Home office a opieka nad dziećmi – jak to pogodzić?
REKLAMA
REKLAMA
Home office a opieka nad dziećmi – jak sprawnie połączyć te dwa obszary, by móc pracować z domu?
Ostatnie miesiące stały się prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, którzy przeszli na tryb pracy zdalnej, a do tego opiekowali się dziećmi. Dla większości było to sytuacją dotychczas nieznaną, tym więcej stresu wzbudzała myśl o pogodzeniu spraw zawodowych z obowiązkami rodzicielskimi. Jest to jednak możliwe dzięki dobrej organizacji czasu i współpracy, ale również umiejętności odpuszczania sobie – nie zawsze da się działać na 100%.
REKLAMA
Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.
Choć przekonaliśmy się do pracy zdalnej i nadal działamy w tym systemie, wiele firm zdecydowało się na powrót do biur. Ale home office stał się także dobrym rozwiązaniem na przykład podczas choroby dziecka, zamiast brania dnia wolnego.
- Praca zdalna pozwala na elastyczność w działaniu, ale warto zachować we wszystkim ustalony porządek, włączać dzieci w planowanie harmonogramu dnia. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym. Przełoży się to na większą efektywność i skupienie na określonych zadaniach do wykonania, a dzieciom pozwoli to łatwiej zrozumieć zaistniałą sytuację, w której rodzice choć siedzą w domu nie mogą się z nimi bawić przez cały dzień – przekonuje Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej.
Równoczesna opieka nad dziećmi i praca zdalna może wydawać się trudna do wykonania, wzbudzając przy tym dużo lęku i niepotrzebnego stresu. Jak połączyć ze sobą te dwa obszary i być zarówno dobrym rodzicem
i pracownikiem w jednym? Może nie uda się to w 100%, ale warto spróbować to osiągnąć dzięki kilku wskazówkom.
Po pierwsze: przygotuj sobie miejsce pracy
Nie każdy posiada osobny gabinet, w którym może spokojnie pracować. Dlatego warto wygospodarować sobie przestrzeń, w której będzie miejsce na laptopa i niezbędne do pracy elementy. Pozwoli to nam na oddzielenie pracy, od życia prywatnego, a także zasygnalizuje dzieciom, że rodzic przebywający w tym obszarze jest w pracy i nie może teraz się bawić.
- W ostatnich miesiącach całe nasze życie 24/7 zaczęło toczyć się w jednej i tej samej przestrzeni. W drodze do domu wiele osób miało dla siebie chwilę, by się wyciszyć, odstresować. Teraz na nowo musimy kształtować swoje drobne rytuały, które pozwolą nam chociaż trochę oddzielić te dwa obszary i się zrelaksować. Jednym z nich może być schowanie laptopa do szuflady po skończonej pracy aby podczas czasu dla rodziny nie myśleć o obowiązkach zawodowych – mówi Katarzyna Richter.
Po drugie: poświęć dziecku czas
REKLAMA
Codziennie rano przypomnij dzieciom o tym, że pomimo siedzenia w domu w określonych godzinach będziesz jednak „w pracy”. Ustalcie harmonogram dnia uwzględniający przerwy na wspólną zabawę i spacery oraz czas dla rodziców na skupienie się. Jeśli to możliwe, przed rozpoczęciem pracy postaraj się przeznaczyć pół godziny na wspólną zabawę z dziećmi, dzięki czemu zostanie zaspokojona waszą potrzeba bliskości i uwagi, a także odstresujesz się przed czekającymi na ciebie wyzwaniami. Zaciekawione zabawą maluchy to także szansa na chwilę spokoju i możliwość dłuższego skupienia się na zadaniach.
- Podstawą efektywnej pracy jest rutyna. To również ona daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Dlatego decydując się na pracę z domu warto ustalić plan dnia dla całej rodziny. Przed otwarciem laptopa przygotujmy dzieci tak samo, jak w każdy dzień przedszkola. Powtarzalne czynności: higiena, śniadanie, ubieranie się, zabawa pozwolą nam uniknąć niepotrzebnych nerwów i zamieszania, a dzieci otrzymają sygnał „Wszystko pod kontrolą”- mówi Marzena Martyniak, specjalistka zajmująca się inteligencją emocjonalną, założycielka Instytutu Rozwoju Emocji.
Po trzecie: bez wahania dziel się obowiązkami
Nie rób wszystkiego sama. Łączenie pracy z opieką nad dziećmi jest nie lada wyzwaniem, dlatego podzielcie się domowymi obowiązkami ze swoim partnerem. Ustalcie harmonogram działań, aby każde z was wiedziało,
co ma robić. Jeśli nie ma takiej możliwości, to bez wahania poproś o pomoc bliskich – dziadków, siostrę, a nawet przyjaciółkę. Zabranie dzieci chociażby na krótki spacer pozwoli ci na wyciszenie i koncentrację podczas wykonywania pracy. Łatwiej też prowadzić telekonferencję, gdy twoja uwaga nie jest rozproszona między wypowiedź szefa, a pytania dziecka.
Po czwarte: podziel pracę na etapy
Łącząc pracę z opieką nad dzieckiem nie da się być maksymalnie skupionym na pracy i wykonywać je z taką samą efektywnością, jak w biurze. Siłą rzeczy nasza uwaga staje się podzielona. Dlatego dobrym pomysłem będzie dzielenie pracy na etapy przeplatane przerwami na zabawę lub spacer z dzieckiem. Postaraj się planować zadania tak, aby zacząć od najważniejszych spraw, ale nie przejmuj się jeśli będziesz zmuszona zmienić kolejność lub czas trwania pracy. Ustal priorytety i stopniowo je realizuj.
- Warto pamiętać, że bycie zaangażowanym, solidnym pracownikiem, którego cenią współpracownicy i szef jest bardzo ważne. Ale wykonywanie obowiązków zawodowych w systemie pracy zdalnej nie powinno trwać 24/7. Ważne by postawić sobie pewne granice, a po pracy się „wyłączyć” i poświęcić czas dla rodziny i rozwijanie swoich pasji - podsumowuje Katarzyna Richter.
Po piąte: wyloguj rozpraszacze
Dla zwiększenia efektywności pracy warto wyłączyć powiadomienia emaili oraz mediów społecznościowych, które nie są nam potrzebne do realizacji obowiązków zawodowych. Dobrym pomysłem będzie również działanie zgodnie z kalendarzem zadań, w którym z góry określimy czas na realizację poszczególnych zadań i tylko na nich będziemy się koncentrować w tym momencie. Zaplanowane punkty potraktujmy jednak elastycznie - nic się nie stanie, jeśli zmienimy ich kolejność lub przełożymy na kolejny dzień.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat