Kategorie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 17 stycznia 2021 r.

Redakcja
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 17 stycznia 2021 r.
shutterstock
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony do 17 stycznia 2021 r. Wskazuje na to projekt rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19, który pojawił się w rządowym centrum legislacji. Zasiłek będzie więc przysługiwał w czasie narodowej kwarantanny. Co z przedszkolami i żłobkami?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w grudniu i styczniu

Reklama

Dnia 17 grudnia 2020 r. w rządowym centrum legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19 (RD272). Rząd przedłuża w tym sposób po raz kolejny okres, za który można wnioskować o dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS (czyli przysługujący w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły, braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub opiekuna dziennego z powodu COVID-19). Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany będzie na dotychczasowym zasadach i w tej samej wysokości - 80% podstawy wymiaru zasiłku (zwykle będzie to 80% wynagrodzenia).

Ostatnie rozporządzenie wydłużyło zasiłek przyznawany w związku z COVID-19 do 24 grudnia 2020 r. Nowe rozporządzenie przewiduje kolejne wydłużenie zasiłku na czas kwarantanny narodowej, która została zapowiedziana przez ministra zdrowia. Przedszkola

Kwarantanna narodowa

Na ostatniej konferencji, która odbyła się 17 grudnia 2020 r. o godz. 15:00, ogłoszono obostrzenia wprowadzane na okres od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r. Będzie to czas kwarantanny narodowej. Zamyka się:

 • hotele,
 • stoki narciarskie,
 • restauracje, bary (wyjątkiem jest formuła "na wynos")
 • infrastruktura sportowa, siłownie, kluby fitness, aquaparki (wyjątkowo dostępna dla zawodowych sportowców),
 • galerie handlowe (wyjątki to m.in.: sklepy spożywcze, drogerie, apteki, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Ponadto wprowadza się godzinę policyjną w Sylwestra. Jest to zakaz przemieszczania od godz. 19:00 31 grudnia 2020 r. do godz. 6:00 rano 1 stycznia 2021 r. W związku z narodową kwarantanną wszystkie osoby wjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową mają w tym czasie obowiązek 10-dniowej kwarantanny. Ogranicza się również przemieszczanie osób poniżej 16. roku życia - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 mogą przemieszczać się jedynie w towarzystwie dorosłego opiekuna. W dalszym ciągu w zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Zakazuje się organizacji wesel, komunii i konsolacji Dopuszczalna liczba osób w sklepach i kościołach to 1 osoba na 15 m2 pomieszczenia. Od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00 obowiązują dodatkowo godziny dla seniorów.

Żłobki i przedszkola nie będą zamknięte

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie www.gov.pl/koronawirus żłobki i przedszkola będą funkcjonowały tak jak dotychczas. Minister na konferencji odpowiedział na pytanie o przedszkola i żłobki następująco: "Wszystko jest na dotychczasowych zasadach czyli zamknięte do 17 stycznia. Po 17 stycznia będziemy podejmowali decyzję, tzn. pewnie ta decyzja zostanie podjęta wcześniej, co będzie się działo dalej". Tego, dowiemy się na początku roku 2021. Wydaje się więc, że to oczywista omyłka, ponieważ zgodnie z dotychczasowymi zasadami żłobki i przedszkola są otwarte. Natomiast nie działają stacjonarnie szkoły.

Podstawa prawna:

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?