Zmiany w Kodeksie pracy. Cztery rodzaje dodatkowego urlopu
REKLAMA
REKLAMA
- Urlop opiekuńczy – nowy rodzaj urlopu w Kodeksie pracy, 5 dni rocznie
- Wolne z powodu siły wyższej z połową wynagrodzenia – nowość w Kodeksie pracy
- Elastyczna organizacja czasu pracy – nowe rozwiązanie w Kodeksie pracy
- Dłuższe urlopy rodzicielskie – 41 lub 43 tygodnie w tym 9 tygodni dla drugiego z rodziców
Urlop opiekuńczy – nowy rodzaj urlopu w Kodeksie pracy, 5 dni rocznie
Urlop opiekuńczy jest nowością wdrażającą unijna dyrektywę. Nie jest wliczany do limitu urlopu wypoczynkowego. Urlop opiekuńczy jest niestety bezpłatny, nie należy go mylić z urlopem rodzicielskim.
REKLAMA
Podstawą do udzielenia urlopu opiekuńczego jest opieka nad członkiem rodziny wymagającym wsparcia z powodów medycznych. Urlop opiekuńczy przysługuje wyłącznie w związku z opieką nad najbliższą rodziną – rodzice, dzieci, współmałżonek.
Ten rodzaj urlopu może ponadto dotyczyć opieki nad osobą zamieszkującą w tym samym gospodarstwie domowym (np. konkubinat).
Urlop opiekuńczy jest udzielany na wniosek pracownika złożony co najmniej jeden dzień przed planowanym terminem
Wolne z powodu siły wyższej z połową wynagrodzenia – nowość w Kodeksie pracy
Kolejną nowością w Kodeksie pracy jest wolne z powodu siły wyższej, w tym przypadku określenie „urlop” może być używane jedynie umownie. Wymiar „urlopu” z powodu siły wyższej jest bardzo ograniczony, jedynie dwa dni/16 godzin w ciągu roku.
Pojęcie siły wyższej, będące podstawą do wzięcia wolnego, jest określane jako zdarzenie o charakterze nadzwyczajnym oraz niemożliwe do przewidzenia lub zapobiegnięcia.
W przypadku dnia wolnego z powodu siły wyższej przysługuje połowa wynagrodzenia. Ten przywilej jest dostępny w przypadku umowy o pracę jednak nie dotyczy umów cywilnoprawnych (umowa – zlecenie lub umowa o dzieło).
Elastyczna organizacja czasu pracy – nowe rozwiązanie w Kodeksie pracy
Elastyczna organizacja czasu pracy może być uznana za rodzaj urlopu jedynie umownie, z powodu opcji pracy 4 dni po 10 godzin z dodatkowym dniem wolnym.
Na podstawie elastycznej organizacji czasu pracy rodzice (opiekunowie) dzieci do 8 lat uzyskają możliwość dostosowania czasu pracy do określonych warunków. Mogą to być rozwiązania takiej jak obniżenie wymiaru czasu pracy, indywidualne godziny rozpoczynania pracy (również w systemie piątek-niedziela), 5-godzinna przerwa w pracy z częścią wynagrodzenia.
Przywileje w ramach elastycznej organizacji czasu pracy są możliwe jedynie za zgodą pracodawcy.
Pracodawca ma jednak obowiązek wyrazić zgodę na pięciogodzinną przerwę w czasie pracy lub indywidualny rozkład czasu pracy w przypadku opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością.
Dłuższe urlopy rodzicielskie – 41 lub 43 tygodnie w tym 9 tygodni dla drugiego z rodziców
Nowelizacja Kodeksu pracy wydłużyła urlop rodzicielski do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka oraz do 43 tygodni w przypadku porodu mnogiego. Nowe uregulowania zakładają, że drugi z rodziców wykorzystuje 9 tygodni w ramach powyższych terminów urlopów (32+9 dla jednego dziecka oraz 34+9 dla ciąży mnogiej).
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat