REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta socjalna 2015

Justyna Połeć
Renta socjalna 2015. / Fot. Fotolia
Renta socjalna 2015. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 1 marca 2015 roku renta socjalna wzrośnie o 30,24 zł, czyli będzie wynosić 739, 58 zł. Co istotne, po nowelizacji ustawy nie trzeba zamieszkiwać w Polsce, aby pobierać świadczenie.

Renta socjalna - zmiany

Renta socjalna regulowana jest przez przepisy ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej oraz ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Istotne zmiany, które weszły w ubiegłym roku, zmieniają katalog osób uprawnionych do renty socjalnej.

Autopromocja

Dla kogo jest renta socjalna?

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia lub przed ukończeniem 25. roku życia w trakcie nauki albo w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Jak rodzaje rent są przyznawane?

Wymienia się dwa rodzaje rent socjalnych:

  1. Renta socjalna stała – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała;
  2. Renta socjalna okresowa – jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.

O długości przyznawania renty okresowej decyduje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kto może starać się o rentę socjalną?

O rentę socjalną może starać się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. osoba posiadająca obywatelstwo polskie i zamieszkująca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. cudzoziemiec zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy albo ochrony uzupełniającej;
  3. cudzoziemiec posiadającym kartę pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”;
  4. osoby mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin.

Po wejściu w życie nowelizacji ustawy nie będzie trzeba zamieszkiwać w Polsce, żeby dostać rentę socjalną, wystarczy posiadać w Polsce miejsce zamieszkania.

Z czego wynikają zmiany?

Zmiany mają na celu dostosowanie regulacji do wyroku Trybunały Konstytucyjnego z 25 czerwca 2013 r., w którym stwierdzono, że obowiązek przebywania na terenie Polski w celu pobierania renty socjalnej jest niezgodny z konstytucją.

Weszły w życie przepisy zmieniające zasady przyznawania renty socjalnej

Kiedy prawo do renty może być zawieszone?

Renta zostaje zawieszona w przypadku pobierania zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego i opiekuńczego oraz wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, a także kwoty świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

W przypadku osiągania przychodu z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na zawieszenie renty socjalnej wpływają także przychody osiągane z tytułu wykonywania umowy zlecenia przez uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat życia oraz honoraria z tytułu działalności artystycznej lub twórczej.

W przypadku przekroczenia 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z kwartał kalendarzowy ostatni ogłoszony przez Prezesa GUS-s do celów emerytalnych uprawnienie do odbierania renty socjalnej ulegnie zawieszeniu.

Przy obliczaniu miesięcznego przychodu będzie brać się pod uwagę działalność zarobkową powodującą obowiązek ubezpieczenia społecznego wykonywana w Polsce czy za granicą.

Zapytaj na FORUM

Jak oblicza się dochód uzyskany za granicą?

Ze względu na zmianę przepisów należało określić sposób obliczania przychodu uzyskanego za granicą na złote polskie. Będzie on liczony zgodnie z kursem ogłoszonym przez NBP z ostatniego roboczego miesiąca, w którym przychód został osiągnięty.

Wysokość renty socjalnej

Odbiorcy renty socjalnej otrzymają to świadczenie w wysokości 84 proc. zwaloryzowanej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeśli uprawniona osoba pobiera rentę rodzinną i rentę socjalną, łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Do 28 lutego 2015 r. renta socjalna będzie wynosić 709,34 zł (84% z 844,45 zł). Następnie dnia1 marca 2015 r. dojdzie do waloryzacji emerytur i rent. W jej wyniku renta socjalna od marca 2015 r. wrośnie o 30,24 zł i wyniesie 739,58 zł brutto (84% z 880,45 zł).

Podwyższenie renty socjalnej będzie dokonywane przez ZUS lub organ emerytalno-rentowy z urzędu, bez konieczności składania wniosku przez świadczeniobiorcę.

Zmiany w waloryzacji emerytur i rent

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA

Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

REKLAMA