REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd nie chce ZUS-u od umów śmieciowych. Dalej syzyfowe prace

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
Umowy śmieciowe pozostaną śmieciowe
Umowy śmieciowe pozostaną śmieciowe
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Objęcie ZUS-em umów zlecenie i umów o dzieło było jednym z tzw. kamieni milowych wyznaczonych przez UE jako warunek dla odblokowania KPO. Rząd zapowiedział, że się zastosuje do unijnych zaleceń jednak na deklaracjach póki co się skończyło. Gazeta Prawna z 3 kwietnia podaje, że „Rząd wstrzymuje się z ozusowaniem zleceń”.

Umowa - zlecenie i umowa o dzieło. Czym się różnią "umowy śmieciowe"

Umowa – zlecenie i umowa o dzieło do dwie różne umowy cywilnoprawne określane potocznie jako umowy śmieciowe. Umowę o dzieło można określić jako „bardziej śmieciową” od umowy - zlecenie.

Autopromocja

Pracodawca nie musi płacić składek na ZUS od umowy o dzieło. Inaczej wyglądają obowiązki wobec ZUS-u w drugiej z umów cywilnoprawnych. W przypadku umowy – zlecenie pracodawca płaci składki na ZUS jednak zakres obciążenia składkowego może się zmniejszyć.

Jeśli ta sama osoba jest zatrudniona na umowie o pracę na dwóch etatach, to składki na ZUS są płacone od każdego z etatów.

W przypadku umowy – zlecenie na dwóch etatach (każdy w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia) składki na ZUS są płacone tylko od jednego z nich. Zakres składek na ZUS w przypadku umowy zlecenie jest mniejszy niż dla umowy o pracę.

Umowa – zlecenie: bez urlopów, fikcja braku zależności od pracodawcy

Umowa – zlecenie jest określona w Kodeksie cywilnym, a nie w Kodeksie pracy. To oznacza, że pakiet przywilejów dla zatrudnionych na umowę o pracę jest niedostępny dla zatrudnionych na umowę – zlecenie. Najbardziej uciążliwy jest brak urlopów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podaje strona Państwowej Inspekcji Pracy:

„W umowie zlecenia brak charakterystycznego dla umowy o pracę podporządkowania i pozostawania w dyspozycji zlecającego (…)”

Na tej podstawie można by wnioskować, że zatrudniony na umowę – zlecenie może organizować sobie czas pracy całkowicie samodzielnie i nie pozostaje w podległości służbowej wobec przełożonych. Nie trudno się domyślić, że jest to fikcją.

Wspomniany artykuł Państwowej Inspekcji Pracy zawiera informację, że w przypadku pracy na umowę – zlecenie, która realnie wygląda jak umowa o pracę, można złożyć pozew o zamianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę i uzyskać dzięki temu urlop.

Z jednej strony należy ocenić pozytywnie, że prawo przyznaje taki rodzaj ochrony jednak realnie mało kto zdecydowałby się na pozew przeciwko pracodawcy z żądaniem zamiany „umowy śmieciowej” na umowę o pracę z płatnym urlopem.

Umowa o dzieło – bez składek na ZUS, syzyfowa praca w pełnym wydaniu

Jak już wspomniano, umowa o dzieło jest „bardziej śmieciowa” od umowy – zlecenie, a pracodawca nie płaci składek na ZUS. Niektórzy pracodawcy są niezwykle pomysłowi w kwestii układania umów cywilnoprawnych, aby oszczędności były jak największe.

W skrajnym przypadku jest możliwe, że np. po rozpoczęciu pracy jest wysyłana umowa do podpisania z umową – zlecenie na kwotę rzędu 100 zł, a cała reszta miesięcznego wynagrodzenia rzędu 2000 zł to już umowa u dzieło. W takich okolicznościach miesięczna składka na przyszłe świadczenie emerytalne jest kwotą zbliżoną do zera.

Polecamy: Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami

Częściowa fikcja dodatkowych urlopów w nowelizacji Kodeksu pracy

Obszerna nowelizacja Kodeksu pracy wiązała się m in. z rozszerzeniem możliwości urlopowych. Jednak wszystkie urlopowe przywileje objęły zatrudnionych na umowę o pracę. Zatrudnieni na umowę – zlecenie lub umowę o dzieło mogą wziąć urlop ale bezpłatny.

Obecnie okazuje się, że rząd nie wykazuje entuzjazmu w kwestii zastosowania się do unijnych zaleceń dotyczących umów cywilnoprawnych. Jak już wspomniano, opór wobec ucywilizowania „umów śmieciowych” jest jedną z barier, które dzielą Polskę od funduszy z KPO.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA