Kategorie

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada 2020 r.

Emilia Panufnik
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - co się zmieniło?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje w 3 przypadkach wywołanych epidemią COVID-19 - zamknięcie szkoły, przedszkola, żłobka ,klubu dziecięcego; brak możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub opiekuna dziennego; brak możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem w placówce edukacyjno-wychowawczej z powodu jej ograniczonego funkcjonowania. Co zmieniło się od 9 listopada?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy w czasie epidemii COVID-19

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został ustanowiony w marcu. Wymusiła go sytuacja zamknięcia placówek edukacyjno-wychowawczych z powodu epidemii koronawirusa. Rodzice musieli zwolnić się z pracy na czas pozostawania dzieci w domach. Mogliby teoretycznie wykorzystać w tym celu funkcjonujący dotychczas zasiłek opiekuńczy, który przysługuje m.in. na opiekę nad chorym dzieckiem (gdy lekarz wypisuje jednemu z rodziców zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem) czy w przypadku niespodziewanego zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków i klubów dziecięcych. Przyjmuje się, że takie niespodziewane zamknięcie występuje wówczas, gdy rodzice zostaną poinformowani o nim na maksymalnie 7 dni przed. Z zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach w przypadku zamknięcia placówek można skorzystać, tak jak w przypadku dodatkowego zasiłku, do 8. roku życia dziecka. Przewidziany jest również limit dni na rok kalendarzowy - jest to 60 dni. W sytuacji przedłużającej się pandemii dni te zostałyby bardzo szybko wykorzystane, a rodzice nie mieli by prawa do wolnego w czasie zachorowania dziecka.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje w przypadku:

 • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza (do 8 roku życia dziecka),
 • konieczności izolacji dziecka z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej (do 8 roku życia dziecka),
 • choroby niani lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem (do 8 roku życia dziecka),
 • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi lub rodzicowi sprawowanie opieki (do 8 roku życia dziecka),
 • pobytu małżonka ubezpieczonego lub rodzica dziecka, stale opiekujących się dzieckiem, w szpitalu albo innym zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (do 8 roku życia dziecka),
 • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem,
 • konieczności sprawowania opieki nad innym niż dziecko chorym członkiem rodziny,
 • konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym do 18 roku życia,
 • konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym w sytuacji:

- porodu lub choroby małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem, jeśli poród lub choroba uniemożliwia im opiekę,

- pobytu w szpitalu albo innej placówce leczniczej małżonka lub rodzica dziecka, którzy stale opiekują się dzieckiem.

Do kiedy?

Tak więc na tę szczególną okoliczność epidemii COVID-19 przyznano dodatkową możliwość - skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy był kilkakrotnie przedłużany - funkcjonował od marca aż do do 26 lipca. Następnie była przerwa w sierpniu. Wówczas w razie konieczności korzystano z zasiłku opiekuńczego. Jednak po powrocie dzieci do szkół wznowiono dodatkowy zasiłek - obowiązywał od 1 do 20 września. Po tej dacie po spełnieniu wymaganych warunków ponownie można było korzystać z zasiłku opiekuńczego. Następnie wraz ze wzrostem zachorowań na COVID-19 i decyzją o zamknięciu stacjonarnych szkół także dla klas 1-3 postanowiono po raz kolejny powrócić do możliwości korzystania z dodatkowego zasiłku. Obecnie można ubiegać się o niego za okres 9-29 listopada 2020 r. Liczba dni wykorzystanych w ramach dodatkowego zasiłku nie zmniejsza puli 60 dni zasiłku opiekuńczego na rok kalendarzowy. Są one od siebie niezależne.

Zarówno wysokość zasiłku opiekuńczego jak i dodatkowego zasiłku opiekuńczego wynosi 80% podstawy wymiaru, zwykle jest to po prostu 80% wynagrodzenia pracownika.

Kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje, w przypadku: 

 • zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - zamknięcie nastąpiło z powodu epidemii COVID-19;
 • braku możliwości zapewnienia opieki nad dzieckiem z powodu ograniczonego funkcjonowania placówki w trakcie epidemii COVID-19 - placówka jest otwarta, lecz funkcjonuje w ograniczonym zakresie;
 • braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - zmiana od 9 listopada

Reklama

Po 20 września rodzice korzystali z wcześniej wspomnianego zasiłku opiekuńczego na ogólnych zasadach. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła, że dodatkowy zasiłek od 9 do 29 listopada będzie udzielany na zasadach z września. Jednak coś się zmieniło - ZUS zmienił interpretację przepisów, w konsekwencji czego dodatkowy zasiłek nie przysługuje w sytuacji, gdy rodzic decyduje się pozostawić dziecko w domu pomimo otwartej i funkcjonującej placówki edukacyjno-wychowawczej. Wcześniej nawet takie przypadki uprawniały do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Od 9 listopada zakres przyznawania zasiłku został nieco zmniejszony. Potwierdziła to Rzeczniczka Oddziału ZUS na Dolnym Śląsku - Pani Iwona Kowalska-Matis. Warto pamiętać o tym, przy podejmowaniu decyzji o pozostawieniu dziecka w domu. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłaca ZUS, a w KRUS można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy (na takich samych zasadach jak w ZUS dodatkowy zasiłek opiekuńczy). Zasiłek opiekuńczy w KRUS jest odzwierciedleniem dodatkowego zasiłku opiekuńczego w ZUS.

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?