REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

REKLAMA

REKLAMA

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS były przedmiotem dyskusji na 95. posiedzeniu Sejmu (obywatelski, PiS i SLD). Czego dotyczą proponowane zmiany?

Propozycje zmian w emeryturach i rentach

W porządku obrad bieżącego posiedzenia Izby znalazły się też drugie czytania trzech projektów ustaw, zawierających propozycje zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to projekt obywatelski (druk nr 17) oraz dwa poselskie, wniesione przez parlamentarzystów KP PiS (druk nr 136) oraz KP SLD (druk nr 1034). Wnioski Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o odrzucenie projektów zostaną rozstrzygnięte przez Sejm w bloku głosowań na następnym posiedzeniu.

Autopromocja

Projekt obywatelski

Projekt obywatelski zakłada możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy (związany z opieką nad dziećmi) wynoszący co najmniej 35 lat oraz mężczyzn z co najmniej 40-letnim takim okresem. Jako okres nieskładkowy zostałby m.in. zaliczony tylko przypadający przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny udzielony na podstawie przepisów dotyczących bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi.

Proponowane przepisy przewidują także prawo na określonych zasadach do minimalnej emerytury dla osób, które nie osiągnęły 60 roku życia (kobiety) i 65 roku życia (mężczyźni). Pierwsze czytanie projektu odbyło się 2 marca 2012 r. na posiedzeniu Sejmu. 6 lutego 2013 r. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła sprawozdanie, w którym wniosła o odrzucenie projektu. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Polecany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Projekt PiS

Propozycja poselska zawarta w druku nr 136 dotyczy podwyższenia progów świadczeń emerytalno-rentowych, które mają być wolne od egzekucji i potrąceń. Wnioskodawcy proponują, by progi te odpowiadały kwotom wolnym od potrąceń dokonywanych z wynagrodzeń, co ma zapewnić emerytom i rencistom analogiczną ochronę prawną, z jakiej obecnie korzystają pracownicy. W przypadku potrąceń na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne od egzekucji ma być wolne 100 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty (obecnie kwota wolna wynosi w zależności od rodzaju potrącanych należności 20 proc., 50 proc. albo 60 proc. najniższego świadczenia). W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych wolna od egzekucji ma być 75 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty (obecnie – 50 proc.). W przypadku procedury występowania o zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego – kwota ta ma wzrosnąć z 60 do 75 proc. najniższego świadczenia. Z kolei potrącenia z tytułu należności za pobyt w domu pomocy społecznej mają nie obejmować 30 proc. najniższej emerytury lub renty (obecnie jest to 20 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

W nadesłanych do projektu uwagach Sąd Najwyższy zauważył, że zwiększenie ochrony świadczeniobiorców zmniejszy ochronę wierzycieli – m.in. zwiększy się liczba dzieci, które nie będą mogły otrzymać całej kwoty alimentów. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 6 lutego 2013 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która tego samego dnia przyjęła rekomendację dla Sejmu o zakończeniu prac legislacyjnych na tym etapie. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Rajmund Miller.

Projekt SLD

Projekt przedłożony w druku 1034 przewiduje, że w przypadku, gdy jedna osoba będzie miała prawo do renty rodzinnej, a zarazem do jednego z takich świadczeń jak: emerytura z FUS, emerytura rolnicza, wojskowa lub policyjna, renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS lub renta rolnicza z tego samego tytułu, wojskowa lub policyjna renta inwalidzka, to jedno ze świadczeń będzie jej wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25 proc. Jest to rozwiązanie, które ma umożliwić świadczeniobiorcom otrzymanie części świadczenia po zmarłym współmałżonku, czyli tzw. wdowiej renty. Obecnie, co do zasady, osoby te muszą dokonywać wyboru pomiędzy rentą rodzinną, która wynosi 85 proc. świadczenia, które otrzymywałby zmarły współmałżonek a innym przysługującym im świadczeniem.

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

Wyjątkiem od tej zasady występującym w obowiązujących przepisach jest możliwość łączenia emerytury z rentą wypadkową – przepisy dopuszczają pobieranie emerytury i 50 proc. takiej renty lub odwrotnie – całej renty i połowy emerytury. Tożsame rozwiązania przewidziane są również dla inwalidów wojennych i wojskowych, a także ofiar represji okresu wojennego i powojennego.

Pierwsze czytanie odbyło się 13 czerwca 2013 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Projekt trafił do podkomisji nadzwyczajnej. Podkomisja przyjęła sprawozdanie 25 września 2014 r., a komisja 18 grudnia 2014 r. Komisja wniosła o odrzucenie projektu. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA