REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w 3 przypadkach wywołanych epidemią COVID-19 - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka ,klubu dziecięcego; brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego; brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce edukacyjno-wychowawczej z powodu jej ograniczonego funkcjonowania. Co zmieniło się od 9 listopada?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii COVID-19

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ustanowiony w marcu. Wymusiła go sytuacja zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych z powodu epidemii koronawirusa. Rodzice musieli zwolnić się z pracy na czas pozostawania dzieci w domach. Mogliby teoretycznie wykorzystać w tym celu funkcjonujący dotychczas zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. na opiekę nad chorym dzieckiem (gdy lekarz wypisuje jednemu z rodziców zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem) czy w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Przyjmuje się, że takie niespodziewane zamknięcie występuje wówczas, gdy rodzice zostaną poinformowani o nim na maksymalnie 7 dni przed. Z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach w przypadku zamknięcia placówek można skorzystać, tak jak w przypadku dodatkowego zasiłku, do 8. roku życia dziecka. Przewidziany jest również limit dni na rok kalendarzowy - jest to 60 dni. W sytuacji przedłużającej się pandemii dni te zostałyby bardzo szybko wykorzystane, a rodzice nie mieli by prawa do wolnego w czasie zachorowania dziecka.

Autopromocja

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:

 • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (do 8 roku życia dziecka),
 • konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej (do 8 roku życia dziecka),
 • choroby niani lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem (do 8 roku życia dziecka),
 • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki (do 8 roku życia dziecka),
 • pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (do 8 roku życia dziecka),
 • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem,
 • konieczności sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny,
 • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia,
 • konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w sytuacji:

- porodu lub choroby małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,

- pobytu w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy?

Tak więc na tę szczególną okoliczność epidemii COVID-19 przyznano dodatkową możliwość - skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był kilkakrotnie przedłużany - funkcjonował od marca aż do do 26 lipca. Następnie była przerwa w sierpniu. Wówczas w razie konieczności korzystano z zasiłku opiekuńczego. Jednak po powrocie dzieci do szkół wznowiono dodatkowy zasiłek - obowiązywał od 1 do 20 września. Po tej dacie po spełnieniu wymaganych warunków ponownie można było korzystać z zasiłku opiekuńczego. Następnie wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 i decyzją o zamknięciu stacjonarnych szkół także dla klas 1-3 postanowiono po raz kolejny powrócić do możliwości korzystania z dodatkowego zasiłku. Obecnie można ubiegać się o niego za okres 9-29 listopada 2020 r. Liczba dni wykorzystanych w ramach dodatkowego zasiłku nie zmniejsza puli 60 dni zasiłku opiekuńczego na rok kalendarzowy. Są one od siebie niezależne.

Zarówno wysokość zasiłku opiekuńczego jak i dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru, zwykle jest to po prostu 80% wynagrodzenia pracownika.

Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, w przypadku: 

 • zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - zamknięcie nastąpiło z powodu epidemii COVID-19;
 • braku możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem z powodu ograniczonego funkcjonowania placówki w trakcie epidemii COVID-19 - placówka jest otwarta, lecz funkcjonuje w ograniczonym zakresie;
 • braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada

Po 20 września rodzice korzystali z wcześniej wspomnianego zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że dodatkowy zasiłek od 9 do 29 listopada będzie udzielany na zasadach z września. Jednak coś się zmieniło - ZUS zmienił interpretację przepisów, w konsekwencji czego dodatkowy zasiłek nie przysługuje w sytuacji, gdy rodzic decyduje się pozostawić dziecko w domu pomimo otwartej i funkcjonującej placówki edukacyjno-wychowawczej. Wcześniej nawet takie przypadki uprawniały do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od 9 listopada zakres przyznawania zasiłku został nieco zmniejszony. Potwierdziła to Rzeczniczka Oddziału ZUS na Dolnym Śląsku - Pani Iwona Kowalska-Matis. Warto pamiętać o tym, przy podejmowaniu decyzji o pozostawieniu dziecka w domu. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS, a w KRUS można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy (na takich samych zasadach jak w ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy). Zasiłek opiekuńczy w KRUS jest odzwierciedleniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

REKLAMA

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?

REKLAMA