REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd nie chce ZUS-u od umów śmieciowych. Dalej syzyfowe prace

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Umowy śmieciowe pozostaną śmieciowe
Umowy śmieciowe pozostaną śmieciowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Objęcie ZUS-em umów zlecenie i umów o dzieło było jednym z tzw. kamieni milowych wyznaczonych przez UE jako warunek dla odblokowania KPO. Rząd zapowiedział, że się zastosuje do unijnych zaleceń jednak na deklaracjach póki co się skończyło. Gazeta Prawna z 3 kwietnia podaje, że „Rząd wstrzymuje się z ozusowaniem zleceń”.

Umowa - zlecenie i umowa o dzieło. Czym się różnią "umowy śmieciowe"

Umowa – zlecenie i umowa o dzieło do dwie różne umowy cywilnoprawne określane potocznie jako umowy śmieciowe. Umowę o dzieło można określić jako „bardziej śmieciową” od umowy - zlecenie.

REKLAMA

Autopromocja

Pracodawca nie musi płacić składek na ZUS od umowy o dzieło. Inaczej wyglądają obowiązki wobec ZUS-u w drugiej z umów cywilnoprawnych. W przypadku umowy – zlecenie pracodawca płaci składki na ZUS jednak zakres obciążenia składkowego może się zmniejszyć.

Jeśli ta sama osoba jest zatrudniona na umowie o pracę na dwóch etatach, to składki na ZUS są płacone od każdego z etatów.

W przypadku umowy – zlecenie na dwóch etatach (każdy w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia) składki na ZUS są płacone tylko od jednego z nich. Zakres składek na ZUS w przypadku umowy zlecenie jest mniejszy niż dla umowy o pracę.

Umowa – zlecenie: bez urlopów, fikcja braku zależności od pracodawcy

Umowa – zlecenie jest określona w Kodeksie cywilnym, a nie w Kodeksie pracy. To oznacza, że pakiet przywilejów dla zatrudnionych na umowę o pracę jest niedostępny dla zatrudnionych na umowę – zlecenie. Najbardziej uciążliwy jest brak urlopów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje strona Państwowej Inspekcji Pracy:

„W umowie zlecenia brak charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego (…)”

Na tej podstawie można by wnioskować, że zatrudniony na umowę – zlecenie może organizować sobie czas pracy całkowicie samodzielnie i nie pozostaje w podległości służbowej wobec przełożonych. Nie trudno się domyślić, że jest to fikcją.

Wspomniany artykuł Państwowej Inspekcji Pracy zawiera informację, że w przypadku pracy na umowę – zlecenie, która realnie wygląda jak umowa o pracę, można złożyć pozew o zamianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę i uzyskać dzięki temu urlop.

Z jednej strony należy ocenić pozytywnie, że prawo przyznaje taki rodzaj ochrony jednak realnie mało kto zdecydowałby się na pozew przeciwko pracodawcy z żądaniem zamiany „umowy śmieciowej” na umowę o pracę z płatnym urlopem.

Umowa o dzieło – bez składek na ZUS, syzyfowa praca w pełnym wydaniu

REKLAMA

Jak już wspomniano, umowa o dzieło jest „bardziej śmieciowa” od umowy – zlecenie, a pracodawca nie płaci składek na ZUS. Niektórzy pracodawcy są niezwykle pomysłowi w kwestii układania umów cywilnoprawnych, aby oszczędności były jak największe.

W skrajnym przypadku jest możliwe, że np. po rozpoczęciu pracy jest wysyłana umowa do podpisania z umową – zlecenie na kwotę rzędu 100 zł, a cała reszta miesięcznego wynagrodzenia rzędu 2000 zł to już umowa u dzieło. W takich okolicznościach miesięczna składka na przyszłe świadczenie emerytalne jest kwotą zbliżoną do zera.

Polecamy: Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami

Częściowa fikcja dodatkowych urlopów w nowelizacji Kodeksu pracy

Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy wiązała się m in. z rozszerzeniem możliwości urlopowych. Jednak wszystkie urlopowe przywileje objęły zatrudnionych na umowę o pracę. Zatrudnieni na umowę – zlecenie lub umowę o dzieło mogą wziąć urlop ale bezpłatny.

Obecnie okazuje się, że rząd nie wykazuje entuzjazmu w kwestii zastosowania się do unijnych zaleceń dotyczących umów cywilnoprawnych. Jak już wspomniano, opór wobec ucywilizowania „umów śmieciowych” jest jedną z barier, które dzielą Polskę od funduszy z KPO.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA