reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Home office a opieka nad dziećmi – jak to pogodzić?

Home office a opieka nad dziećmi – jak to pogodzić?

Home office to dla rodziców, którzy równocześnie muszą opiekować się dziećmi nie lada wyzwanie. Jak to pogodzić? Czy to w ogóle jest możliwe?

Home office a opieka nad dziećmi – jak sprawnie połączyć te dwa obszary, by móc pracować z domu?

Ostatnie miesiące stały się prawdziwym wyzwaniem dla rodziców, którzy przeszli na tryb pracy zdalnej, a do tego opiekowali się dziećmi. Dla większości było to sytuacją dotychczas nieznaną, tym więcej stresu wzbudzała myśl o pogodzeniu spraw zawodowych z obowiązkami rodzicielskimi. Jest to jednak możliwe dzięki dobrej organizacji czasu i współpracy, ale również umiejętności odpuszczania sobie – nie zawsze da się działać na 100%.

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata.

Choć przekonaliśmy się do pracy zdalnej i nadal działamy w tym systemie, wiele firm zdecydowało się na powrót do biur. Ale home office stał się także dobrym rozwiązaniem na przykład podczas choroby dziecka, zamiast brania dnia wolnego.

- Praca zdalna pozwala na elastyczność w działaniu, ale warto zachować we wszystkim ustalony porządek, włączać dzieci w planowanie harmonogramu dnia. Dzięki temu łatwiej będzie nam zachować równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym. Przełoży się to na większą efektywność i skupienie na określonych zadaniach do wykonania, a dzieciom pozwoli to łatwiej zrozumieć zaistniałą sytuację, w której rodzice choć siedzą w domu nie mogą się z nimi bawić przez cały dzień – przekonuje Katarzyna Richter, międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej.

Równoczesna opieka nad dziećmi i praca zdalna może wydawać się trudna do wykonania, wzbudzając przy tym dużo lęku i niepotrzebnego stresu. Jak połączyć ze sobą te dwa obszary i być zarówno dobrym rodzicem
i pracownikiem w jednym? Może nie uda się to w 100%, ale warto spróbować to osiągnąć dzięki kilku wskazówkom.

Po pierwsze: przygotuj sobie miejsce pracy

Nie każdy posiada osobny gabinet, w którym może spokojnie pracować. Dlatego warto wygospodarować sobie przestrzeń, w której będzie miejsce na laptopa i niezbędne do pracy elementy. Pozwoli to nam na oddzielenie pracy, od życia prywatnego, a także zasygnalizuje dzieciom, że rodzic przebywający w tym obszarze jest w pracy i nie może teraz się bawić.

- W ostatnich miesiącach całe nasze życie 24/7 zaczęło toczyć się w jednej i tej samej przestrzeni. W drodze do domu wiele osób miało dla siebie chwilę, by się wyciszyć, odstresować. Teraz na nowo musimy kształtować swoje drobne rytuały, które pozwolą nam chociaż trochę oddzielić te dwa obszary i się zrelaksować. Jednym z nich może być schowanie laptopa do szuflady po skończonej pracy aby podczas czasu dla rodziny nie myśleć o obowiązkach zawodowych – mówi Katarzyna Richter.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Katarzyna Richter

międzynarodowy specjalista z obszaru HR i komunikacji międzykulturowej z ponad z 10-letnim stażem

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Home office a opieka nad dziećmi – jak to pogodzić? / fot. Shutterstock
Home office a opieka nad dziećmi – jak to pogodzić? / fot. Shutterstock

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama