reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Ochrona wynagrodzenia > Potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu tytułów

Potrącenia z wynagrodzenia przy zbiegu tytułów

Pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wykonanej pracy. Są jednak sytuacje, w których otrzyma on mniejszą pensję.

Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie wynikającej z przepisów Kodeksu pracy. Pracodawca jest zobowiązany do wypłaty pracownikowi wynagrodzenia, a pracownik ani nie może się zrzec tego prawa, ani przenieść tego prawa na inną osobę. Przepisy przewidują jednak wyjątki, kiedy to pracodawca może dokonać potrąceń z wynagrodzenia pracownika na zaspokojenie własnej wierzytelności względem pracownika lub wierzytelności innych podmiotów. Przypadki te są ściśle określone w Kodeksie pracy.

Potrącenia

Zgodnie z art. 87 § 1 k.p. z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

• sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

• zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

• kary pieniężne przewidziane w art. 108 k.p.

Potrąceń dokonuje się w kolejności wskazanej powyżej.

W celu zapewnienia pracownikowi niezbędnego do egzystencji minimum ustawodawca wskazał granice potrąceń. I tak, potrącenia mogą być dokonywane: w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości 3/5 wynagrodzenia oraz w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości 1/2 wynagrodzenia.

Potrącenia sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne oraz zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami świadczeń alimentacyjnych 3/5 wynagrodzenia.

Kwota wolna od potrąceń

Ustawodawca wskazał również kwotę wolną od potrąceń, którą pracownik powinien otrzymać przy wypłacie wynagrodzenia. Przy potrącaniu sum egzekwowanych przy zbiegu tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne kwota ta jest kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (od 1 stycznia 2008 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1126 zł brutto). Należy podkreślić, że kwota ta dotyczy tylko potrącania sum na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama