o zasiłek chorobowy muszą również pamiętać pracownicy, których zatrudnienie ustało.

e-ZLA, które będą obowiązkowe od 1 grudnia docenia coraz więcej lekarzy i pacjentów. W listopadzie jak dotąd do pomorskich oddziałów ZUS trafiło przeszło 28 tys. dokumentów e-ZLA, co stanowi ponad 51 proc. wszystkich zwolnień lekarskich.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »