reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Utrata pracy aż 1/4 kobiet w Warszawie

Utrata pracy aż 1/4 kobiet w Warszawie

Utrata pracy przez kobiety w Warszawie w ostatnich miesiącach sięga poziomu 1/4. Kolejnym negatywnym zjawiskiem związanym z epidemią koronawirusa jest obniżenie zarobków warszawianek. Z jakimi trudnościami zmagają się kobiety podczas pandemii? Jak stolica wspiera warszawianki na rynku pracy?

Kobiety w Warszawie tracą pracę

W ostatnich kilku miesiącach 24 proc. warszawianek straciło pracę, a kolejnych 28 proc. zarabia mniej niż wcześniej - wynika z badania "Mama–Warszawianka" przygotowanego na zlecenie miasta. Ponad połowa badanych nie obawia się utraty pracy, ale kobiety martwią się o innych członków swoich rodzin.

"Pandemia spowodowała, że sytuacja kobiet na rynku pracy jest niepewna, co potwierdzają również wyniki badań przeprowadzonych wśród warszawianek" - powiedziała o tym badaniu Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, pełnomocniczka prezydenta Warszawy. "Kobiety oczekują działań zarówno ze strony pracodawców jak i od władz lokalnych. Istotne są dla nich elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej czy szkolenia online" - dodała.

Polecamy: Nowy JPK_VAT + Nowe oznaczenia (szczegółowa tabela) + 150 odpowiedzi na pytania o kody w JPK_VAT - Komplet

Raport "Mama–Warszawianka", przygotowany przez "Fundację Sukcesu Pisanego Szminką" na zlecenie miasta, dotyczy trzech aspektów życia warszawianek: pracy, kariery i rozwoju oraz życia rodzinnego. Wynika z niego, że od początku pandemii 24 proc. ankietowanych straciło pracę. Ponad połowa z badanych nie obawia się utraty pracy, ale kobiety martwią się o innych członków rodziny - 48 proc. respondentek obawia się utraty pracy przez swoich bliskich, 4 proc. z nich już to spotkało.

Obniżenie wynagrodzeń z powodu koronawirusa

Wśród 28 proc. ankietowanych wynagrodzenia zostały obniżone z powodu pandemii, a u 12,6 proc. zarobki spadły od 20 do 50 proc. Według raportu, warszawianki pracują obecnie więcej niż przed wybuchem epidemii – twierdzi tak 30 proc. wskazań. W przypadku 25 proc. z nich czas pracy wydłużył się o minimum pół godziny w ciągu dnia, a u połowy nawet o dwie godziny więcej.

Łączenie pracy z opieką nad dziećmi

Jeśli chodzi o pracę i łączenie jej z obowiązkami domowymi oraz życiem rodzinnym, to wśród ankietowanych kobiet połowa ma dzieci w żłobku/przedszkolu/szkole lub innej placówce opiekuńczej, a ponad 15 proc. samodzielnie się nimi zajmuje.

"Od wielu miesięcy warszawianki muszą pracować zdalnie, jednocześnie opiekując się dziećmi w domach. W październiku odpowiedziało tak aż 60 proc. ankietowanych. Ten problem nie dotyczy 20 proc. respondentek, ale należy podkreślić, że badanie zostało przeprowadzone przed drugim w tym roku lockdownem, tj. między 14 a 25 października. Dla przypomnienia, od 26 października zdalną edukację wprowadzono w szkołach podstawowych dla uczniów klas 4-8, a od 9 listopada dla klas 1-3" - powiedziała o tej części badania Wilkołaska-Żuromska.

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama