REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop i zasiłek macierzyński w 2020 r.

Kobieta po urodzeniu dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego, następnie z urlopu rodzicielskiego, które łącznie dają 52 tygodnie wolnego o pracy. Coraz częściej po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu dla mam kobiety wracają do pracy, a opiekę nad dzieckiem przejmują ojcowie. Sprawdź, ile wynosi zasiłek macierzyński.

Ubezpieczenie zdrowotne dla członka rodziny bez obowiązku informacyjnego

Zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego może odbywać się bez dopełniania obowiązku informacyjnego. Pracodawca może skorzystać ze zwolnienia z tej powinności.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 28 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 28 czerwca 2020 r. także dla rodziców dzieci zdrowych do 8. roku życia. Ta sama data dotyczy zasiłku opiekuńczego dla rolników. Ustawa została zmieniona, a nowe przepisy obowiązują z mocą wsteczną od 25 maja 2020 r.

Koronawirus: opiekę nad dziećmi i pracę łączy połowa mam

Koronawirus sprawił, że połowa mam musi łączyć pracę z opieką nad dziećmi. Kobiety jednocześnie muszą spełniać kilka ról - opiekunek, nauczycielek, sprzątaczek, pracownic, kucharek. Czy mogą liczyć na pomoc ojców i dziadków dzieci? Co sprawia im najwięcej problemów?

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca - potwierdza MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony do 14 czerwca na dotychczasowych zasadach. Będą mogli z niego skorzystać rodzice dzieci do 8 roku życia.

Zmiana czasu pracy pracowników w czasie epidemii COVID-19

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 spowodowała znaczące trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. W wielu zakładach pracy wskutek zmniejszenia ilości zamówień i zleceń, zmniejszyło się również zapotrzebowanie na pracę. Nowe okoliczności często wymagają zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwach. Niekiedy konieczna jest reorganizacja np. warunków pracy zmianowej lub wydłużenie czasu pracy pracowników w poszczególne dni. Stosunkowo sztywne reguły Kodeksu pracy nie zawsze pozwalają pracodawcom na szybkie wprowadzenie satysfakcjonujących i wystarczających rozwiązań organizacyjnych. Z pomocą przychodzą przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ta umożliwia pracodawcom, którzy doznali spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, wprowadzenie modyfikacji w zakresie czasu pracy pracowników.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 czerwca 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadzony w czasie epidemii koronawirusa zostaje ponownie przedłużony. Będzie można z niego skorzystać także po 24 maja. Nowe rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje taką możliwość do 14 czerwca 2020 r.

Nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Od poniedziałku obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny. W efekcie wielu apeli BCC, z kwarantanny zwolnieni zostali pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, ponieważ zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

REKLAMA

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z KRUS (koronawirus) - druk

Pobierz druk wniosku o zasiłek opiekuńczy z KRUS - KRUS ZO-1/04/2020. Zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres opieki nad dzieckiem, które nie uczęszcza do żłobka, przedszkola, szkoły z powodu epidemii koronawirusa lub nie ma możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego. Jaka jest wysokość zasiłku?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS do 24 maja 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolnika/domownika również ulega przedłużeniu do 24 maja 2020 r. Przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. W jakich przypadkach przysługuje?

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało uaktualnione. Aktualnie przedłuża się zasiłek do lutego 2022 roku. Pobierz nowy wzór oświadczenia z ZUS nazywanego potocznie wnioskiem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r. - nowe oświadczenie, wypłata

Okres do kiedy będzie wypłacany dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS został przedłużony do 24 maja 2020 r. ZUS podaje nowy wzór oświadczenia do uzyskania zasiłku opiekuńczego. Kiedy nastąpi wypłata zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został w trakcie długiego weekendu majowego przedłużony do 24 maja 2020 r. Opieka nad najmłodszymi dziećmi w żłobkach i przedszkolach będzie możliwa od 6 maja, jednak nie pozbawia ona rodziców prawa do zasiłku.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 24 maja 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie po raz kolejny wydłużony do czasu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków z powodu koronawirusa (COVID-19). Tym razem będzie to termin 24 maja 2020 r. Przewiduje to projekt rozporządzenia Rady Ministrów. Co z otwarciem przedszkoli i żłobków od 6 maja?

Przedłużenie zasiłku opiekuńczego z KRUS do 3 maja 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy dla rolnika czy domownika z KRUS został przedłużony do dnia 3 maja 2020 r. Kto może skorzystać z zasiłku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 3 maja!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony na następny tydzień. Najprawdopodobniej do 3 maja 2020 r. W przyszłym tygodniu można spodziewać się informacji na temat ewentualnego wprowadzenia form opieki w placówkach takich jak: szkoły, przedszkola i żłobki.

Kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS?

Wiele osób zastanawia się, kto składa wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy do ZUS - pracownik czy pracodawca. Na pytania kto wypłaca zasiłek i kto składa wniosek o zasiłek odpowiada regionalny rzecznik ZUS.

Organizacja pracy w polskich firmach podczas epidemii koronawirusa

Podczas epidemii koronawirusa zmieniła się organizacja pracy w polskich firmach. Najczęściej wyposaża się miejsca pracy w środki czystości i dezynfekcyjne, wprowadza się pracę zdalną oraz ograniczenie aktywności związanych z bezpośrednią obsługą klienta. W jakiej branży podjęto najmniej działań zapobiegawczych?

Zasiłek opiekuńczy z powodu koronawirusa - nowe oświadczenie, liczba dni, wypłata

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS przysługuje z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu zamknięcia placówki, do której dziecko uczęszcza bądź niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego, gdy przyczyną jest epidemia koronawirusa (COVID-19). Aby otrzymać zasiłek, należy prawidłowo wypełnić oświadczenie. Kto może ubiegać się o zasiłek i do kiedy? W jakim terminie następuje wypłata?

Nowe oświadczenie do zasiłku opiekuńczego z powodu koronawirusa (zamknięcie placówki, niania, opiekun dzienny)

ZUS przedstawia nowy wzór Oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dziecko albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Za ile maksymalnie dni można go otrzymać?

Wydłużenie zasiłku opiekuńczego w KRUS do 26 kwietnia 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki przysługuje również ubezpieczonym rolnikom (także domownikom). Termin pobierania zasiłku wydłużono do 26 kwietnia 2020 r. Co zrobić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z KRUS?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem z KRUS

Ubezpieczeni w KRUS również mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem. Taka konieczność wynika z zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół ze względu na epidemię koronawirusa (COVID-19). Aby uzyskać zasiłek, należy złożyć do KRUS Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.

Wydłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 26 kwietnia 2020 r.

Koronawirus spowodował konieczność zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół. W związku z tym wprowadzono dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców sprawujących w tym czasie osobistą opiekę nad dziećmi. Początkowo liczył 14 dni. Jedna z ostatnich zmian w zasiłku dotyczy wydłużenia okresu jego pobierania do 26 kwietnia 2020 r.

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU).

Czy pracownik może jednego dnia wykorzystać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem i wyjście prywatne

PROBLEM: Pracownik złożył wniosek o udzielenie mu w tym samym dniu 2 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem oraz 2 godzin zwolnienia w celu załatwienia sprawy osobistej. Czy możemy udzielić obu tych zwolnień jednego dnia? W jaki sposób wykazać taki dzień w ewidencji czasu pracy, czy oznaczyć 6 godzin przepracowanych i 2 godziny zwolnienia na dziecko, czy wskazać na 4 godziny przepracowane i 4 godziny nieprzepracowane? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

Działania pracodawcy w walce z koronawirusem a RODO

Jakie działania w walce z koronawirusem może podejmować pracodawca? Czy przepisy RODO zezwalają na badanie temperatury ciała pracownika czy żądanie przez niego informacji o poddaniu kwarantannie?

Ograniczenie lub wstrzymanie działalności zakładu pracy z powodu epidemii – jakie prawa przysługują pracodawcy?

Wybuch epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 (wywołującego chorobę COVID-19) w Polsce oraz związane z nim zmiany w organizacji pracy i życia codziennego stanowią duże wyzwanie dla pracodawców. Konieczne stało się przeorganizowanie działalności wielu zakładów pracy, a część z nich musiała całkowicie wstrzymać działalność. Zostało to spowodowane przede wszystkim wprowadzonymi przez władze publiczne zakazami wykonywania niektórych rodzajów działalności, np. kin, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Już teraz możemy przypuszczać, że wraz z upływem czasu kolejni przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do ograniczenia lub wstrzymania działalności. Taki scenariusz jest możliwy w szczególności w przypadku długotrwałego braku zamówień lub dostaw niezbędnych materiałów, jak również w razie objęcia pracowników kwarantanną. Obowiązujące przepisy przewidują kilka rozwiązań, które mogą pomóc pracodawcom w przeorganizowaniu pracy i zmniejszeniu kosztów związanych z zatrudnieniem.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy opieka na dziecko do lat 8 z powodu koronawirusa może przerwać urlop wypoczynkowy?

Czy opieka nad dzieckiem wynikająca ze specustawy z związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa przerywa urlop wypoczynkowy? Odpowiedź poniżej.

Oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy elektronicznie - jak wypełnić wniosek (ZAS-58) przez PUE ZUS

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może złożyć oświadczenie o dodatkowy zasiłek opiekuńczy za pośrednictwem portalu PUE ZUS przy wykorzystaniu wniosku ZAS-58. Jak zrobić to krok po kroku?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - oświadczenie, wysokość, wymiar

W celu otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego należy złożyć oświadczenie (pobierz oświadczenie). Czy potrzebny jest wniosek Z-15A? Jak długo trwa okres wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 8. Co z dziećmi powyżej 8 lat?

Rzecznik Praw Dziecka zaapelował o zmianę przepisów i objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodziców dzieci powyżej 8. roku życia. Zgodnie z aktualnymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas opieki nad dzieckiem do lat 8. w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 - wzór oświadczenia pracownika, od kiedy, komu przysługuje

Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy na czas opieki nad dzieckiem w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły - należy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Pobierz wzór oświadczenia o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8. Do kiedy zasiłek przysługuje?

Koronawirus: pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy - co zrobić aby go dostać, ile wynosi

O zasiłek opiekuńczy mogą się starać pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę, jak i pracujący na umowach zlecenie lub prowadzący własną działalność gospodarczą - w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły. Co musi zrobić rodzic, aby otrzymać zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w razie zamknięcia szkoły - zasady uzyskania, ile dni, wysokość

W specustawie przewidziano, że w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły przysługuje 14 dni na opiekę nad dzieckiem w wieku do 8 lat –  dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni.

Koronawirus - 5 najistotniejszych dla pracodawcy kwestii

Przepisy prawa pracy nie dają jednoznacznych odpowiedzi jak w obliczu zagrożenia koronawirusem powinien zachować się pracodawca. Podpowiadamy jak rozwiązać 5 najważniejszych dylematów.

Jakie świadczenia przysługują z powodu poddania się kwarantannie lub izolacji

Osobom poddanym kwarantannie lub izolacji przysługuje prawo do świadczeń. Sprawdź jakie są to świadczenia.

Koronawirus - jak powinien zachować się pracodawca w związku z zagrożeniem?

Jak powinien zachować się pracodawca, który chce ustrzec swoich pracowników przed ryzykiem zarażenia koronawirusem? Jakie są granice działań prewencyjnych, których nie może przekroczyć?

Urlop wychowawczy 2020 - zasady, ile trwa, wniosek-wzór

Urlop wychowawczy w 2020 roku się nie zmienił. Jakie są zasady korzystania z urlopu wychowawczego? Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego? Jak i do kiedy z niego skorzystać? Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Zasiłek opiekuńczy w 2020 r. - planowane zmiany

Od 1 stycznia 2020 r. planowane jest wprowadzenie okresu wyczekiwania w odniesieniu do zasiłku opiekuńczego. Zasiłek opiekuńczy będzie można uzyskać po 90 dniach pracy na etacie. Aktualnie takich ograniczeń nie ma.

Kto to jest sygnalista?

Pojęcie sygnalisty już niedługo wejdzie na stałe do porządku prawnego a rola sygnalistów w obrocie gospodarczym będzie stale rosła. Wynika to z konieczność implementacji przez Polskę postanowień Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia praw Unii, która nakłada na przedsiębiorców zatrudniających powyżej 50 pracowników obowiązek wdrożenia systemu obsługi zgłoszeń dokonywanych przez sygnalistów oraz zasad związanych z ochroną osób dokonujących zgłoszenia przed działaniami odwetowymi.

Nagrody rzeczowe a podatek

Z punktu widzenia prawa podatkowego najważniejszą kwestią jest odróżnienie loterii od konkursu. Ponadto nie z każdą wygraną będzie wiązała się konieczność zapłaty podatku. Co w przypadku gdy konkurs organizuje pracodawca?

RODO a żądanie pracownika kopii akt osobowych

Na mocy przepisów RODO osoba, której dane dotyczą może żądać kopii danych osobowych. W jaki sposób pracodawca powinien zrealizować wniosek pracownika o udostępnienie kopii akt osobowych?

Koszty uzyskania przychodów i niższy PIT - zmiany 2019/2020 [PODCAST]

Od 1 października 2019 r. pracownicze koszty uzyskania przychodów będą wyższe, czyli pracownik otrzyma większy zwrot za wydatki na dojazd do pracy i zapłaci niższy PIT. Niektóre zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ile zatem wyniosą nowe, pracownicze koszty uzyskania przychodów - zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Powrót do pracy po macierzyńskim - uprawnienia

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wiele uprawnień pracownicom powracającym z powrotu macierzyńskiego. W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na dotychczasowe stanowisko.

Kasa zapomogowo-pożyczkowa - jakie zmiany od 1 stycznia 2019 r.

Jakie są zasady korzystania z kasy zapomogowo-pożyczkowej po zmianie przepisów, które miały miejsce 1 stycznia 2019 r.? Kto może być jej członkiem od 1 stycznia 2019 r.?

Zasiłek opiekuńczy a zamknięta szkoła, przedszkole

Pracujący rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem w razie zamknięcia przedszkola lub szkoły, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego. To ważna informacja dla rodziców, z uwagi na planowany strajk nauczycieli, który ma rozpocząć się 8 kwietnia.

Stałe godziny pracy pasują tylko 1/5 pracowników

Pracownikom w Polsce w coraz większym stopniu zależy na elastycznym czasie pracy (81%) i możliwości pracy zdalnej (76%) nawet kosztem braku stałego miejsca w biurze. Wprawdzie z roku na rok firmy chętniej stawiają na ruchomy czas pracy, ale praca z domu nadal pozostaje dostępna głównie dla freelancerów – grafików, specjalistów i programistów IT czy copywriterów.

Urlop ojcowski 2019 - dokumenty

W 2019 roku nie zmieniły się zasady udzielania urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie na wniosek pracownika. Przepisy prawa określają, jakie dokumenty muszą być załączone do wniosku.

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez pracodawcę 2019

Każdy pracodawca ma prawo do przeprowadzania kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Jakie są zasady przeprowadzenia kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy przez pracodawców w 2019 roku?

REKLAMA