REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

REKLAMA

REKLAMA

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS były przedmiotem dyskusji na 95. posiedzeniu Sejmu (obywatelski, PiS i SLD). Czego dotyczą proponowane zmiany?

Propozycje zmian w emeryturach i rentach

W porządku obrad bieżącego posiedzenia Izby znalazły się też drugie czytania trzech projektów ustaw, zawierających propozycje zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jest to projekt obywatelski (druk nr 17) oraz dwa poselskie, wniesione przez parlamentarzystów KP PiS (druk nr 136) oraz KP SLD (druk nr 1034). Wnioski Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o odrzucenie projektów zostaną rozstrzygnięte przez Sejm w bloku głosowań na następnym posiedzeniu.

REKLAMA

Autopromocja

Projekt obywatelski

Projekt obywatelski zakłada możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę dla kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy (związany z opieką nad dziećmi) wynoszący co najmniej 35 lat oraz mężczyzn z co najmniej 40-letnim takim okresem. Jako okres nieskładkowy zostałby m.in. zaliczony tylko przypadający przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty urlop wychowawczy czy urlop bezpłatny udzielony na podstawie przepisów dotyczących bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi.

Proponowane przepisy przewidują także prawo na określonych zasadach do minimalnej emerytury dla osób, które nie osiągnęły 60 roku życia (kobiety) i 65 roku życia (mężczyźni). Pierwsze czytanie projektu odbyło się 2 marca 2012 r. na posiedzeniu Sejmu. 6 lutego 2013 r. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła sprawozdanie, w którym wniosła o odrzucenie projektu. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Polecany produkt: INFORLEX.PL Kadry i Płace

Projekt PiS

Propozycja poselska zawarta w druku nr 136 dotyczy podwyższenia progów świadczeń emerytalno-rentowych, które mają być wolne od egzekucji i potrąceń. Wnioskodawcy proponują, by progi te odpowiadały kwotom wolnym od potrąceń dokonywanych z wynagrodzeń, co ma zapewnić emerytom i rencistom analogiczną ochronę prawną, z jakiej obecnie korzystają pracownicy. W przypadku potrąceń na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne od egzekucji ma być wolne 100 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty (obecnie kwota wolna wynosi w zależności od rodzaju potrącanych należności 20 proc., 50 proc. albo 60 proc. najniższego świadczenia). W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych wolna od egzekucji ma być 75 proc. kwoty najniższej emerytury lub renty (obecnie – 50 proc.). W przypadku procedury występowania o zwrot nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczenia społecznego – kwota ta ma wzrosnąć z 60 do 75 proc. najniższego świadczenia. Z kolei potrącenia z tytułu należności za pobyt w domu pomocy społecznej mają nie obejmować 30 proc. najniższej emerytury lub renty (obecnie jest to 20 proc.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

W nadesłanych do projektu uwagach Sąd Najwyższy zauważył, że zwiększenie ochrony świadczeniobiorców zmniejszy ochronę wierzycieli – m.in. zwiększy się liczba dzieci, które nie będą mogły otrzymać całej kwoty alimentów. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 6 lutego 2013 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która tego samego dnia przyjęła rekomendację dla Sejmu o zakończeniu prac legislacyjnych na tym etapie. Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Rajmund Miller.

Projekt SLD

Projekt przedłożony w druku 1034 przewiduje, że w przypadku, gdy jedna osoba będzie miała prawo do renty rodzinnej, a zarazem do jednego z takich świadczeń jak: emerytura z FUS, emerytura rolnicza, wojskowa lub policyjna, renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS lub renta rolnicza z tego samego tytułu, wojskowa lub policyjna renta inwalidzka, to jedno ze świadczeń będzie jej wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25 proc. Jest to rozwiązanie, które ma umożliwić świadczeniobiorcom otrzymanie części świadczenia po zmarłym współmałżonku, czyli tzw. wdowiej renty. Obecnie, co do zasady, osoby te muszą dokonywać wyboru pomiędzy rentą rodzinną, która wynosi 85 proc. świadczenia, które otrzymywałby zmarły współmałżonek a innym przysługującym im świadczeniem.

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

REKLAMA

Wyjątkiem od tej zasady występującym w obowiązujących przepisach jest możliwość łączenia emerytury z rentą wypadkową – przepisy dopuszczają pobieranie emerytury i 50 proc. takiej renty lub odwrotnie – całej renty i połowy emerytury. Tożsame rozwiązania przewidziane są również dla inwalidów wojennych i wojskowych, a także ofiar represji okresu wojennego i powojennego.

Pierwsze czytanie odbyło się 13 czerwca 2013 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Projekt trafił do podkomisji nadzwyczajnej. Podkomisja przyjęła sprawozdanie 25 września 2014 r., a komisja 18 grudnia 2014 r. Komisja wniosła o odrzucenie projektu. Sprawozdanie przedstawiła posłanka Marzena Okła-Drewnowicz.

Wyższe emerytury od 1 maja 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Sejm RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA