REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata pracy aż 1/4 kobiet w Warszawie

Natalia Kamińska
Utrata pracy podczas pandemii COVID-19 dotyka kobiety.
Utrata pracy podczas pandemii COVID-19 dotyka kobiety.
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Utrata pracy przez kobiety w Warszawie w ostatnich miesiącach sięga poziomu 1/4. Kolejnym negatywnym zjawiskiem związanym z epidemią koronawirusa jest obniżenie zarobków warszawianek. Z jakimi trudnościami zmagają się kobiety podczas pandemii? Jak stolica wspiera warszawianki na rynku pracy?

Kobiety w Warszawie tracą pracę

W ostatnich kilku miesiącach 24 proc. warszawianek straciło pracę, a kolejnych 28 proc. zarabia mniej niż wcześniej - wynika z badania "Mama–Warszawianka" przygotowanego na zlecenie miasta. Ponad połowa badanych nie obawia się utraty pracy, ale kobiety martwią się o innych członków swoich rodzin.

Autopromocja

"Pandemia spowodowała, że sytuacja kobiet na rynku pracy jest niepewna, co potwierdzają również wyniki badań przeprowadzonych wśród warszawianek" - powiedziała o tym badaniu Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy. "Kobiety oczekują działań zarówno ze strony pracodawców jak i od władz lokalnych. Istotne są dla nich elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej czy szkolenia online" - dodała.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Raport "Mama–Warszawianka", przygotowany przez "Fundację Sukcesu Pisanego Szminką" na zlecenie miasta, dotyczy trzech aspektów życia warszawianek: pracy, kariery i rozwoju oraz życia rodzinnego. Wynika z niego, że od początku pandemii 24 proc. ankietowanych straciło pracę. Ponad połowa z badanych nie obawia się utraty pracy, ale kobiety martwią się o innych członków rodziny - 48 proc. respondentek obawia się utraty pracy przez swoich bliskich, 4 proc. z nich już to spotkało.

Obniżenie wynagrodzeń z powodu koronawirusa

Wśród 28 proc. ankietowanych wynagrodzenia zostały obniżone z powodu pandemii, a u 12,6 proc. zarobki spadły od 20 do 50 proc. Według raportu, warszawianki pracują obecnie więcej niż przed wybuchem epidemii – twierdzi tak 30 proc. wskazań. W przypadku 25 proc. z nich czas pracy wydłużył się o minimum pół godziny w ciągu dnia, a u połowy nawet o dwie godziny więcej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łączenie pracy z opieką nad dziećmi

Jeśli chodzi o pracę i łączenie jej z obowiązkami domowymi oraz życiem rodzinnym, to wśród ankietowanych kobiet połowa ma dzieci w żłobku/przedszkolu/szkole lub innej placówce opiekuńczej, a ponad 15 proc. samodzielnie się nimi zajmuje.

"Od wielu miesięcy warszawianki muszą pracować zdalnie, jednocześnie opiekując się dziećmi w domach. W październiku odpowiedziało tak aż 60 proc. ankietowanych. Ten problem nie dotyczy 20 proc. respondentek, ale należy podkreślić, że badanie zostało przeprowadzone przed drugim w tym roku lockdownem, tj. między 14 a 25 października. Dla przypomnienia, od 26 października zdalną edukację wprowadzono w szkołach podstawowych dla uczniów klas 4-8, a od 9 listopada dla klas 1-3" - powiedziała o tej części badania Wilkołaska-Żuromska.

Z raportu wynika też, że chociaż 67 proc. ankietowanych wskazuje, że w pandemii mają wsparcie partnera w obowiązkach domowych, to ponad 50 proc. pytanych kobiet uważa, że ma obecnie więcej obowiązków domowych.

Rozwój osobisty w czasie pandemii

W części badania, która związana jest z karierą i rozwojem osobistym, warszawianki, które są matkami, wskazały, że przez macierzyństwo mają utrudniony rozwój zawodowy - odpowiedziało tak aż blisko 54 proc. respondentek. Tylko 16,2 proc. z ankietowanych nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

"Choć w czasie pandemii większość z nich (67,7 proc.) nie czuje się dyskryminowana ze względu na płeć w miejscu pracy, to jednak odsetek pań, które tego doświadczają, wynosi 17,3 proc." - wynika z raportu. W rozwój zawodowy wierzy 59 proc. pytanych kobiet, natomiast 72 proc. warszawianek wskazuje, że przez pandemię ma mniejsze możliwości zawodowe.

Program "Mama-Warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVIDem"

Stołeczny ratusz, aby wesprzeć kobiety w czasie epidemii uruchomił we wrześniu program aktywizacji zawodowej "Mama-Warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVIDem". Warsztaty i szkolenia w ramach programu mają uchronić matki aktywne zawodowo przed negatywnymi skutkami pandemii na rynku pracy.

Badanie "Mama–Warszawianka" zostało przeprowadzona metodą CAWI w dniach 14-25 października 2020 r. na próbie 524 kobiet. Mieszkających w Warszawie (100 proc.), posiadających dzieci (73 proc.), aktywnych zawodowo. Posiadających głównie wykształcenie wyższe (89,5 proc.), w wieku 19-45 lat (75,9 proc.) i będących w związkach (72,5 proc.), głównie niemieszkających z rodzicami (90,6 proc.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA