reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Czy można wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielowi, który przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia

Zatrudniamy w naszej placówce feryjnej na podstawie mianowania nauczycielkę w pełnym wymiarze godzin. Od 1 września 2010 r. z powodu zmian organizacyjnych nie będziemy mieli dla tej nauczycielki etatu. Obecnie przebywa ona na urlopie dla poratowania zdrowia, który został jej udzielony do 30 czerwca 2010 r. Czy możemy wypowiedzieć stosunek pracy tej nauczycielce? Czy trzeba o tym powiadomić związki zawodowe?

PROBLEM

RADA

Mogą Państwo wypowiedzieć stosunek pracy nauczycielce przebywającej na urlopie dla poratowania zdrowia. Przed wręczeniem wypowiedzenia należy zawiadomić o jego przyczynach reprezentującą nauczycielkę zakładową (międzyzakładową) organizację związkową.

UZASADNIENIE

Gdy następuje częściowa likwidacja szkoły bądź zmiany organizacyjne, które powodują zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, dyrektor rozwiązuje z nim stosunek pracy (art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela). W takim przypadku można również, na wniosek nauczyciela, przenieść go w stan nieczynny.

Jeżeli nauczyciel w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy złoży pisemny wniosek o przeniesienie w stan nieczynny, wówczas wypowiedzenie staje się bezskuteczne. Z upływem 6-miesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym stosunek pracy nauczyciela wygasa (art. 20 ust. 5c Karty Nauczyciela).

O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z wymienionych wyżej przyczyn dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową. Może ona w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia (art. 20 ust. 5a Karty Nauczyciela). Nie są one jednak wiążące dla dyrektora szkoły, który może dokonać wypowiedzenia mimo zastrzeżeń zgłoszonych przez organizację związkową.

Korzyści

Stanowisko organizacji związkowej w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi nie jest wiążące dla pracodawcy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

radca prawny

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olkowicz

Młodszy Prawnik w Dziale Prawo dla Biznesu w Kancelarii Kopeć Zaborowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama