Kategorie

Powołanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powołanie, wybór i mianowanie to podstawy zatrudnienia z Kodeksu pracy. Wszystkie skutkują nawiązaniem stosunku pracy. Kogo zatrudnia się na podstawie powołania, wyboru i mianowania?
Spółka kapitałowa może nawiązać z członkiem zarządu stosunek pracy na podstawie powołania. Czy powołanie na stanowisko członka zarządu w spółce kapitałowej powoduje nawiązanie stosunku pracy z mocy prawa?
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek, w którym zakwestionował niedawne zmiany w obsadzaniu wyższych stanowisk w służbie cywilnej w drodze powołania. Zdaniem RPO obsadzanie stanowisk w takiej formie nie służy zapewnieniu zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa.
Osoby zajmujące kierownicze stanowiska w służbie cywilnej będą zatrudniane w drodze powołania a nie jak do tej pory - w drodze otwartego konkursu. Nowe przepisy ustawy o służbie cywilnej obowiązują od 23 stycznia 2016 r.
Powołanie w rozumieniu przepisów Kodeksu spółek handlowych oznacza wyłącznie nawiązanie stosunku organizacyjnego. Spółka, spełniając opisane powyżej warunki może również nawiązać z członkiem zarządu stosunek pracy na podstawie powołania. Ta podstawa stosunku pracy jest wygodna dla spółki, bowiem ogranicza ona pracowniczą ochronę członka zarządu, nie czyniąc spółki zakładnikiem stosunku pracy.
Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia ustalone między stronami stosunku pracy w drodze porozumienia nie może zostać zmienione bez zgody zatrudnionego. Pracodawca nie nałoży na niego obowiązku wykorzystania w tym okresie urlopu wypoczynkowego.
Pracę w urzędzie może uzyskać osoba spełniająca warunki określone w ustawie o służbie cywilnej lub o pracownikach samorządowych oraz w ogłoszeniu o naborze. Zwykle przeprowadzana jest tylko rozmowa kwalifikacyjna, chociaż przepisy dopuszczają stosowanie testów wiedzy.
Nie można obniżyć wynagrodzenia pracownikowi zatrudnionemu na podstawie powołania wręczając mu wypowiedzenie zmieniające. Należy go odwołać i powołać ponownie z nową, niższą pensją - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Jaki jest tryb rozwiązywania stosunku pracy na podstawie powołania, jeśli o jego rozwiązanie występuje pracownik powołany na stanowisko na czas określony?
Pracodawca w ust. 3 lit. b świadectwa pracy podaje szczególne podstawy prawne rozwiązania stosunku pracy, które nie są zaliczane do kategorii ogólnych sposobów rozwiązania umów o pracę, skatalogowanych w art. 30 § 1 k.p.
Jeden z dyrektorów naszego zakładu jest zatrudniony na podstawie powołania. 20 października br. zwrócił się do nas z wnioskiem o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 14 listopada 2010 r. Czy pracodawca może wyrazić na to zgodę, czy musi być wypełniona wynikająca z Kodeksu pracy procedura odwołania równoznaczna z wypowiedzeniem umowy o pracę temu pracownikowi?
Powołanie zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony skutkuje taką samą długością okresu wypowiedzenia jak przy umowie na czas nieokreślony. Na przykład okres wypowiedzenia dla pracownika posiadającego minimum 3-letni staż pracy wynosi 3 miesiące.
Zbigniew B. został powołany na funkcję prezesa zarządu w naszej spółce uchwałą zgromadzenia wspólników. Z tego tytułu otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10 000 zł netto. W późniejszym czasie władze spółki dodatkowo zatrudniły w spółce Zbigniewa B. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Czy jednoczesne zatrudnienie osoby na podstawie umowy o pracę i na podstawie aktu powołania jest zgodne z prawem?
Jestem zatrudniona na podstawie powołania. Obecnie zakład jest przejmowany przez innego pracodawcę. Czy moje dotychczasowe warunki pracy i płacy ulegną zmianie? - pyta Czytelniczka z Wrocławia.
Spółka z o.o. będzie miała nowego członka zarządu. Na podstawie aktu powołania z Kodeksu spółek handlowych osoba ta będzie brała udział w posiedzeniach zarządu spółki. Nie podpisaliśmy z tą osobą żadnej umowy na to stanowisko. Czy za członka zarządu spółki z o.o., który bierze udział w posiedzeniach, odprowadza się składki ubezpieczeniowe, czy tylko podatek?
Członkowie zarządu, którzy pełnią swoje obowiązki wyłącznie na podstawie powołania, nie są objęci obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.
Jeden z naszych pracowników zatrudniony na podstawie powołania został odwołany ze stanowiska. Jego stosunek pracy rozwiąże się po upływie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym okresie chcieliśmy zatrudnić pracownika przy innej pracy, jednak nie wyraził zgody. Pracownik nie wykorzystał jeszcze 8 dni urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji możemy go zobowiązać do wykorzystania przysługującego mu urlopu?
W spółce akcyjnej, w której pracuję, rada nadzorcza powołała w drodze uchwały członka zarządu. Osobie tej uchwałą przyznano wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu. Czy w związku z tym mamy tę osobę zgłosić do ubezpieczeń w ZUS i naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego jej honorarium?