REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koszty pracy 2015, Składki zus 2015

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prezent dla pracownika odchodzącego na emeryturę a składki ZUS i podatek

Pracownik odchodzący na emeryturę, oprócz odprawy emerytalnej otrzyma prezenty rzeczowe od firmy w ramach podziękowania za współpracę. Czy otrzymanie prezentów skutkuje powstaniem przychodu u osób je otrzymujących i czy należy od ich wartości pobrać zaliczkę na podatek oraz składki ZUS? Jak rozliczyć pracownika odchodzącego na emeryturę?

Podstawa wymiaru składek dla przedsiębiorców w 2016 r.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem będzie stanowić przeciętny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jak obliczyć podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2016 r.?

Jakie warunki musi spełniać niania by uzyskać zasiłek chorobowy?

Niania, która stała się niezdolna do pracy z powodu choroby otrzyma zasiłek chorobowy oraz świadczenie rehabilitacyjne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jednakże pod pewnymi warunkami. Co zrobić w sytuacji gdy niania zachoruje? Jakie dokumenty powinien złożyć rodzic – zleceniodawca?

Uwaga na fałszywe e-maile z ZUS ws. zaległości składkowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca uwagę na fałszywe e-maile dotyczące zaległości składkowych na ubezpieczenia społeczne za miniony miesiąc. E-maile zawierają zawirusowane oprogramowanie.

Za jaki okres zwrot nienależnie pobranych świadczeń

ZUS ma prawo żądać zwrotu nienależnie pobranego zasiłku chorobowego maksymalnie za 3 lata wstecz, licząc od daty ostatniej wypłaty świadczenia. Oznacza to, że ZUS może upomnieć się o zwrot nienależnie pobranego świadczenia nawet za odległy okres.

Wyższa składka ZUS od niższych przychodów pracujących za granicą niekonstytucyjna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wyższa składka na ubezpieczenie społeczne pracowników pracujących za granicą, jeśli ich przychód jest niższy od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce, jest niekonstytucyjna. Wyrok jest prawomocny.

Umowa zlecenia – oskładkowanie po zmianach od 1 stycznia 2016 r.

Przedsiębiorców i ubezpieczonych wykonujących umowy zlecenia czekają duże zmiany przepisów o ubezpieczeniach społecznych i ubezpieczeniu zdrowotnym. Będą one dotyczyły objęcia od 1 stycznia 2016 r. obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi zleceniobiorców wykonujących pracę na podstawie więcej niż jednej umowy, a także posiadających inne tytuły do tych ubezpieczeń.

Zwrot składek na ZUS osób zaginionych - skarga do TK

Prokurator Generalny zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o zwrocie nienależnie opłaconych składek na ZUS w stosunku do spadkobierców osób zaginionych, które zostały uznane za zmarłe. Wskazał, że w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych przyjęto wadliwą konstrukcję obliczania biegu terminu przedawnienia.

Zadania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to państwowa instytucja publicznoprawna realizują­ca zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w Polsce. Jakie zadani wykonuje ZUS?

Skrócenie okresu wypowiedzenia a składki ZUS

Pracodawca może skrócić pracownikowi okres wypowiedzenia jednostronnie z 3 miesięcy mak­symalnie do 1 miesiąca. Takie skrócenie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Czy odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega oskładkowaniu?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS

Na wniosek płatnika ZUS może wyrazić zgodę na odroczenie terminu płatności składek, których termin jeszcze nie upłynął. Ten rodzaj pomocy dotyczy tylko części finansowanej przez płatni­ka składek.

Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności orga­nizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego

Dopuszczalne jest zatrudnianie osób niepełnospraw­nych na podstawie umów o pracę. Pracodawca, który zatrudnia pracowników niepełnosprawnych, powinien zapewnić im dodatkowe uprawnienia, które przysługują jedynie takim pracownikom.

Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobec­ności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidze­nia. Natomiast gdy wystąpiły przyczyny uniemoż­liwiające stawienie się pracownika do pracy, powi­nien on niezwłocznie poinformować pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności w pracy i prze­widywanym terminie jej trwania. Jeżeli nie może tego zrobić niezwłocznie, to powinien zawiado­mić pracodawcę o swojej nieobecności najpóź­niej w drugim dniu nieprzystąpienia do pracy.

Czy od umowy o dzieło pobiera się składki?

Umowa o dzieło jest stosunkiem cywilnoprawnym polegającym na zobowiązaniu się do wykonania określonej rzeczy za wynagrodzeniem przez przyjmującego zamówienie na rzecz zamawia­jącego. Samoistnie wykonywana umowa o dzieło nie jest tytułem ani do obowiązkowych, ani do dobrowol­nych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od tej zasady jest jednak wyjątek.

Diety krajowe i zagraniczne w podróżach służbowych - najważniejsze informacje

Z tytułu podróży służbowej krajowej lub zagranicznej pracowniko­wi zatrudnionemu w sferze budżetowej oraz poza tą sferą przysługują diety w wysokości określonej przez rozporządzenie o podróżach służbowych. Jak prawidłowo rozliczać diety? Czy diety z tytułu podróży służbowej stanowią przychód podlegający opodatkowaniu?

Bilety dla pracowników a składki ZUS

Pracodawca może dofinansować pracownikom bilety na przejazd środkami lokomocji, do teatru, kina. Czy bilety dla pracowników są opodatkowane podatkiem dochodowym i podlegają oskładkowaniu?

Wynajem mieszkania pracownikowi a podatek i ZUS

Wynajem mieszkania lub budynku pracownikom jest nieodpłatnym świadczeniem na rzecz tych osób, które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik powinien odpowiednio wycenić i doliczyć do przychodu tych osób.

Abolicja składek w ZUS

Abolicja dotyczy osób, które w okresie wskazanym przez ustawodawcę podlegały obowiązkowi ubez­pieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Polega ona na umorzeniu zaległych składek wobec ZUS-u.

ZUS rozesłał informacje o stanie konta ubezpieczonego

ZUS poinformował o zakończeniu wysyłki ponad 20 mln "Informacji o stanie konta ubezpieczonego w ZUS". Z informacji można się dowiedzieć o tym, ile jest odłożonych i zwaloryzowanych składek.

Koszty pracy 2015

Koszty pracy w 2015 r. leżące po stronie pracodawcy to nie tylko wynagrodzenie brutto pracownika. Do tej kwoty należy doliczyć połowę składki emerytalnej i rentowej, składkę wypadkową, składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeśli wynagrodzenie brutto pracownika wynosi 1750 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę) to pracodawca ponosi całkowity koszt zatrudnienia w wysokości 2112,96 zł.

Składki ZUS przedsiębiorcy w 2015 r.

Przedsiębiorca może w okresie pierwszych 2 lat od rozpoczęcia działalności gospodarczej opłacać tzw. mały ZUS czyli składki preferencyjne. W kolejnych latach płaci się składki na ogólnych zasadach. Przy określaniu wysokości składek duże znaczenie ma minimalne i przeciętne wynagrodzenie za pracę. Przedsiębiorca opłaca składkę emerytalną, rentową, chorobową, wypadkową, zdrowotną oraz składkę na Fundusz Pracy. Ile składki ZUS wynoszą w 2015 roku?

Potrzeba zmian w prawie, podatkach i jakości pracy

Potrzeba zmian w prawie, podatkach i jakości pracy wynika z problemu znalezienia pracy przez około 2 mln Polaków. Zdaniem związków zawodowych należy podwyższyć wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wprowadzić minimalną stawkę wynagrodzenia za godzinę pracy.

Uwzględnienie w budżetach na 2016 r. dodatkowych kosztów pracy

Uwzględnienie w budżetach na 2016 r. dodatkowych kosztów pracy pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji oskładkowania umów zleceń. Dla przypomnienia zmiany dotyczące opłacania składek na ubezpieczenie społeczne zleceniobiorców wejdą w życia 1 stycznia 2016 r.

Niższa składka wypadkowa od 1 kwietnia 2015 r.

Niższa składka wypadkowa będzie funkcjonowała od 1 kwietnia 2015 r. O ile obniży się wysokość składki odprowadzanej do ZUS?

Koszty zatrudnienia pracownika na zleceniu w 2015 r.

Koszty zatrudnienia pracownika na zleceniu różnią się od kosztów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Ile wynoszą w 2015 roku? Jakie składki obowiązują pracodawcę przy umowach cywilnoprawnych i w jakiej wysokości należy je opłacać?

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Koszty pracy są wciąż wysokie. Pracodawcy muszą liczyć się z opłacaniem składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych, chorobowych, zdrowotnych oraz na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ile wynoszą koszty utrzymania pracownika zatrudnionego na umowę o pracę w 2015 roku?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych – co czeka członków zarządu i rad nadzorczych w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 roku weszła w życie zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która do dotychczasowego katalogu osób fizycznych podlegających obowiązkowym ubezpieczeniom (emerytalnemu i rentowym) włączyła także członków rad nadzorczych. Obowiązek ten dotyczy osób sprawujących swoją funkcję na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymujących z tego tytułu wynagrodzenie.

Rada nadzorcza - składki ZUS i podatek

Od stycznia 2015 r. zmieniły się przepisy dotyczące rad nadzorczych. Zmiana przepisów wprowadziła oskładkowanie dochodów członków rad nadzorczych. Jak w tym przypadku przedstawiają się składki ZUS a jak podatek?

Składki ZUS, składki na FGŚP i FP w 2015 r.

ZUS podał informację zawierającą kwoty składek ubezpieczeniowych dla niektórych grup ubezpieczonych, składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Pracy w 2015 r. Ile wynoszą?

Dochody członków rad nadzorczych - składki ZUS od 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie społeczne w przypadku członków rad nadzorczych. Od dochodów członków rad nadzorczych należy więc odprowadzać składki ZUS. Zmianie uległy również zasady ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne z tego tytułu.

Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia

Wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w 2015 r. ma duży wpływ na składki ZUS przedsiębiorców, osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

Pomoc dla pracodawców z FGŚP 2015-2016

Już od 1 lutego 2015 r. zacznie obowiązywać nowa regulacja, która ma na celu wspieranie przedsiębiorców dotkniętych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Przewiduje się m.in. pomoc dla pracodawców z FGŚP w latach 2015-2016 w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, ponoszonych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne oraz kosztów szkoleń.

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Wyższe składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców w 2015 r.

Wyższe składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców wynikają ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. W porównaniu z 2014 r. płaca minimalna będzie wyższa o 70 zł.

Koszty pracy wciąż za wysokie

Rynek pracy jest na dobrej drodze. Bezrobocie utrzymuje się na poziomie niższym niż w zeszłym roku. Problemem nadal są wciąż za wysokie koszty pracy. Jak obniżyć koszty pracy?

Składki ZUS 2015

Regulacja dotycząca składek na ubezpieczenie społeczne w 2015 r. nie uległa zmianie, zatem ich wysokość zależeć będzie m.in. od minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w przyszłym roku.

Składki ZUS w 2015 r.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. będzie oznaczał wyższe składki ZUS dla nowych firm. Podstawa wymiaru składek ZUS jest bowiem uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile w 2015 r. wzrosną składki ZUS dla przedsiębiorców?

Koszty pracy w 2015 roku

Koszty pracy to kwota, jaką musi ponieść pracodawca w związku z zatrudnieniem pracownika. W 2015 roku zasady jej naliczania się nie zmienią. Ile pieniędzy pracodawca będzie musiał przeznaczyć w 2015 roku na koszty pracy?

REKLAMA