Kategorie

Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Składki od umów zleceń/ Fot. Fotolia
Składki od umów zleceń/ Fot. Fotolia
Od 1 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Osoby wykonujące pracę na podstawie więcej niż jednej umowy zlecenia lub posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zostaną objęte tym obowiązkiem.
Reklama

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej do której stosuje się przepisy o zleceniu są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Do końca bieżącego roku obowiązek ten może być jednak wyłączony, jeżeli pracownik posiada też inne tytuły do ubezpieczenia, zawarł umowę z własnym pracodawcą lub wykonywał pracę na jego rzecz. Taki zleceniobiorca chcąc podnieść wysokość pobieranych w przyszłości świadczeń mógł złożyć wniosek o objęcie go ubezpieczeniem.

Od 1 stycznia 2016 roku w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca będzie objęty obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe o ile łączna podstawa wymiaru składek ze wszystkich tytułów nie będzie przekraczać w danym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nastąpi zbieg tytułów do ubezpieczenia obowiązuje zasada pierwszeństwa ich powstania, co oznacza, że pierwszy powstały tytuł będzie brany pod uwagę przy zapłacie składki za ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ubezpieczony może jednak dowolnie wybrać inny spośród posiadanych lub zgłosić chęć opłacania składek również z innych tytułów.

Polecamy serwis: Opłacanie składek

Zbieg tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia

Zmiany te mają zastosowanie do osób, które łączą tytuł wynikający z umowy zlecenia z umową o pracę, prowadzeniem pozarolniczej działalność gospodarczej, wykonywaniem pracy nakładczej, byciem duchownym, posłem lub senatorem lub wykonywaniem kolejnej umowy agencyjnej lub zlecenia.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Reklama

Najistotniejszą zmianą jest zlikwidowanie możliwości wyłączenia obowiązku opłaty składek za pracownika, który wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia wobec tego samego podmiotu. Było to rozwiązanie często nadużywane prze pracodawców, dlatego też po 1 stycznia 2016 roku praca wykonywana w oparciu o umowę zlecenie, będzie podlegała takim samym zasadom ubezpieczeniowym jak praca wykonywana na podstawie umowy o pracę. Płatnik zgłaszając pracownika do ubezpieczenia nie wykazuje dwóch oddzielnych umów, tylko traktuje je jako jedną.

W przypadku pozostawania w stosunku pracy i zawarcia umowy zlecenia z podmiotem innym niż własny pracodawca będzie podlegało zasadom ogólnym, czyli ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będzie obowiązkowe, o ile podstawa wymiaru składek z tytułu umowy o pracę będzie wynosić miesięcznie mniej niż minimalne wynagrodzenie.

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i umowa zlecenie będzie zbiegiem tytułów tylko, jeżeli zlecenie nie jest związane z prowadzoną działalnością. Jeżeli wysokość składek za ubezpieczenie z tytułu umowy zlecenia jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność wtedy ubezpieczenie emerytalne i rentowe z obu tytułów jest obowiązkowe. Rozstrzygnięcie z którego tytułu należy opłacać składkę będzie wynikać z zasady pierwszeństwa powstania.

Nowelizacja ma duże znaczenie szczególnie dla osób wykonujących kilka umów zlecenia. Jeżeli będą wykonywać pracę u kilku różnych pracodawców każdy z nich - w obawie przed nieprawidłowościami - może ich zgłosić do ubezpieczenia, odprowadzać składki co wpłynie na wysokość faktycznie otrzymywanych poborów. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy pod koniec roku okaże się, że suma wszystkich składek przekroczy wysokość minimalnego wynagrodzenia co sprawi, że zleceniodawca będzie musiał zwrócić zleceniobiorcy nadwyżkę, która została przeznaczona na opłatę składki i potrącona z jego poborów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 1506) 

Zobacz również: Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.