REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Składki od umów zleceń/ Fot. Fotolia
Składki od umów zleceń/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Osoby wykonujące pracę na podstawie więcej niż jednej umowy zlecenia lub posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zostaną objęte tym obowiązkiem.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej do której stosuje się przepisy o zleceniu są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Do końca bieżącego roku obowiązek ten może być jednak wyłączony, jeżeli pracownik posiada też inne tytuły do ubezpieczenia, zawarł umowę z własnym pracodawcą lub wykonywał pracę na jego rzecz. Taki zleceniobiorca chcąc podnieść wysokość pobieranych w przyszłości świadczeń mógł złożyć wniosek o objęcie go ubezpieczeniem.

Autopromocja

Od 1 stycznia 2016 roku w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca będzie objęty obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe o ile łączna podstawa wymiaru składek ze wszystkich tytułów nie będzie przekraczać w danym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nastąpi zbieg tytułów do ubezpieczenia obowiązuje zasada pierwszeństwa ich powstania, co oznacza, że pierwszy powstały tytuł będzie brany pod uwagę przy zapłacie składki za ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ubezpieczony może jednak dowolnie wybrać inny spośród posiadanych lub zgłosić chęć opłacania składek również z innych tytułów.

Polecamy serwis: Opłacanie składek

Zbieg tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia

Zmiany te mają zastosowanie do osób, które łączą tytuł wynikający z umowy zlecenia z umową o pracę, prowadzeniem pozarolniczej działalność gospodarczej, wykonywaniem pracy nakładczej, byciem duchownym, posłem lub senatorem lub wykonywaniem kolejnej umowy agencyjnej lub zlecenia.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najistotniejszą zmianą jest zlikwidowanie możliwości wyłączenia obowiązku opłaty składek za pracownika, który wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia wobec tego samego podmiotu. Było to rozwiązanie często nadużywane prze pracodawców, dlatego też po 1 stycznia 2016 roku praca wykonywana w oparciu o umowę zlecenie, będzie podlegała takim samym zasadom ubezpieczeniowym jak praca wykonywana na podstawie umowy o pracę. Płatnik zgłaszając pracownika do ubezpieczenia nie wykazuje dwóch oddzielnych umów, tylko traktuje je jako jedną.

W przypadku pozostawania w stosunku pracy i zawarcia umowy zlecenia z podmiotem innym niż własny pracodawca będzie podlegało zasadom ogólnym, czyli ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będzie obowiązkowe, o ile podstawa wymiaru składek z tytułu umowy o pracę będzie wynosić miesięcznie mniej niż minimalne wynagrodzenie.

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i umowa zlecenie będzie zbiegiem tytułów tylko, jeżeli zlecenie nie jest związane z prowadzoną działalnością. Jeżeli wysokość składek za ubezpieczenie z tytułu umowy zlecenia jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność wtedy ubezpieczenie emerytalne i rentowe z obu tytułów jest obowiązkowe. Rozstrzygnięcie z którego tytułu należy opłacać składkę będzie wynikać z zasady pierwszeństwa powstania.

Nowelizacja ma duże znaczenie szczególnie dla osób wykonujących kilka umów zlecenia. Jeżeli będą wykonywać pracę u kilku różnych pracodawców każdy z nich - w obawie przed nieprawidłowościami - może ich zgłosić do ubezpieczenia, odprowadzać składki co wpłynie na wysokość faktycznie otrzymywanych poborów. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy pod koniec roku okaże się, że suma wszystkich składek przekroczy wysokość minimalnego wynagrodzenia co sprawi, że zleceniodawca będzie musiał zwrócić zleceniobiorcy nadwyżkę, która została przeznaczona na opłatę składki i potrącona z jego poborów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 1506) 

Zobacz również: Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  REKLAMA

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  REKLAMA

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników: Studium przypadku

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, kluczową rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa efektywne zarządzanie rozwojem zawodowym pracowników. Studium przypadku firmy XYZ stanowi doskonały przykład na to, jak skuteczne strategie w tej dziedzinie przyczyniają się do wzrostu wydajności i zaangażowania zespołu. 

  REKLAMA