REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej

Mariusz Pigulski
Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej - instrukcja jak obliczyć krok po kroku.
Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej - instrukcja jak obliczyć krok po kroku.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak krok po kroku obliczyć wynagrodzenie pracownika powołanego do pełnienia zawodowej służby wojskowej? Oto przykład obliczenia.

Wynagrodzenie pracownika powołanego do pełnienia zawodowej służby wojskowej

Problem: Nasz pracownik został powołany na okres 2 lat do pełnienia zawodowej służby wojskowej. W związku z tym jego stosunek pracy ustał w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę wskutek powołania do zawodowej służby wojskowej - art. 63 Kodeksu pracy w związku z art. 18 ust. 2 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Zgodnie ze wskazanym art. 18 w ust. 1 pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest zobowiązany stawić się do pełnienia tej służby. W jaki sposób wyliczyć temu pracownikowi wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy? Czy posłużyć się średnią z 3 miesięcy, wliczając do niej także należność za dni urlopu wypoczynkowego? A może średnią powinniśmy wyznaczyć wyłącznie z pensji za przepracowane dni? - pyta Czytelnik z Rzeszowa.

Autopromocja

Rada: Obliczając wynagrodzenie za dni niewykonywania pracy w danym miesiącu z powodu powołania do zawodowej służby wojskowej, należy obliczać je według reguł obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ale z jednym zastrzeżeniem. Otóż składniki płacy ustalane w wysokości przeciętnej powinno się uwzględniać z miesiąca, w którym przypadł okres ww. nieobecności.

Uzasadnienie: Pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest obowiązany stawić się do pełnienia tej służby (art. 18 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych).

Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej jak za urlop wypoczynkowy

Pracownikowi, w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej, przysługuje wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, w jakim dniu miesiąca ustanie jego stosunek pracy.

Wyznaczając wynagrodzenie przysługujące za dni nieświadczenia pracy w danym miesiącu wskutek powołania do zawodowej służby wojskowej, należy kierować się § 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Jednakże składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika powołanego do służby wojskowej?

W konsekwencji, w celu obliczenia wynagrodzenia za okres nieświadczenia pracy w danym miesiącu z powodu powołania pracownika do zawodowej służby wojskowej, należy:

Krok 1. Obliczyć stawkę godzinową ze stałych, miesięcznych elementów płacy przez ich podzielenie przez nominalny czas pracy z miesiąca, w którym pracownik został zwolniony od pracy na okoliczność powołania do służby wojskowej.

Krok 2. Wyliczyć stawkę godzinową ze zmiennych, miesięcznych składników pensji (z pominięciem należności wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego, tj. m.in. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy czy wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) - w tym celu zmienne składniki pensji, z miesiąca, w którym pracownik był nieobecny z powodu ww. powołania, trzeba podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych przez pracownika w tym miesiącu.

Krok 3. Pomnożyć liczbę godzin, jaką pracownik przepracowałby w czasie nieobecności w pracy w ramach zwykłego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, przez sumę stawek obliczonych w obu ww. krokach.

W praktyce pracodawcy często nie wyodrębniają wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy ze stałych elementów pensji i w miesiącu nieobecności pracownikowi wypłaca się stałą miesięczną pensję w pełnej wysokości (oczywiście, o ile nie wystąpiły nieobecności skutkujące koniecznością pomniejszenia stałej pensji, np. urlop bezpłatny lub choroba).

PRZYKŁAD

Pełnoetatowy pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godz. Co miesiąc otrzymuje stałą pensję zasadniczą w wysokości 3680 zł oraz zmienną premię regulaminową. W związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej 9 grudnia 2021 r. stawił się on do pełnienia tej służby. Uwzględniając fakt, iż w grudniu 2021 r. (w dniach od 1 do 8 grudnia) przepracował faktycznie tylko 6 dni, za co naliczono mu premię w kwocie 240 zł brutto, wyliczenie jego grudniowych należności przysługujących mu od pracodawcy powinno wyglądać jak poniżej:

wynagrodzenie za niewykonywanie pracy ustalone ze zmiennych składników:

240 zł : 40 godz. [176 godz. nominalnego czasu pracy z grudnia 2021 r. - (8 godz. × 17 dni nieobecności w pracy spowodowanej powołaniem do służby wojskowej z okresu od 9 do 31 grudnia)] = 6 zł,

6 zł × 136 godz. grudniowej nieobecności w pracy = 816 zł;

łączne wynagrodzenie za pracę oraz za czas nieobecności w pracy z powodu powołania do zawodowej służby wojskowej:

3680 zł* (stała miesięczna pensja) + 240 zł zmiennej premii za przepracowaną część miesiąca + 816 zł wynagrodzenie za niewykonywanie pracy ustalone ze zmiennych składników = 4736 zł.

* W opisanym przypadku pracodawca nie wyodrębnił z pensji zasadniczej wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy.

Podstawa prawna:

art. 18 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1131; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1666)

art. 63, art. 297 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162),

§ 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927),

§ 6-9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kadra22
    2022-11-30 17:25:59
    Art. 189 ustawy o obronie Ojczyzny 1. Pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest obowiązany stawić się do pełnienia tej służby. A co w sytuacji, kiedy pracownik jest na urlopie bezpłatnym ponieważ odbywa dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i w trakcie jej trwania jest powoływany do służby zawodowej. Czy wynagrodzenie za miesiąc w którym został powołany do zawodowej służby jest należne pracownikowi skoro przebywa cały czas na urlopie bezpłatnym bez prawa do wynagrodzenia?
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

REKLAMA

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA