Kategorie

Potrącenia przy zbiegu wypłaty pensji i bilansówki

Arkadiusz Mika
Księgowej zatrudnionej w naszej firmie na mocy tytułu egzekucyjnego potrącam z wynagrodzenia dług z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. Jakiej ochronie będzie podlegało jej wynagrodzenie w lutym, gdy obok pensji (2000 zł) otrzyma „bilansówkę” (również 2000 zł)?

RADA

Wynagrodzenie i „bilansówka” podlegają takiej samej ochronie przed potrąceniami. Ze swoich należności za luty pracownica musi otrzymać połowę kwoty, która przypadałaby jej do wypłaty, gdyby jej wynagrodzenie nie podlegało żadnym obciążeniom. Maksymalne potrącenie wynosi 1411,48 zł.

UZASADNIENIE

„Bilansówka” podlega identycznej ochronie przed potrąceniami jak pensja. Oznacza to, że w miesiącu wypłaty tzw. bilansówki należy ją zsumować z wynagrodzeniem zasadniczym pracownika (i ewentualnymi innymi składnikami wynagrodzenia) i dokonać potrącenia od łącznej kwoty z zachowaniem ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy. Z jednej strony pracownicy musi zostać do wypłaty co najmniej kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę netto (art. 871 § 1 Kodeksu pracy), a z drugiej nie mogą Państwo potrącić więcej niż niż połowę przysługującego jej łącznego wynagrodzenia (art. 87 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy). Wyliczenie wynagrodzenia do wypłaty Państwa pracownicy przedstawia się następująco:

4000 zł - (4000 × 9,76%) - (4000 × 1,5%) - (4000 × 2,45%) = 4000 zł - 390,40 zł - 60 zł - 98 zł = 3451,60 zł (wynagrodzenie pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne,

3451,60 zł × 9% = 310,64 zł (składka zdrowotna),

3451,60 zł × 7,75% = 267,50 zł (część składki zdrowotnej odliczana od podatku),

3451,60 zł - 111,25 zł (podstawowe koszty uzyskania przychodu) = 3340,35 zł, po zaokrągleniu 3340 zł (podstawa opodatkowania),

(3340 zł × 19%) - 48,90 zł (kwota zmniejszająca podatek) = 634,60 zł - 48,90 zł = 585,70 zł, - zaliczka na podatek dochodowy,

585,70 zł - 267,50 zł = 318,20 zł, po zaokrągleniu 318 zł.

Wynagrodzenie netto: 3451,60 zł - 310,64 zł - 318 zł = 2822,96 zł.

Granice potrąceń:

2822,96 zł - 845,17 (kwota wolna w 2008 r.) = 1977,79 zł,

2822,96 zł : 2 = 1411,48 zł.

Mimo że aż 1977,79 zł przekracza kwotę wolną od potrąceń, to pracodawca może potrącić najwyżej 1411,48 zł (połowa łącznego wynagrodzenia netto za luty).

„Bilansówki” nie należy mylić z należnością z tytułu nadwyżki bilansowej. Premia lub nagroda z nadwyżki bilansowej może być przyznana dopiero po sporządzeniu bilansu w związku z dobrymi wynikami finansowymi firmy osiągniętymi w roku ubiegłym. Czym innym jest „bilansówka”, czyli premia lub nagroda bilansowa. Premia bilansowa to regulaminowe (bądź przyznane w umowie o pracę) wynagrodzenie pracowników księgowości lub/i kontrolingu za pracę przy sporządzaniu bilansu, zaś nagroda bilansowa to doraźnie przyznane dodatkowe wynagrodzenie za tę pracę.

Żadnej ochronie przed potrąceniami alimentacyjnymi nie podlegają:

• nagroda z zakładowego funduszu nagród,

• dodatkowe wynagrodzenie roczne,

• należności z tytułu udziału w zysku,

• należności z tytułu nadwyżki bilansowej.

Świadczenia te podlegają jednak takiej samej ochronie przed potrąceniami z innych tytułów jak pozostałe składniki wynagrodzenia.

WAŻNE!

Potrąceń alimentacyjnych z „trzynastek” można dokonywać bez żadnych ograniczeń.

• art. 87, art. 871 Kodeksu pracy.

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?