REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w 3 przypadkach wywołanych epidemią COVID-19 - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka ,klubu dziecięcego; brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego; brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce edukacyjno-wychowawczej z powodu jej ograniczonego funkcjonowania. Co zmieniło się od 9 listopada?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii COVID-19

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ustanowiony w marcu. Wymusiła go sytuacja zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych z powodu epidemii koronawirusa. Rodzice musieli zwolnić się z pracy na czas pozostawania dzieci w domach. Mogliby teoretycznie wykorzystać w tym celu funkcjonujący dotychczas zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. na opiekę nad chorym dzieckiem (gdy lekarz wypisuje jednemu z rodziców zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem) czy w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Przyjmuje się, że takie niespodziewane zamknięcie występuje wówczas, gdy rodzice zostaną poinformowani o nim na maksymalnie 7 dni przed. Z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach w przypadku zamknięcia placówek można skorzystać, tak jak w przypadku dodatkowego zasiłku, do 8. roku życia dziecka. Przewidziany jest również limit dni na rok kalendarzowy - jest to 60 dni. W sytuacji przedłużającej się pandemii dni te zostałyby bardzo szybko wykorzystane, a rodzice nie mieli by prawa do wolnego w czasie zachorowania dziecka.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:

 • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (do 8 roku życia dziecka),
 • konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej (do 8 roku życia dziecka),
 • choroby niani lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem (do 8 roku życia dziecka),
 • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki (do 8 roku życia dziecka),
 • pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (do 8 roku życia dziecka),
 • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem,
 • konieczności sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny,
 • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia,
 • konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w sytuacji:

  Autopromocja

  Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

  Kup książkę:

  Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS. 28 praktycznych porad

- porodu lub choroby małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,

- pobytu w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy?

Tak więc na tę szczególną okoliczność epidemii COVID-19 przyznano dodatkową możliwość - skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był kilkakrotnie przedłużany - funkcjonował od marca aż do do 26 lipca. Następnie była przerwa w sierpniu. Wówczas w razie konieczności korzystano z zasiłku opiekuńczego. Jednak po powrocie dzieci do szkół wznowiono dodatkowy zasiłek - obowiązywał od 1 do 20 września. Po tej dacie po spełnieniu wymaganych warunków ponownie można było korzystać z zasiłku opiekuńczego. Następnie wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 i decyzją o zamknięciu stacjonarnych szkół także dla klas 1-3 postanowiono po raz kolejny powrócić do możliwości korzystania z dodatkowego zasiłku. Obecnie można ubiegać się o niego za okres 9-29 listopada 2020 r. Liczba dni wykorzystanych w ramach dodatkowego zasiłku nie zmniejsza puli 60 dni zasiłku opiekuńczego na rok kalendarzowy. Są one od siebie niezależne.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Zarówno wysokość zasiłku opiekuńczego jak i dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru, zwykle jest to po prostu 80% wynagrodzenia pracownika.

Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, w przypadku: 

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
 • zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - zamknięcie nastąpiło z powodu epidemii COVID-19;
 • braku możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem z powodu ograniczonego funkcjonowania placówki w trakcie epidemii COVID-19 - placówka jest otwarta, lecz funkcjonuje w ograniczonym zakresie;
 • braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada

Po 20 września rodzice korzystali z wcześniej wspomnianego zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że dodatkowy zasiłek od 9 do 29 listopada będzie udzielany na zasadach z września. Jednak coś się zmieniło - ZUS zmienił interpretację przepisów, w konsekwencji czego dodatkowy zasiłek nie przysługuje w sytuacji, gdy rodzic decyduje się pozostawić dziecko w domu pomimo otwartej i funkcjonującej placówki edukacyjno-wychowawczej. Wcześniej nawet takie przypadki uprawniały do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od 9 listopada zakres przyznawania zasiłku został nieco zmniejszony. Potwierdziła to Rzeczniczka Oddziału ZUS na Dolnym Śląsku - Pani Iwona Kowalska-Matis. Warto pamiętać o tym, przy podejmowaniu decyzji o pozostawieniu dziecka w domu. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS, a w KRUS można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy (na takich samych zasadach jak w ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy). Zasiłek opiekuńczy w KRUS jest odzwierciedleniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

  Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

  Dzień chłopaka w pracy

  30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

  Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

  Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

  Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

  1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

  REKLAMA

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

  Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Dobrostan pracowników - wellbeing

  Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

  Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

  Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

  Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

  Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

  REKLAMA

  Strajk lekarzy w Portugalii

  Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

  Shutdown dla urzędników w USA?

  Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

  REKLAMA