REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki od umowy zlecenia w 2016 roku

Aleksandra Kolbus-Kucharska
Składki od umów zleceń/ Fot. Fotolia
Składki od umów zleceń/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2016 roku ulegają zmianie zasady odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia. Osoby wykonujące pracę na podstawie więcej niż jednej umowy zlecenia lub posiadające inny tytuł do ubezpieczenia zostaną objęte tym obowiązkiem.

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej do której stosuje się przepisy o zleceniu są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym. Do końca bieżącego roku obowiązek ten może być jednak wyłączony, jeżeli pracownik posiada też inne tytuły do ubezpieczenia, zawarł umowę z własnym pracodawcą lub wykonywał pracę na jego rzecz. Taki zleceniobiorca chcąc podnieść wysokość pobieranych w przyszłości świadczeń mógł złożyć wniosek o objęcie go ubezpieczeniem.

REKLAMA

Autopromocja

Od 1 stycznia 2016 roku w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zleceniobiorca będzie objęty obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe o ile łączna podstawa wymiaru składek ze wszystkich tytułów nie będzie przekraczać w danym miesiącu kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli nastąpi zbieg tytułów do ubezpieczenia obowiązuje zasada pierwszeństwa ich powstania, co oznacza, że pierwszy powstały tytuł będzie brany pod uwagę przy zapłacie składki za ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ubezpieczony może jednak dowolnie wybrać inny spośród posiadanych lub zgłosić chęć opłacania składek również z innych tytułów.

Polecamy serwis: Opłacanie składek

Zbieg tytułów do obowiązkowego ubezpieczenia

Zmiany te mają zastosowanie do osób, które łączą tytuł wynikający z umowy zlecenia z umową o pracę, prowadzeniem pozarolniczej działalność gospodarczej, wykonywaniem pracy nakładczej, byciem duchownym, posłem lub senatorem lub wykonywaniem kolejnej umowy agencyjnej lub zlecenia.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najistotniejszą zmianą jest zlikwidowanie możliwości wyłączenia obowiązku opłaty składek za pracownika, który wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenia wobec tego samego podmiotu. Było to rozwiązanie często nadużywane prze pracodawców, dlatego też po 1 stycznia 2016 roku praca wykonywana w oparciu o umowę zlecenie, będzie podlegała takim samym zasadom ubezpieczeniowym jak praca wykonywana na podstawie umowy o pracę. Płatnik zgłaszając pracownika do ubezpieczenia nie wykazuje dwóch oddzielnych umów, tylko traktuje je jako jedną.

W przypadku pozostawania w stosunku pracy i zawarcia umowy zlecenia z podmiotem innym niż własny pracodawca będzie podlegało zasadom ogólnym, czyli ubezpieczenie emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będzie obowiązkowe, o ile podstawa wymiaru składek z tytułu umowy o pracę będzie wynosić miesięcznie mniej niż minimalne wynagrodzenie.

REKLAMA

Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej i umowa zlecenie będzie zbiegiem tytułów tylko, jeżeli zlecenie nie jest związane z prowadzoną działalnością. Jeżeli wysokość składek za ubezpieczenie z tytułu umowy zlecenia jest równa lub wyższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność wtedy ubezpieczenie emerytalne i rentowe z obu tytułów jest obowiązkowe. Rozstrzygnięcie z którego tytułu należy opłacać składkę będzie wynikać z zasady pierwszeństwa powstania.

Nowelizacja ma duże znaczenie szczególnie dla osób wykonujących kilka umów zlecenia. Jeżeli będą wykonywać pracę u kilku różnych pracodawców każdy z nich - w obawie przed nieprawidłowościami - może ich zgłosić do ubezpieczenia, odprowadzać składki co wpłynie na wysokość faktycznie otrzymywanych poborów. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy pod koniec roku okaże się, że suma wszystkich składek przekroczy wysokość minimalnego wynagrodzenia co sprawi, że zleceniodawca będzie musiał zwrócić zleceniobiorcy nadwyżkę, która została przeznaczona na opłatę składki i potrącona z jego poborów.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r., poz. 1506) 

Zobacz również: Ulgi podatkowe dla pracowników i pracodawców w 2016 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA