REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r.

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2016 r. była przedmiotem posiedzenia Komisji Trójstronnej, które odbyło się w piątek 26 czerwca 2015 r. Rządowa propozycja waloryzacji emerytur i rent wyniosłaby 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w br.

Waloryzacja rent i emerytów w 2016 r. była głównym tematem piątkowego posiedzenia Komisji Trójstronnej. Szef MPiPS, przedstawiając propozycję rządu w tej sprawie zaznaczył, iż nie jest ona ostateczna i liczy na dyskusję ze wszystkimi przedstawicielami strony społecznej.

Autopromocja

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz, który wziął udział w piątkowym spotkaniu poinformował PAP, że jego głównym tematem była waloryzacja emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2016 r.

"Rząd przedstawił propozycję waloryzacji, jaka wynika z przepisów. Problem polega jednak na psychologii, na tym, jak ludzie odbiorą takie podwyżki" - zaznaczył.

Rządowa propozycja przewiduje, że w przyszłym roku waloryzacja emerytur i rent wyniosłaby 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w br.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mordasewicz wskazał, że z powodu utrzymującej się od dłuższego czasu deflacji w polskiej gospodarce, podwyżki tych świadczeń emerytalnych wzrosłyby więc nieznacznie - o nawet mniej niż 10 zł. Niewielka podwyżka rekompensowana byłaby jednak niższymi cenami.

Przekazał, że podczas posiedzenia komisji szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał, by rządowej propozycji nie traktować jako zamkniętej debaty, ale jako punkt wyjściowy do dyskusji.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników

Zasady zatrudniania pracowników oraz rozwiązywania umów o pracę zgodnie z nowymi zasadami Kodeksu Pracy.
Sprawdź

Szef MPiPS w rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że "dyskusja na temat waloryzacji nie kończy się dzisiaj, ona się dzisiaj dopiero rozpoczęła".

Porozmawiaj o tym na FORUM

Autopromocja

Dodał jednocześnie, że będzie jeszcze prowadził rozmowy z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem na temat "panelu dostępnych rozwiązań, które funkcjonowały w przeszłości". "Ja szczególnie cenię sobie waloryzację kwotowo-procentową" - podkreślił.

Waloryzację kwotowo-procentową (po raz pierwszy w historii) zastosowano w br., a jej zadaniem było zabezpieczenie emerytów przed konsekwencjami panującej deflacji w postaci bardzo niskich podwyżek świadczeń. Dzięki jej zastosowaniu podwyżka nie mogła być mniejsza niż 36 zł.

Mordasewicz zwrócił jednak uwagę, że jeśli na kwestie emerytów popatrzymy przez pryzmat ubóstwa, to okazuje się, że poniżej granicy ubóstwa znajduje się 4 proc. emerytów, a w przypadku dzieci jest to aż 10 proc. "Biorąc to pod uwagę, jeśli rząd znajdzie jakieś zaskórniaki, to raczej powinny być one adresowane do wielodzietnych rodzin w trudnej sytuacji" - stwierdził.

Nowe przepisy dot. przejścia na emeryturę po 40 latach pracy od 2016 roku?

Mordasewicz wskazał, że choć głównym tematem piątkowego posiedzenia komisji była kwestia waloryzacji rent i emerytur, to wspomniano też o podwyżkach w budżetówce. "Zakłada się, że nie będzie "mechanicznego" wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, że nadal obowiązuje zasada funduszu płac" - powiedział PAP ekspert Lewiatana.

Dodał, że oznacza to, iż jeśli zwiększy się wydajność pracy i zmniejszy się stan zatrudnienia, to można podnieść wynagrodzenia. "Biorąc pod uwagę, że przez lata cały czas +puchła+ sfera publiczna, to według oceny pracodawców jest to zdrowe założenie" - powiedział.

Autopromocja

Akademia Prawa Pracy

Cykl 5 szkoleń, w trakcie których omówione zostaną wyłącznie praktyczne zastosowania przepisów prawa pracy.
Sprawdź

Dodał, że w sektorze prywatnym wydajność pracy wzrasta średniorocznie o 3 proc. i "oczekiwalibyśmy tego również w sektorze publicznym".

Kolejne posiedzenie plenarne KT wstępnie zaplanowano na połowę przyszłego miesiąca.

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla górników - jest projekt dot. wypłaty dotacji

    Świadczenia socjalne oraz jednorazowe odprawy dla pracowników z branży górnictwa węgla brunatnego i innych pracowników sektora elektroenergetycznego. Pracownicy jakich przedsiębiorstw i spółek otrzymają odprawy, świadczenia pieniężne i urlopy w związku z procesem transformacji sektora górniczego w Polsce?

    Zakaz handlu w Wigilię. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: dziesiątego i siedemnastego. Sejmowa komisja poparła projekt Polski 2050

    Przypadająca w niedzielę tegoroczna Wigilia będzie objęta zakazem handlu. Zamiast w Wigilię, sklepy miałyby być otwarte w dwie poprzedzające niedziele, czyli 10 i 17 grudnia 2023 r. w pełnym zakresie godzin. Sejmowa komisja gospodarki i rozwoju przyjęła projekt ustawy autorstwa Polski 2050 ws. handlu w tegoroczną w Wigilię.

    Wyważony rozwój zawodowy: Jak inwestować w kształcenie pracowników dla zwiększenia efektywności organizacji

    W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, kluczem do sukcesu każdej firmy jest nie tylko inwestowanie w nowoczesne technologie czy innowacyjne strategie marketingowe, lecz także rozwijanie potencjału swoich pracowników. Wprowadzenie skutecznej strategii inwestycji w rozwój zawodowy staje się zatem nieodzownym elementem dla organizacji pragnących osiągnąć trwały wzrost. 

    Skuteczna retencja pracowników: Klucz do stabilności organizacji

    W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, utrzymanie zdolnych i zaangażowanych pracowników staje się priorytetem dla każdej organizacji. Retencja pracowników to nie tylko kwestia zatrzymania personelu, ale także budowania trwałych relacji i stabilności wewnętrznej struktury firmy.

    REKLAMA

    Z psem lub kotem na uczelnię - studenci i pracownicy zachwyceni!

    Studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, którzy z różnych powodów nie chcą zostawiać swoich psów lub kotów bez opieki, mogą je teraz przyprowadzić ze sobą do pracy i na zajęcia. Podobnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało, że można przyjść z psem do pracy. Czy Polacy chcą zwierząt w miejscu pracy? Czy do kodeksu pracy zostanie wprowadzony płatny urlop na opiekę nad zwierzęciem domowym – psem lub kotem?

    Przyszłość pracy: Sztuczna inteligencja zwiększa produktywność pracowników o 30 proc. Korzysta z niej już co trzeci z nich

    Ponad 90% wiodących dostawców usług, a także jedna trzecia wszystkich pracowników już korzysta z rozwiązań sztucznej inteligencji – takie wyniki przynosi najnowszy raport Talent Alpha „The World of Work AI-ed”. Dzięki temu część firm doświadczyła dużego wzrostu produktywności. AI to jednak także ogromne wyzwania, które mogą doprowadzić do najczarniejszych scenariuszy. Liderami zmian, na których leży odpowiedzialność za przyszłość rynku pracy są menadżerowie w firmach wdrażających sztuczną inteligencję. 

    Bezpieczeństwo w pracy. Czynniki szkodliwe dla zdrowia – co zagraża pracownikom

    W miejscu pracy, inaczej środowisku pracy, mogą i często występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Jakie w związku z tym obowiązki ma pracodawca? Co powinien zrobić, aby zapobiegać chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą? Odpowiadamy. 

    Łącząc siły: skuteczne zarządzanie firmą dzięki integracji systemu ERP z systemem HR

    Współczesne przedsiębiorstwa nieustannie dążą do poprawy efektywności, konkurencyjności i innowacyjności. Kluczowe staje się wykorzystanie nowych technologii – w tym systemów wspierających zarządzanie przedsiębiorstwem. Systemy ERP przeznaczone do zarządzania ogólnymi zasobami i procesami stają się coraz bardziej rozbudowane, obejmując coraz to większą liczbę obszarów (finanse, logistyka, sprzedaż, zarządzanie łańcuchem dostaw, etc.). 

    REKLAMA

    Do pracy z dzieckiem - posłanka z dzieckiem w Sejmie RP

    Czy można przyjść z dzieckiem do pracy? To zależy od specyfiki i miejsca pracy. W Polsce takie praktyki stają się coraz bardziej popularne. Sprawa stała się ostatnio medialna, ponieważ jedna z posłanek przyszła do Sejmu RP z dzieckiem, twierdząc, że nie miała go z kim zostawić. 

    Prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą

    Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje prawie 3 miliony ludzi umiera z powodu wypadków i chorób związanych z pracą, a aż 395 milionów pracowników na całym świecie odniosło obrażenia przy pracy, które nie są śmiertelne. Choroby zawodowe, które najczęściej powodują śmierć pracowników to: choroby układu krążenia; nowotwory złośliwe oraz choroby układu oddechowego.

    REKLAMA