REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ocena ryzyka zawodowego - kto powinien ją posiadać?

Pracodawca zobowiązany jest do oceny i udokumentowania ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną na danym stanowisku pracą, do stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko oraz do informowania pracowników o ryzyku zawodowym i zasadach ochrony przed zagrożeniami. Czym jest ocena ryzyka zawodowego i kto powinien ją posiadać?

Dotacje z PFRON także w przypadku opóźnienia w zapłacie składek

Dotacje z PFRON będą przysługiwały osobom niepełnosprawnym prowadzącym działalność gospodarczą także w przypadku niewielkiego opóźnienia w zapłacie składek. Nowe przepisy umożliwiają również umorzenie zobowiązania w części lub całości, rozłożenie na raty bądź odroczenie terminu płatności.

Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Śmierć pracownika wiąże się z powstaniem licznych obowiązków po stronie pracodawcy. Wygaśnięcie stosunku pracy rodzi konieczność rozliczenia się z należności przysługujących pracownikowi do dnia śmierci. W określonych przypadkach pracodawca wypłaca także odprawę pośmiertną. Kto otrzyma należne świadczenia? O jakie dokumenty i inne formalności musi zadbać pracodawca?

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS do 1 czerwca 2015 r.

Pierwsza rata odpisu na ZFŚS powinna zostać uiszczona do 31 maja. W 2015 r. ostatni termin wpłaty przypada na niedzielę, dlatego ulega przesunięciu do 1 czerwca. Jak prawidłowo przekazać pierwszą ratę odpisu na ZFŚS?

Praktyki absolwenckie - umowa i zaświadczenie

Podmiot przyjmujący na praktyki absolwenckie powinien zawrzeć na piśmie z praktykantem umowę o praktykę absolwencką. Po odbyciu praktyk, które maksymalnie mogą trwać 3 miesiące, na wniosek praktykanta wydaje się zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich. Przedstawiamy wzór umowy o praktyki oraz zaświadczenia o ich odbyciu.

Umowa o praktykę absolwencką - wzór

Umowa o praktykę absolwencką powinna zostać zawarta w formie pisemnej oraz zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru: rodzaj pracy, okres odbywania praktyki, tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki i wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli praktyka ma być odbywana odpłatnie.

REKLAMA

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich - wzór

Zaświadczenie o odbyciu praktyk absolwenckich powinno zawierać kilka istotnych informacji według podanego wzoru. Jeśli praktykant zgłosi wniosek, podmiot przyjmujący na praktyki ma obowiązek wystawić na piśmie zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i umiejętnościach nabytych w czasie odbywania praktyki.

Dzień Otwarty w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych - 20 maja 2015 r.

20 maja 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje "Dzień Otwarty w ZUS dla Osób Niepełnosprawnych". W tym dniu zainteresowani będą mogli uzyskać m.in. porady specjalistów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych - 5 maja

5 maja to Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Niepełnosprawność nie może być przyczyną dyskryminacji żadnego człowieka.

Nowe rozwiązania prorodzinne

Nowe rozwiązania prorodzinne to m.in. Karta Dużej Rodziny, dłuższe urlopy dla rodziców, darmowe podręczniki szkolne, dofinansowanie do zakupu mieszkania, ulgi podatkowe dla rodzin, dofinansowanie zatrudnienia niani. Co jeszcze zmieni się na korzyść rodzin w 2016 roku?

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń

Jak obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia i innych świadczeń? Odsetki należą się pracownikowi bez względu na powód opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia. Nie należy odprowadzać od nich podatku dochodowego ani składek ZUS.

15% pracowników bez okresowych badań lekarskich

Ponad 15% pracowników pozostaje bez okresowych badań lekarskich. W 2014 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła naruszenie obowiązku przez pracodawców w przypadku ponad 3,3 tys. pracowników.

Cudzoziemcy z niepełnosprawnymi dziećmi bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Cudzoziemcy z niepełnosprawnymi dziećmi mającymi polskie obywatelstwo, którzy dysponują pozwoleniem na pobyt czasowy ze względu na pobyt z rodziną, nie mają prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Co to jest telepraca

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest jedną z form świadczenia pracy, która zyskuje na popularności ze względu na elektronizację życia. Przepisy dotyczące wykonywania pracy przez telepracowników znalazły swoje miejsce w rozdziale IIb ustawy - Kodeks pracy. Co to jest telepraca?

Refundacja składek niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników - zmiany od 1 października 2015 r.

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców i rolników od 1 października 2015 r. będzie odbywała się na nowych zasadach. Na czym polegają wprowadzone zmiany?

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji

Sprzeciw wobec zmiany art. 22 ustawy o rehabilitacji zgłosili pracodawcy i pracownicy na zgromadzeniu społecznym, które miało miejsce 26 marca 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zdaniem uczestników wydarzenia proponowane zmiany będą szkodliwe społecznie i przyczynią się do znacznego pogorszenia sytuacji najciężej poszkodowanych osób niepełnosprawnych.

Refundacja dla niepełnosprawnych także w przypadku opóźnienia

Refundacja dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą będzie możliwa nawet w przypadku opóźnienia z opłacaniem składek. Jednak nie będzie mogło ono trwać dłużej niż 14 dni.

Asystent dla osoby niepełnosprawnej ze środków z PFRON

Asystent dla osoby niepełnosprawnej będzie mógł być opłacany ze środków z PFRON. Osoba ta będzie pełniła wobec niepełnosprawnego rolę wspierającą, towarzyszącą.

Pomoc finansowa dla niepełnosprawnych i ich opiekunów - zmiany

Pomoc finansowa dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2014 r. wyniosła 14 mld zł. Jakie rozwiązania udało się wprowadzić i co jeszcze zostanie zmodyfikowane?

Zakłady pracy chronionej nieopłacalne dla pracodawców

Zakłady pracy chronionej stają się nieopłacalne dla pracodawców. Konsekwencją zmian, które weszły w życie z początkiem 2015 r., jest rezygnowanie ze statusu zakładu pracy chronionej przez coraz więcej podmiotów.

Jedno świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych

Jedno świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało osobom, które nie podejmują lub rezygnują z pracy w celu zapewnienia opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Świadczenie pielęgnacyjne będzie przysługiwało wówczas, gdy dochód na jednego członka rodziny wyniesie nie więcej niż 1000 zł.

Dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika

Dyscyplinarka powszechnie kojarzy się ze zwolnieniem pracownika przez pracodawcę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Przyczyną zwykle jest naganne zachowanie pracownika. Tymczasem z dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę może skorzystać także pracownik przeciwko pracodawcy. Kiedy może to nastąpić?

Dodatkowa odprawa podlega opodatkowaniu

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wydana 19 lutego 2015 r. (IPPB4/415-972/14-2/MS) stanowi o tym, że odprawa dodatkowa dla osób niepełnosprawnych i samotnie wychowujących dzieci stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

Przejęcie zakładu pracy - 7 najczęstszych błędów

Przejście zakładu pracy przez nowego pracodawcę reguluje Kodeks pracy. Pomimo funkcjonowania przepisów kodeksowych w praktyce często przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę dochodzi do popełniania licznych uchybień. Jakich 7 najczęstszych błędów dopuszczają się w tej sytuacji pracodawcy?

Jak prawidłowo wypełnić lub skorygować informację ZUS ZSWA

Do 31 marca 2015 r. niektórzy płatnicy składek mają obowiązek przekazania do ZUS informacji ZUS ZSWA za 2014 r. Jest to zgłoszenie danych o pracownikach wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istniał obowiązek opłacania składki na FEP w poprzednim roku.

Termin na złożenie ZUS ZSWA

Termin na złożenie ZUS ZSWA upływa 31 marca 2015 r. Należy dokonać zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2014 r.

Pracodawca nie przekazał pracownikowi PIT-11 - co zrobić?

Co zrobić w przypadku, gdy pracodawca nie przekazał pracownikowi do końca lutego danego roku kalendarzowego PIT-11?

Powrót pracownika po długotrwałej chorobie

Pracownik chorujący dłużej niż 30 dni może rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków dopiero wówczas, gdy zostanie dopuszczony do pracy przez lekarza profilaktyka po przeprowadzeniu badań kontrolnych. Niedopilnowanie obowiązku skierowania pracownika na takie badanie może skutkować nałożeniem na pracodawcę kary grzywny. Dopuszczenie pracownika do pracy bez aktualnych badań może również, w określonych sytuacjach, skutkować odpowiedzialnością cywilną pracodawcy.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór

Pracownik, który ma zamiar złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, powinien poznać pięć kroków wskazujących, w jaki sposób należy rozstać się z pracodawcą. Poniżej przedstawiamy wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika.

Asystent osoby niepełnosprawnej

Konsultacje na temat asystenta osoby niepełnosprawnej i finansowania jego usług zostaną przeprowadzone już w marcu. Czy na stałe do porządku prawnego trafi możliwość finansowania osoby pełniącej wobec niepełnosprawnego rolę wspierającą, towarzyszącą?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony przynosi wiele korzyści dla pracownika. Jedną z nich jest długi okres wypowiedzenia. Będzie on najdłuższy w przypadku zatrudnienia pracownika przez co najmniej 3 lata.

Propozycje dot. świadczeń dla niepełnosprawnych - sprzeciw rodziców

Propozycje dotyczące świadczeń dla niepełnosprawnych spotkały się ze sprzeciwem rodziców niepełnosprawnych dzieci. Jak oceniają nowy pomysł Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej?

Refundacja składek niepełnosprawnych także w przypadku opóźnienia

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych dotyczy prawa do refundacji składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą także w przypadku opóźnienia z ich spłatą. Jaki termin opóźnienia się dopuszcza?

Projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym

Senator Mieczysław Augustyn stworzył projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Ustawa daje możliwość rodzinom opiekującym się osobami niesamodzielnymi wyboru świadczeń i usług, które byłyby dopasowane do ich sytuacji.

Refundacja składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców w Sejmie

W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów dotyczącą refundacji składek dla niepełnosprawnych przedsiębiorców. Niepełnosprawni z działalnością gospodarczą lub rolniczą będą mieli prawo do refundacji składek na ubezpieczenie społeczne nawet wówczas, gdy spóźnią się z ich opłaceniem do 14 dni.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Komu przysługują posiłki regeneracyjne i napoje w okresie zimowym?

Posiłki regeneracyjne i napoje powinny być dostarczane przez pracodawców określonym grupom pracowników. Jakiego okresu i jakich pracowników dotyczy ten obowiązek?

Pomoc finansowa dla dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunów

Niepełnosprawne dzieci, ich rodzice oraz opiekunowie mogą liczyć na pomoc finansową w postaci świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego, zasiłku rodzinnego i dodatków do niego, wyprawki szkolnej, renty socjalnej, dofinansowania z PFRON i NFZ czy ulgi podatkowej. Jak z niej skorzystać?

Pomoc finansowa dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Dorosłe osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mogą liczyć na pomoc finansową (renta z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy, zasiłek celowy specjalny, specjalny zasiłek opiekuńczy), opiekę w domu i poza nim, dofinansowanie z PFRON i NFZ oraz dopłaty do zatrudnienia.

Zwrot kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych - zmiany

Zwrot kosztów poniesionych w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnych odbywa się od stycznia 2015 r. na nowych zasadach. Zmiany dotyczą m.in. rozszerzenia katalogu osób niepełnosprawnych, za które pracodawca może otrzymać zwrot kosztów poniesionych w związku z ich zatrudnieniem.

Czym są zakłady aktywności zawodowej?

Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki tworzone w celu zatrudniania osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać status zakładu aktywności zawodowej?

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - działania podejmowane w 2013 r.

Posłowie na 82. posiedzeniu Sejmu zapoznają się z Informacją Rządu o działaniach podejmowanych w 2013 r. na rzecz realizacji postanowień uchwały Sejmu Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Wskazuje się m.in. na wzrost zatrudnienia z 20,8% w 2008 r. do 22,6% w 2013 r.

Zwolnienie zakładu pracy chronionej z podatku rolnego

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zwalnia zakłady pracy chronionej z podatku rolnego. Przesłanki zwolnienia z podatku zawierają przepisy odrębne. Jakie działania należy podjąć, aby zakład pracy został zwolniony z podatku?

Projekt ustawy o czeku opiekuńczym

Projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym przewiduje wprowadzenie czeku opiekuńczego, czyli czeku na świadczenie profesjonalnych usług opiekuńczych.

Naruszenie terminu na uzyskanie zaświadczenia o pomocy de minimis

Pracodawca, który wydaje środki zgromadzone na zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zobowiązany jest do uzyskania zaświadczenia o pomocy de minimis w ciągu 30 dni od dokonania wydatku. Jakie są skutki naruszenia wskazanego terminu?

Zatrudnianie pielęgniarki na umowę o pracę w zakładzie pracy chronionej

Pracodawcy posiadający zakład pracy chronionej mają obowiązek zapewnienia doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych. Czy w związku z tym można zatrudnić pielęgniarkę w zakładzie pracy chronionej na podstawie umowy o pracę?

Reprezentacja pracowników

Organizacje, w których nie działają związki zawodowe, nie są zwolnione z obowiązku zasięgania opinii o swoich decyzjach z pracownikami. W wielu przypadkach przepisy wymagają konsultowania ważniejszych zmian w firmie z tzw. reprezentacją pracowników. Czym jest ten organ, jakie są zasady jego działania i co jego funkcjonowanie niesie z sobą dla pracodawcy?

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Dnia 3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji Władysław Kosiniak-Kamysz wystosował list, w którym nakreśla sytuację osób niepełnosprawnych i wskazuje na ich potrzeby.

REKLAMA