REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Renty, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kwoty przychodu do celów emerytalnych za III kwartał 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał kwoty przychodu ogłoszone do celów emerytalnych oraz zmniejszania i zawieszania emerytur i rent za III kwartał 2015 r. Ile wynoszą?

Kwoty przychodu dla 2015 r. stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość granicznych kwot przychodu dla 2015 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Oczekiwania wobec Rady Dialogu Społecznego

Prezydent powołał 56 członków Rady Dialogu Społecznego. Konfederacja Lewiatan oczekuje od Rady Dialogu Społecznego głównie większej skuteczności w relacjach z rządem, a także merytorycznej debaty nad najważniejszymi sprawami, m.in. rozwojem szkolnictwa zawodowego, zmianą ustawy o związkach zawodowych, uporządkowaniem rynku pracy i wprowadzeniem jednolitego kontraktu o pracę.

TK rozpatrzy wniosek o ustalanie regulaminów wynagradzania

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek Konfederacji Lewiatan o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów, które uniemożliwiają pracodawcy samodzielne ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

REKLAMA

Jednorazowy dodatek do emerytury 2016

Rząd przyjął projekt ustawy, w którym przewidziano, że od marca 2016 r. zostaną wypłacone jednorazowe dodatki pieniężne dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne w wysokości od 100 do 350 zł.

Rząd zajmie się projektem jednorazowego dodatku do emerytur i rent

Projekt ustawy o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne zakłada wypłatę jednorazowego dodatku w wysokości od 100 do 350 zł w zależności od wysokości świadczenia. We wtorek, 20 października br. zajmie się nim Rada Ministrów.

Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Od 1 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Osoby wykonujące pracę na podstawie więcej niż jednej umowy zlecenia lub posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zostaną objęte tym obowiązkiem.

Związek zawodowy - definicja

Związek zawodowy to organizacja zrzeszająca pracowników w celu reprezentowania i obrony ich praw. Powstaje na mocy uchwały podjętej co najmniej przez 10 osób uprawnionych do jego utworzenia.

REKLAMA

Jakie świadczenia wypłaca ZUS?

Świadczenia z ZUS mogą mieć różną formę, tj. pie­niężną (renty, zasiłki, emerytury) i rzeczową (sprzęt rehabilitacyjny, świadczenia w naturze). Ubezpieczonemu mogą przysługiwać m.in. zasiłek macierzyński, wyrównawczy, opiekuńczy.

Sposoby rozwiązania sporu zbiorowego

Spór zbiorowy może dotyczyć np. warunków pracy, płacy, świadczeń socjalnych czy praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup zawo­dowych osób, którym przysługuje prawo zrzesza­nia się. Strony sporu zbiorowego w celu jego rozwiązania mogą prowadzić rokowania lub mediacje i arbitraż.

Kiedy rozpocznie działalność Rada Dialogu Społecznego?

Trwają ostatnie ustalenia, kiedy rozpoczną się prace Rady Dialogu Społecznego (RDS), która zrzesza przedstawicieli rządu, pracodawców i pracowników. RDS ma zająć się zmianami w Kodeksie pracy, ustawą o związkach zawodowych oraz ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego weszła w życie 11 września br. i zastąpiła Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze - definicja

Prace o szczególnym charakterze to prace wyma­gające od pracowników szczególnej odpowiedzial­ności oraz szczególnej sprawności psychofizycz­nej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicz­nemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniej­sza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.

Okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane do emerytury

Okresy składkowe są to okresy aktywności zawo­dowej albo jej braku uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury. Natomiast okresy nieskładkowe to okresy, za które nie zostały opłacone składki podlegające, z uwagi na swój spe­cyficzny charakter, uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty.

Zmiana Oddziału ZUS w sprawie emerytur dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 października 2015 r. zmienia się właściwość Oddziału ZUS dla osób ubiegających się o emeryturę bądź rentę, które pracowały w Wielkiej Brytanii.

Weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

11 września 2015 r. weszła w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład Rady?

Ustawa o ubezpieczeniach grupowych w Sejmie

Projekt ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zakłada złagodzenie zakazu pobierania wynagrodzenia związanego z zawieraniem grupowych umów ubezpieczenia. Spod zakazu wyłączono umowy zawarte na rachunek pracowników i członków ich rodzin oraz samorządów zawodowych lub związków zawodowych.

Rada Dialogu Społecznego od 11 września 2015 r.

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego wejdzie w życie 11 września br. i od tego dnia pracodawcy, związki oraz rząd będą mogły zgłaszać członków Rady. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Związki zawodowe dla muzyków

Do Trybunału Konstytucyjnego wniesiono pytanie prawne o możliwość tworzenia związków zawodowych przez muzyków. Prokurator Generalny wystąpił o umorzenie sprawy, gdyż już w czerwcu 2015 r. TK przesądził, że mają do tego prawo nie tylko pracownicy etatowi, ale i świadczący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.

Rada Dialogu Społecznego - zadania i skład

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została 3 sierpnia 2015 r. podpisana przez Prezydenta RP. Nowa regulacja powstała we współpracy organizacji pracodawców i związków zawodowych z resortem pracy. Jakie są zadania i jak będzie przedstawiał się skład RDS?

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego podpisana przez Prezydenta RP

Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego została w poniedziałek (3 sierpnia 2015 r.) podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie jeszcze we wrześniu tego roku. Rada Dialogu Społecznego zastąpi Komisję Trójstronną ds. Społeczno-Gospodarczych.

Komisja Trójstronna przestaje istnieć

Komisja Trójstronna przestaje istnieć po 21 latach funkcjonowania. Powstała 15 lutego 1994 r. Teraz w jej miejsce powstaje Rada Dialogu Społecznego. Jaka jest przyczyna zmiany formy dialogu społecznego?

Rada Dialogu Społecznego - podpis Prezydenta RP

Wprowadzenie Rady Dialogu Społecznego w miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych czeka już tylko na podpis Prezydenta RP. Rada Dialogu będzie m.in. realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie zatrudnienia.

Rada Dialogu Społecznego od września 2015 r.

Rada Dialogu Społecznego może zacząć funkcjonować od września 2015 r. Senat przyjął ustawę z poprawkami, które zostaną rozpatrzone przez posłów na kolejnym posiedzeniu (22-23 lipca 2015 r.). Ustawa wejdzie w życie po upływie 14-dniowego vacatio legis.

Regulaminy wynagradzania zaskarżone przez pracodawców

Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uniemożliwiają pracodawcom ustalanie regulaminów wynagradzania, nagród i premiowania bez zgody związków zawodowych.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r. była przedmiotem posiedzenia Komisji Trójstronnej, które odbyło się w piątek 26 czerwca 2015 r. Rządowa propozycja waloryzacji emerytur i rent wyniosłaby 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w br.

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS były przedmiotem dyskusji na 95. posiedzeniu Sejmu (obywatelski, PiS i SLD). Czego dotyczą proponowane zmiany?

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego w rządzie

Projekt ustawy o Radzie Dialogu Społecznego będzie rozpatrywany w rządzie. Pracodawcy i związki zawodowe zaprezentowali wspólnie wypracowany jednolity tekst ustawy. Gotowy jest również projekt regulaminu nowej instytucji.

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych niekonstytucyjne

Ograniczenie udziału w związkach zawodowych do osób zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. (K 1/13). W świetle nowego wyroku zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych również daje możliwość wstępowania do związków zawodowych.

Udział w związkach zawodowych tylko dla etatowców niekonstytucyjny - TK

Trybunał Konstytucyjny dnia 2 czerwca 2015 r. uznał przepisy dotyczące możliwości udziału w związkach zawodowych tylko pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę za niekonstytucyjne. Zgodnie z wyrokiem TK zatrudnieni na "śmieciówkach" również mogą wstępować do związków zawodowych.

Kwoty przychodu stosowane przy zawieszaniu emerytur i rent za I kwartał 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 28 maja 2015 r. wystosował dwa komunikaty w sprawie: kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2015 r. ogłoszonego do celów emerytalnych stosowanej przy zawieszeniu renty socjalnej i kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2015 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Polacy o związkach zawodowych - kontrowersje

Polacy w 39% wypowiadają się pozytywnie, a w 36% negatywnie o związkach zawodowych. Ocena prac związków jest więc bardzo rozbieżna. Oznacza to, że związki zawodowe budzą kontrowersje.

Komu przysługuje odprawa emerytalna

Odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę. To odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Zmiana w projekcie dot. Rady Dialogu Społecznego?

Związki zawodowe twierdzą, że strona rządowa dokonała zmiany w projekcie dotyczącym Rady Dialogu Społecznego. Treść projektu ma różnić się od przedstawionej do konsultacji społecznych.

Zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży

Kodeks pracy przewiduje zakaz wypowiadania i rozwiązywania stosunku pracy kobiet w ciąży. Ustawodawca w unormowaniach prawnych dotyczących zakazu wypowiedzenia stosunku pracy musiał przyczynić się do pogodzenia dwóch głównych założeń: gwarancji stabilizacji życiowej i spokoju kobiecie w czasie ciąży z jednej strony, z ekonomiczno-rynkowymi dążeniami pracodawcy z drugiej.

Renta strukturalna do osiągnięcia wieku emerytalnego

Rolnicy pobierający rentę strukturalną po osiągnięciu wieku emerytalnego muszą przejść na emeryturę z ubezpieczenia społecznego.

Rada Dialogu Społecznego - koniec prac nad projektem

Zakończyły się prace nad projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego. Nowa instytucja zastępująca Komisję Trójstronną będzie niezależna od rządu.

Rada Dialogu Społecznego przed wakacjami

Rada Dialogu Społecznego ma zastąpić Komisję Trójstronną do spraw Społeczno-Gospodarczych. Ustawa dotycząca nowej instytucji być może wejdzie w życie przed wakacjami.

Kara porządkowa dla pracownika członka organizacji związkowej

Jakie obowiązki ma pracodawca, który udziela kary porządkowej pracownikowi będącemu członkiem organizacji związkowej, czyli korzystającemu z obrony związku?

Kwoty przychodu do celów emerytalnych za IV kwartał 2014 r.

Prezes ZUS podał kwoty stosowane przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz renty socjalnej.

Wyższe emerytury i renty od 1 marca 2015 roku

Emerytury i renty będą wyższe od 1 marca 2015 roku. Wskaźnik waloryzacji wynosi 100,68%. Co istotne, podwyżka nie będzie niższa niż 36 zł w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych. To efekt wprowadzenia waloryzacji procentowo-kwotowej.

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców o dialogu społecznym

Zespół MPiPS, związki zawodowe i organizacje pracodawców będą wspólnie debatować nad nowym projektem dotyczącym dialogu społecznego. Zamiast Trójstronnej Komisji ds Społeczno-Gospodarczych ma zostać powołana Rada Dialogu Społecznego.

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach?

SLD stworzył projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument przewiduje doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości emerytur.

Rada Dialogu Społecznego - nowa instytucja

Trwają prace nad nową instytucją. Zamiast Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych ma powstać Rada Dialogu Społecznego.

Emerytury i renty w 2015 r. - wskaźnik waloryzacji 100,68 proc.

Emerytury i renty 1 marca 2015 r. wzrosną o wskaźnik waloryzacji równy 100,68 proc. W tym roku po raz pierwszy stosuje się waloryzację kwotowo-procentową. Podwyżka świadczeń nie może być niższa niż 36 zł.

Renta socjalna 2015

Dnia 1 marca 2015 roku renta socjalna wzrośnie o 30,24 zł, czyli będzie wynosić 739, 58 zł. Co istotne, po nowelizacji ustawy nie trzeba zamieszkiwać w Polsce, aby pobierać świadczenie.

Członkostwo w europejskiej radzie zakładowej a wypowiedzenie zmieniające

Członkostwo w europejskiej radzie zakładowej wiąże się z korzystniejszymi od powszechnie obowiązujących przepisów regulacjami sytuacji pracowników. Czy polski pracodawca może złożyć takiemu pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, jeśli w zakładzie pracy wchodzi w życie nowy układ zbiorowy pracy?

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Nowa formuła dialogu społecznego

Powstanie nowa formuła dialogu społecznego. W 2014 r. strona związkowa wycofała się z prac Komisji Trójstronnej, używając argumentu pozorności dialogu. Wadliwość systemu Komisji Trójstronnej spowodowała konieczność wprowadzenia zmian.

Zmiany w Komisji Trójstronnej

Będzie nowa formuła dialogu społecznego. Ma ona zastąpić lub usprawnić Komisję Trójstronną. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

Reprezentacja pracowników

Organizacje, w których nie działają związki zawodowe, nie są zwolnione z obowiązku zasięgania opinii o swoich decyzjach z pracownikami. W wielu przypadkach przepisy wymagają konsultowania ważniejszych zmian w firmie z tzw. reprezentacją pracowników. Czym jest ten organ, jakie są zasady jego działania i co jego funkcjonowanie niesie z sobą dla pracodawcy?

REKLAMA