Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ochrona wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ochrona wynagrodzenia.
Przesłanki różnicowania wysokości wynagrodzenia
Aktualizacja: 28.08.2012
Wiek pracownika nie może stanowić przesłanki różnicującej wysokość wynagrodzenia pracowniczego. Należy jednak pamiętać, że co do zasady z wiekiem łączy się staż pracowniczy, który może być czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia. »
Na czym polega równe traktowanie w zakresie wynagradzania
Aktualizacja: 28.08.2012
Pracodawca ma obowiązek równego wynagradzania pracowników za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości. Wynagrodzenie to obejmuje wszystkie składniki, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej niż pieniężna. »
W 2013 r. będzie ustawa pozwalająca monitorować różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn
Aktualizacja: 27.09.2012
Mimo zakazu dyskryminacji płacowej kobiet, nie mamy żadnego narzędzia, by to monitorować – mówi Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. Dlatego zapowiada wprowadzenie w życie przepisów, które nałożą na firmy obowiązek składania sprawozdań ze średnich zarobków kobiet i mężczyzn. Projekt zmian powinien być procedowany w przyszłym roku. »
Jak nowy pracodawca może zmienić zasady wynagradzania przejmowanych pracowników
Aktualizacja: 08.08.2012
Przy przejściu zakładu pracy na nowego pracodawcę pracowników obowiązują dotychczasowe warunki wynagradzania. Jest tak niezależnie od tego, czy wynikają one z indywidualnych umów o pracę, regulaminu wynagradzania czy z układu zbiorowego pracy. »
Nieobecności w pracy powodujące zmniejszenie wynagrodzenia
Aktualizacja: 04.07.2012
Wysokość wynagrodzenia pracownika jest uzależniona od czasu przepracowanego w danym miesiącu. Przepisy stanowią bowiem, że za czas niewykonywania pracy, poza pewnymi wyjątkami, wynagrodzenie nie przysługuje. »
Wynagrodzenie za pracę - jak je określić
Aktualizacja: 24.07.2012
Jedną z najpopularniejszych form określania wynagrodzenia za pracę jest stałe wynagrodzenie zasadnicze. Jego wysokość jest ustalona w treści umowy o pracę. Taka forma wynagradzania może przysługiwać za wykonaną czynność, jednostkę pracy bądź przepracowany czas. Wynagrodzenie zasadnicze jest samodzielnym składnikiem pensji, który może stanowić jej jedyny element. Ponadto stanowi ono w każdym przypadku podstawę do wyliczania wysokości innych świadczeń przysługujących pracownikowi, takich jak: wynagrodzenie urlopowe, ekwiwalent za urlop, świadczenia chorobowe itp. »
Jak prawidłowo dokonywać potrąceń z wynagrodzenia
Aktualizacja: 23.07.2012
Wynagrodzenie pracownika podlega szczególnej ochronie. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę. Natomiast pracodawca może, w ściśle określonych warunkach i granicach, zaspokajać z wynagrodzenia za pracę zarówno zobowiązania wobec siebie, jak również innych podmiotów. Mówimy wówczas o potrąceniu z wynagrodzenia za pracę. Należy przy tym pamiętać, że dokonywanie potrąceń jest jednostronnym uprawnieniem pracodawcy. »
Zmiana warunków zatrudniania pracowników w wieku przedemerytalnym
Aktualizacja: 23.07.2012
Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia pracownikowi, któremu brakuje maksymalnie 4 lata do uzyskania emerytury. Zakaz ten nie ma jednak charakteru absolutnego. Pracodawca może tego dokonać np. w sytuacji, gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników. »
Częstotliwość wypłaty wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.06.2012
Odsetki od zaległego wynagrodzenia za godziny nadliczbowe
Aktualizacja: 31.05.2012
Wysokość odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia oblicza się na podstawie stawki określonej w ustawie lub umowie o pracę. Odsetki nalicza się od dnia uchybienia przez pracodawcę terminowi płatności. »
Zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia z umowy zlecenia
Aktualizacja: 24.11.2015
Płaca uzyskiwana z umów cywilnoprawnych jest chroniona przed potrąceniami pod warunkiem, że jest świadczeniem wypłacanym cyklicznie i zapewniającym utrzymanie zatrudnionej osobie. »
Potrącenia z wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej
Aktualizacja: 16.05.2012
W praktyce często zdarza się, że egzekucja komornicza dotyczy należności otrzymywanych przez osoby świadczące pracę w ramach stosunku cywilnoprawnego. W takiej sytuacji podmiot zatrudniający musi rozstrzygnąć, jakie należności podlegają zajęciu, w jakich kwotach i czy w danych okolicznościach należy stosować ograniczenia w dokonywaniu potrąceń. »
Obowiązki pracodawcy wobec komornika - zmiany od 3 maja 2012 r.
Aktualizacja: 07.05.2012
Dowiedzieliśmy się, że od maja br. wzrosła kara za niedopełnienie przez pracodawcę obowiązków wobec komornika dotyczących zajęcia wynagrodzenia pracownika. Czy zmienia się tylko wysokość grzywny? »
Aktualizacja: 23.04.2012
W pierwszej kolejności dokonuje się potrącenia na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, a dopiero po nich, jeżeli wynagrodzenie pracownika na to pozwala, dokonuje się potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. »
Potrącenia przy różnym terminie wypłaty składników wynagrodzenia
Aktualizacja: 20.04.2012
Określony np. w regulaminie wynagradzania składnik wynagrodzenia, m.in. prowizja, może być wypłacany w innym terminie niż wynagrodzenie zasadnicze. W takiej sytuacji pracodawca dokonuje oddzielnego potrącenia z każdego wypłaconego świadczenia. »
Wniosek o odroczenie składek za XI