REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypomina, że beneficjenci ubiegający się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne, zobowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości, do wniosków muszą dołączyć sprawozdania finansowe za okres 3 ostatnich lat obrotowych.

Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Pracodawcy ciągle nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie niesie zatrudnianie osób niepełnosprawnych, wielu z nich odstraszają towarzyszące temu formalności. Dlatego wielu inwalidów, mimo dobrych kwalifikacji, nigdy nie trafia z zakładów aktywności zawodowej na otwarty rynek pracy.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

W ubiegłym miesiącu wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę i zwolniłem go z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu za 2 miesiące. Czy mogę cofnąć złożone oświadczenie o wypowiedzeniu i wezwać pracownika do pracy?

Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Zatrudniamy w naszej placówce feryjnej na podstawie mianowania nauczycielkę w pełnym wymiarze godzin. Od 1 września 2010 r. z powodu zmian organizacyjnych nie będziemy mieli dla tej nauczycielki etatu. Obecnie przebywa ona na urlopie dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony do 30 czerwca 2010 r. Czy możemy wypowiedzieć stosunek pracy tej nauczycielce? Czy trzeba o tym powiadomić związki zawodowe?

REKLAMA

Niepełnosprawni studenci bez renty

Osobom, które w trakcie studiów stały się niepełnosprawne, ale nastąpiło to po 25. roku życia, nie przysługuje prawo do renty socjalnej - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Czy jeśli pracownica zajdzie w ciążę w czasie, o który skrócono jej wypowiedzenie umowy o pracę, należy ją przyjąć do pracy

Zwolniliśmy pracownicę z przyczyn ekonomicznych za wypowiedzeniem. Zastosowaliśmy w jej przypadku skrócony okres wypowiedzenia i obniżyliśmy go z 3 miesięcy do 1 miesiąca. Miesiąc po zakończeniu umowy o pracę pracownica zgłosiła się do nas z prośbą o przywrócenie do pracy. Przedstawiła zaświadczenie lekarskie, z którego wynika, że od 3 tygodni jest w ciąży. W ciążę zaszła więc po rozwiązaniu umowy, ale w trakcie skróconego okresu wypowiedzenia. Czy w takiej sytuacji musimy ją przyjąć do pracy?

Dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Najważniejszym źródłem wspierania zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest dofinansowanie do ich wynagrodzeń zarówno w zakładach pracy chronionej, jak i na otwartym rynku pracy.

Przedawnienie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy nie przewiduje żadnego terminu na podjęcie przez pracodawcę decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem w przypadku dopuszczenia się przez pracownika uchybień lub zaniedbań w wykonywaniu obowiązków pracowniczych.

REKLAMA

Laureaci Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się na Gala Centralna Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010. Podczas Gali wyróżnieni zostali Laureaci ogólnopolskiego etapu Konkursu.

Jakie zmiany w sprawie ZFRON obowiązują od 5 maja 2010 r.

Od 5 maja 2010 r. warunkiem wykorzystania funduszu rehabilitacji jest dokonywanie wydatków z niego w sposób celowy i oszczędny z uwzględnieniem optymalnego doboru metod i środków realizacji w stosunku do zakładanych efektów. Zmiana przepisów dotyczy również szkoleń. Obecnie nie można łączyć w jednym projekcie szkolenia w celu nabycia lub podnoszenia kwalifikacji zawodowych ze szkoleniem rozwijającym pozazawodowe zainteresowania osób niepełnosprawnych.

Jak uniknąć błędów przy określeniu przyczyny zwolnienia z pracy

Pracodawca, który wypowiada pracownikowi umowę o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązuje umowę o pracę bez wypowiedzenia, musi podać przyczyny wypowiedzenia lub rozwiązania umowy. Przyczynę tę pracodawca musi wskazać w sposób przemyślany, ponieważ uchybienia w tym zakresie są jedną z najczęstszych podstaw podważenia prawidłowości lub legalności wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Nowelizacja przepisów o wykorzystywaniu środków zfron

Znowelizowane przepisy rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron) ograniczają możliwości nieracjonalnego wykorzystywania środków zgromadzonych w funduszu.

Kontynuacja zatrudnienia pracownika po orzeczeniu o niepełnosprawności

Gdy pełnosprawny dotychczas pracownik przedkłada w firmie orzeczenie ustalające stopień jego niepełnosprawności, zatrudniający go pracodawca musi dostosować warunki pracy tego pracownika do jego stanu zdrowia.

Pomoc publiczna dla osób niepełnosprawnych na działalność gospodarczą

Osoby niepełnosprawne, które rozpoczynają własną działalność gospodarczą, mogą skorzystać ze wsparcia publicznego udzielanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub organy samorządu powiatowego.

Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych

13 maja 2010 r. odbędzie się Giełda Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.

Zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych – zmiany prawa

5 maja 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra pracy i Polityki Społecznej z 30 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (DzU nr 64, poz. 398).

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - dyskusja nad zmianami

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) prowadzi ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Zmiany w systemie wsparcia zatrudnienia niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Kilka nowelizacji rocznie, sprzeczne ze sobą rozporządzenia wykonawcze i interpretacje przepisów zmieniające się jak pory roku - któż z nas, zajmujących się problematyką rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych nie spotyka się z tym na co dzień… Dotychczasowa praktyka legislacyjna polegająca na wprowadzaniu doraźnych i cząstkowych zmian prowadziła w efekcie do psucia całego systemu, przyjmowania nieprzemyślanych rozwiązań oraz tworzenia prawa na przysłowiowym „kolanie”.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

W związku z katastrofą samolotu z Prezydencką Parą na pokładzie, termin przyjmowania zgłoszeń do tegorocznej edycji Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie LODOŁAMACZE 2010 został wydłużony do dnia 23 kwietnia br.

Zmiana przepisów o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w urzędach

Komisje sejmowe pracują nad projektem nowelizacji ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych. Zmiany mają dotyczyć procedury zatrudniania osób niepełnosprawnych na stanowiska urzędnicze.

Informacje przedstawiane przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis

PFRON informuje, iż z dniem 5 kwietnia 2010 r. powstał obowiązek przedstawiania przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis bądź pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie informacji niezbędnych do udzielenia pomocy, dotyczących w szczególności wnioskodawcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Odszkodowania dla pracownika – za dyskryminację i nieprawidłowe zwolnienie

Pracownik zwolniony wadliwie i z przyczyn uznanych za dyskryminujące ma prawo – niezależnie od odszkodowania lub przywrócenia do pracy – domagać się od pracodawcy także odszkodowania z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność w świetle przepisów UE

Pracodawca nie ma obowiązku dalszego zatrudniania pracownika, który stał się niepełnosprawny, gdy kontynuowanie zatrudnienia wiązałoby się dla pracodawcy z ogromnymi kosztami.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje rekompensata za niewykorzystywane uprawnienia przysługujące z tytułu niepełnosprawności

Jeden z naszych pracowników dostarczył nam w lutym 2010 r. orzeczenie o niepełnosprawności, otrzymane przez niego 12 lutego 2007 r. (umiarkowany stopień niepełnosprawności). Pracownik w okresie posiadania orzeczenia, czyli przez 2 lata, pracował na zasadach ogólnych, dotyczących sprawnych pracowników, w szczególności w zakresie czasu pracy (pracował także w godzinach nadliczbowych). Czy za czas niekorzystania z uprawnień przysługujących pracownikom niepełnosprawnym pracownikowi należy się jakaś rekompensata (np. za niewykorzystane przerwy na gimnastykę)?

Koszty wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej

Ustawodawca w art. 26e ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92, ze zm.) zawarł delegację ustawową do wydania przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej rozporządzenia określającego:

Wynagrodzenie za skrócony okres wypowiedzenia

Pracodawca wypowiadający umowę o pracę może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia. Za czas skróconego okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zaprasza do udziału w Kampanii na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Czy członek zarządu spółki będący osobą niepełnosprawną ma prawo do nadgodzin

Pracownik zarządzający zakładem pracy, mający orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, który świadczy pracę ponad normy skrócone (7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo), pracuje w nadgodzinach i ma prawo do wynagrodzenia lub czasu wolnego za pracę nadliczbową (wyrok Sądu Najwyższego z 2 października 2008 r., I PK 64/08).

Zakłady pracy chronionej są w czasie kryzysu w trudniejszej sytuacji

Blisko połowa zakładów pracy chronionej w woj. warmińsko-mazurskim źle ocenia swoją sytuację finansową. Pracodawcy niepełnosprawnych skarżą się, że produkowane przez nich przedmioty nie są w stanie konkurować z tanimi chińskimi odpowiednikami.

Dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych przy wzroście zatrudnienia netto

W celu uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń nowo zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych konieczne jest uzyskanie przez pracodawcę wzrostu zatrudnienia netto zarówno pracowników niepełnosprawnych, jak i wzrostu zatrudnienia netto pracowników ogółem.

Co się zmieniło w dofinansowaniu wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Od lutego 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają niepełnosprawnych pracowników i otrzymują z PFRON dofinansowanie do ich wynagrodzeń, wniosek o pomoc składają na druku INF-D-P (niezmienionym), ale muszą uwzględnić zmiany w sposobie jego wypełniania.

Wsparcie zatrudniania osób niepełnosprawnych - kampania konsultacyjna

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) inicjuje ogólnopolską kampanię konsultacyjną w sprawie zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Czy pracownik niepełnosprawny może odmówić wyjazdu w podróż służbową

Zatrudniamy pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności na stanowisku księgowego. Osoba ta otrzymała polecenie wyjazdu służbowego, ale odmówiła twierdząc, że jako osoba niepełnosprawna nie musi wyjeżdżać w delegacje, a w czasie, w którym miałby nastąpić wyjazd, ma zaplanowane badania. Czy w stosunku do pracowników niepełnosprawnych występują ograniczenia w możliwości zlecania wyjazdu w podróż służbową?

Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest przeciwna wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy a ekwiwalent

Zatrudniłem pracownika na 3-miesięczny okres próbny. W bardzo krótkim czasie przekonałem się jednak, że nie radzi on sobie z powierzonymi obowiązkami i wręczyłem mu wypowiedzenie. Po upływie okresu wypowiedzenia pracownik ten zażądał wypłaty ekwiwalentu za dni wolne na poszukiwanie pracy, których nie wykorzystał w czasie wypowiedzenia. Czy w trakcie wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny podwładnemu przysługuje w ogóle zwolnienie na poszukiwanie pracy i czy w przypadku ich niewykorzystania muszę wypłacić mu ekwiwalent?

Zakłady aktywności zawodowej sposobem na zatrudnienie niepełnosprawnych

Blisko sto niepełnosprawnych osób znalazło już zatrudnienie w działających w Rudzie Śląskiej dwóch Zakładach Aktywności Zawodowej. Tamtejszy samorząd do ich prowadzenia wykorzystuje m.in. środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Trening pracy osób niepełnosprawnych – drogą do integracji zawodowej i społecznej

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), wychodzi naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych poszukujących pracy. Dlatego rozpoczęła realizację projektu, skierowanego do tej grupy odbiorców. Projekt realizowany jest na terenie województwa mazowieckiego.

Wynagrodzenie za okres zwolnienia od świadczenia pracy

Pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy podczas wypowiedzenia musi otrzymać wynagrodzenie. Może być ono równe np. wynagrodzeniu za przestój.

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystąpiła do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych z prośbą o interpretację art. 26a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pytanie dotyczyło dofinansowania z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Zmiana przepisów o zatrudnianiu niepełnosprawnych

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do noweli ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, nakładającą na pracodawcę obowiązek zgłoszenia zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do Państwowej Inspekcji Pracy w terminie siedmiu dni.

LODOŁAMACZE 2010 - Konkurs dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) zainaugurowała Kampanię na rzecz zatrudniania osób niepełnosprawnych – LODOŁAMACZE 2010.

Kiedy trzeba rozwiązać stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę

Prawo do wcześniejszej emerytury wiąże się niekiedy z koniecznością rozwiązania stosunku pracy. W niektórych przypadkach uzyskanie prawa do emerytury jest uzależnione od formy rozwiązania stosunku pracy.

Wypowiedzenie umowy z winy pracodawcy

Pracownik wypowiedział umowę w trybie natychmiastowym z art. 55 § 11 k.p. z winy pracodawcy. Czy należy mu się odprawa i odszkodowanie?

Rozwiązanie umowy o pracę

Do obowiązków pracownika zajmującego stanowisko specjalisty w dziale sprzedaży należy kontakt z klientami polegający na wystawianiu faktur i obsłudze działu reklamacji. Jednak wielokrotnie zlecaliśmy mu zawiezienie towaru do klienta. Pracownik nie kwestionował takich poleceń, lecz ostatnio stwierdził, że było to naruszenie prawa i wypowiedział nam umowę. Czy mogliśmy wydawać pracownikowi polecenia, które nie odpowiadają ani jego obowiązkom, ani jego stanowisku?

Obniżenie wysokości wpłat na PFRON

Warto wiedzieć, jaka jest struktura zatrudnienia osób niepełnosprawnych u naszego kontrahenta, szczególnie jeśli płacimy wysokie kary na PFRON z tytułu niezatrudniania osób niepełnosprawnych.

Uproszczone zatrudnianie osób niepełnosprawnych - zmiana przepisów

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych upraszcza zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Osiągnięto to rezygnując z zapisu o obowiązkowym uzyskaniu opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) w sprawie przystosowania stanowiska pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Chcemy zatrudnić w naszej firmie kilka osób niepełnosprawnych. W jaki sposób powinien być określony czas pracy takich pracowników i gdzie należy określić wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej, jeżeli zatrudnię ją np. na 1/2 etatu?

Nowelizacja przepisów o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Jak rozliczać składki ZUS za pracownika zwolnionego z wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia

Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Wypowiedzenie będzie trwało od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r. W tym czasie pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, ale ma prawo do wynagrodzenia. Czy okres ten mamy wykazywać w raportach ZUS RSA jako nieobecność usprawiedliwioną? Czy należy odprowadzać składki od wynagrodzenia wypłaconego za okres wypowiedzenia?

REKLAMA