REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej

Mariusz Pigulski
Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej - instrukcja jak obliczyć krok po kroku.
Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej - instrukcja jak obliczyć krok po kroku.
ShutterStock

REKLAMA

Jak krok po kroku obliczyć wynagrodzenie pracownika powołanego do pełnienia zawodowej służby wojskowej? Oto przykład obliczenia.

Wynagrodzenie pracownika powołanego do pełnienia zawodowej służby wojskowej

Problem: Nasz pracownik został powołany na okres 2 lat do pełnienia zawodowej służby wojskowej. W związku z tym jego stosunek pracy ustał w wyniku wygaśnięcia umowy o pracę wskutek powołania do zawodowej służby wojskowej - art. 63 Kodeksu pracy w związku z art. 18 ust. 2 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Zgodnie ze wskazanym art. 18 w ust. 1 pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest zobowiązany stawić się do pełnienia tej służby. W jaki sposób wyliczyć temu pracownikowi wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy? Czy posłużyć się średnią z 3 miesięcy, wliczając do niej także należność za dni urlopu wypoczynkowego? A może średnią powinniśmy wyznaczyć wyłącznie z pensji za przepracowane dni? - pyta Czytelnik z Rzeszowa.

Rada: Obliczając wynagrodzenie za dni niewykonywania pracy w danym miesiącu z powodu powołania do zawodowej służby wojskowej, należy obliczać je według reguł obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ale z jednym zastrzeżeniem. Otóż składniki płacy ustalane w wysokości przeciętnej powinno się uwzględniać z miesiąca, w którym przypadł okres ww. nieobecności.

Uzasadnienie: Pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest obowiązany stawić się do pełnienia tej służby (art. 18 ust. 1 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych).

Wynagrodzenie pracownika powołanego do zawodowej służby wojskowej jak za urlop wypoczynkowy

Pracownikowi, w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej, przysługuje wynagrodzenie za cały miesiąc, niezależnie od tego, w jakim dniu miesiąca ustanie jego stosunek pracy.

Autopromocja

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Kup książkę:

Wynagrodzenia 2023. Rozliczanie płac w praktyce

Wyznaczając wynagrodzenie przysługujące za dni nieświadczenia pracy w danym miesiącu wskutek powołania do zawodowej służby wojskowej, należy kierować się § 5 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Jednakże składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika powołanego do służby wojskowej?

W konsekwencji, w celu obliczenia wynagrodzenia za okres nieświadczenia pracy w danym miesiącu z powodu powołania pracownika do zawodowej służby wojskowej, należy:

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Krok 1. Obliczyć stawkę godzinową ze stałych, miesięcznych elementów płacy przez ich podzielenie przez nominalny czas pracy z miesiąca, w którym pracownik został zwolniony od pracy na okoliczność powołania do służby wojskowej.

Krok 2. Wyliczyć stawkę godzinową ze zmiennych, miesięcznych składników pensji (z pominięciem należności wymienionych w § 6 rozporządzenia urlopowego, tj. m.in. wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy czy wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną) - w tym celu zmienne składniki pensji, z miesiąca, w którym pracownik był nieobecny z powodu ww. powołania, trzeba podzielić przez liczbę godzin faktycznie przepracowanych przez pracownika w tym miesiącu.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Krok 3. Pomnożyć liczbę godzin, jaką pracownik przepracowałby w czasie nieobecności w pracy w ramach zwykłego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, przez sumę stawek obliczonych w obu ww. krokach.

W praktyce pracodawcy często nie wyodrębniają wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy ze stałych elementów pensji i w miesiącu nieobecności pracownikowi wypłaca się stałą miesięczną pensję w pełnej wysokości (oczywiście, o ile nie wystąpiły nieobecności skutkujące koniecznością pomniejszenia stałej pensji, np. urlop bezpłatny lub choroba).

PRZYKŁAD

Pełnoetatowy pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godz. Co miesiąc otrzymuje stałą pensję zasadniczą w wysokości 3680 zł oraz zmienną premię regulaminową. W związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej 9 grudnia 2021 r. stawił się on do pełnienia tej służby. Uwzględniając fakt, iż w grudniu 2021 r. (w dniach od 1 do 8 grudnia) przepracował faktycznie tylko 6 dni, za co naliczono mu premię w kwocie 240 zł brutto, wyliczenie jego grudniowych należności przysługujących mu od pracodawcy powinno wyglądać jak poniżej:

wynagrodzenie za niewykonywanie pracy ustalone ze zmiennych składników:

240 zł : 40 godz. [176 godz. nominalnego czasu pracy z grudnia 2021 r. - (8 godz. × 17 dni nieobecności w pracy spowodowanej powołaniem do służby wojskowej z okresu od 9 do 31 grudnia)] = 6 zł,

6 zł × 136 godz. grudniowej nieobecności w pracy = 816 zł;

łączne wynagrodzenie za pracę oraz za czas nieobecności w pracy z powodu powołania do zawodowej służby wojskowej:

3680 zł* (stała miesięczna pensja) + 240 zł zmiennej premii za przepracowaną część miesiąca + 816 zł wynagrodzenie za niewykonywanie pracy ustalone ze zmiennych składników = 4736 zł.

* W opisanym przypadku pracodawca nie wyodrębnił z pensji zasadniczej wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy.

Podstawa prawna:

art. 18 ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1131; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1666)

art. 63, art. 297 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1162),

§ 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 927),

§ 6-9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego (Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost. zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 174, poz. 1353).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Kadra22
    2022-11-30 17:25:59
    Art. 189 ustawy o obronie Ojczyzny 1. Pracownik powołany do zawodowej służby wojskowej zachowuje prawo do ostatnio pobieranego wynagrodzenia od pracodawcy do końca miesiąca kalendarzowego, w którym jest obowiązany stawić się do pełnienia tej służby. A co w sytuacji, kiedy pracownik jest na urlopie bezpłatnym ponieważ odbywa dobrowolną zasadniczą służbę wojskową i w trakcie jej trwania jest powoływany do służby zawodowej. Czy wynagrodzenie za miesiąc w którym został powołany do zawodowej służby jest należne pracownikowi skoro przebywa cały czas na urlopie bezpłatnym bez prawa do wynagrodzenia?
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

REKLAMA

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

Czy za studenta płaci się składki na ZUS

Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

Polacy nie boją się utraty pracy?

Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

REKLAMA

Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

Płaca godziwa

Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

REKLAMA