Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu prawo. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące prawo.
Aktualizacja: 13.01.2021
Home office wymaga uregulowania przepisami prawnymi na stałe. Obecne regulacje pracy zdalnej zawiera ustawa covidowa i dotyczą czasu epidemii COVID-19. W jakim systemie pracy zdalnej pracownicy chcieliby pracować po pandemii? Jakie kwestie wymagają uregulowania? Ile obecnie osób pracuje zdalnie? Ile czasu pracuje zdalny pracownik? »
Maseczki w miejscu pracy - co na to prawo?
Aktualizacja: 17.12.2020
Maseczki w miejscu pracy mają zapobiegać zakażeniom. Czy pracodawca może zwolnić pracowników od obowiązku zasłaniania ust i nosa? Co na to prawo? »
Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)
Aktualizacja: 06.05.2020
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU). »
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne 14 dni
Aktualizacja: 15.05.2020
Kolejny dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do 8. roku życia z powodu zamknięcia szkoły, przedszkola czy żłobka w wyniku epidemii koronawirusa – to jeden z zapisów przyjętego w sobotę przez Sejm pakietu rozwiązań z tzw. tarczy antykryzysowej. Na dodatkowy zasiłek opiekuńczy będą mogli też liczyć opiekunowie osób niepełnosprawnych. »
Zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne dla działalności rolniczej i pozarolniczej
Aktualizacja: 26.03.2020
Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował do premiera Mateusza Morawieckiego list z apelem o zastosowanie takiego samego modelu wsparcia w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą rolniczą oraz pozarolniczą. Dzięki temu pomoc będą mogli otrzymać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wysokość obrotów. »
Bezpłatna pomoc prawna od 2016 r.
Aktualizacja: 02.09.2015
Ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej dla osób najuboższych, młodych i seniorów, kombatantów i weteranów oraz tych, którzy w wyniku klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych znaleźli się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty, wejdzie w życie na początku 2016 r. »
Aktualizacja: 02.11.2012
Kiedy trzeba zastosować przepisy dotyczące zwolnień grupowych. Komu i jakie odprawy przysługują zwalnianym pracownikom. Wyjaśniają eksperci z Kancelarii BKM. »
Ile czasu ma ZUS na wydanie decyzji w sprawie przyznania świadczenia
Aktualizacja: 27.07.2020
Osoba, która chce otrzymać świadczenie emerytalne rentowe lub jeden z zasiłków musi w tym celu złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W jakim czasie ZUS musi podjąć decyzje. »
Czy jeden dzień nieusprawiedliwionej nieobecności uzasadnia dyscyplinarkę?
Aktualizacja: 21.09.2011
Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest szczególnym sposobem rozwiązania stosunku pracy, którego skutek jest niemalże natychmiastowy. Pracownik z chwilą wręczenia takiego wypowiedzenia nie ma już prawa ani obowiązku świadczenia pracy, często sami pracodawcy decydują się na natychmiastowe odsunięcie pracownika od jego obowiązków. Czy jednak takie wypowiedzenie zawsze jest uzasadnione? »
Naruszenie zakazu konkurencji a wypowiedzenie umowy
Aktualizacja: 21.09.2011
W zakresie określonym w odrębnej umowie, pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Czy złamanie zakazu konkurencji może być przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę? »
Kiedy w prawie pracy zastosujemy prawo cywilne?
Aktualizacja: 13.09.2011
O tym, że prawo pracy jest ściśle związane z prawem cywilnym świadczy przede wszystkim art. 300 Kodeksu pracy, który odsyła w sprawach nie unormowanych przepisami prawa pracy do odpowiedniego stosowania przepisów kodeksu cywilnego, jeżeli nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy. Co to oznacza? »
Kto może być prokurentem i jak go ustanowić?
Aktualizacja: 01.09.2011
Prokura jest pełnomocnictwem udzielanym przez przedsiębiorcę osobie uprawnionej, pełnomocnikowi, która upoważnia do dokonywania w zasadzie wszelkich czynności prawnych. »
Co należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia?
Aktualizacja: 02.09.2011
Sam wniosek o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca złożony u wojewody niestety jest niewystarczający. Trzeba do niego dołączyć szereg załączników. »
Jakich danych polskie organy mogą żądać od cudzoziemców?
Aktualizacja: 02.09.2011
Polskie organy, które są uprawnione do wydawania zezwoleń na pracę bądź ich przedłużania, mają prawo do gromadzenia licznych danych na temat cudzoziemców, nawet bardziej szczegółowych niż w jakimkolwiek rejestrze dotyczącym obywateli polskich. »
Jakie są rodzaje wiz dla cudzoziemców?
Aktualizacja: 02.09.2011
Wizy dla cudzoziemców w Polsce nie są jednolite. Jest ich kilka rodzajów i każda z nich ma inne przeznaczenie. »
Wniosek o odroczenie składek za XI