Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego
REKLAMA
REKLAMA
Kim jest osoba niepełnosprawna?
- Osoba niepełnosprawna, która posiada odpowiednie orzeczenie wydane przez organ do tego uprawniony lub która nie ma takiego orzeczenia, ale odczuwa ograniczenia sprawności w wykonywaniu podstawowych czynności dla swojego wieku.
- Osoba trwale lub okresowo niezdolna do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującego niezdolność do pracy (art. 2 pkt 10 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
Uprawnienia pracownika niepełnosprawnego
Osoby niepełnosprawne, bez względu na stopień schorzenia, nie mogą być zatrudniane w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (z wyjątkiem osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz prowadzący badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę).
REKLAMA
Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy pracowników niepełnosprawnych, bez względu na stopień schorzenia, nie mógł przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Istniały jednak pewne wyjątki dotyczące norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych. Od 1 stycznia 2012 r. czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie mógł przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo, jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad osobą niepełnosprawną wydał w odniesieniu do tej osoby zaświadczenie o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy.
Rekomendowany produkt: Prawo Pracy i ZUS
Zatem pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym mogli zostać skierowani na swoją prośbę przez pracodawcę na profilaktyczne badania lekarskie, w wyniku których lekarz mógł zalecić stosowanie wobec nich skróconej do 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień normy czasu pracy. Koszty takich badań lekarskich ponosił pracodawca.
Ta obowiązująca od 1 stycznia 2012 r. regulacja dotycząca norm czasu pracy pracowników niepełnosprawnych została jednak zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 13 czerwca 2013 r. (sygn. akt K 7/11) jako niezgodna z konstytucją. Zdaniem TK pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym powinni mieć krótsze normy czasu pracy bez konieczności uzyskiwania zaświadczenia lekarskiego pozwalającego na krótszą pracę. Na zmianę tych przepisów TK dał ustawodawcy 12 miesięcy. Miały one obowiązywać do 9 lipca 2014 r. W związku z tym Sejm uchwalił 10 czerwca br., a Senat przyjął 12 czerwca br. zmiany w zakresie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych.
Pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym będzie obowiązywać norma dobowa wynosząca 7 godzin i norma tygodniowa wynosząca 35 godzin. W dniu oddania niniejszej publikacji do druku nowelizacja oczekiwała na podpis prezydenta. Każdemu pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowe 15 minut przerwy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, wliczane do czasu pracy.
Pracownicy niepełnosprawni w stopniu umiarkowanym i znacznym mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego. Przysługują one po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia pracownika do jednego z tych stopni niepełnosprawności.
Pracownik niepełnosprawny a ubezpieczenie
Osoba niepełnosprawna wykonująca działalność gospodarczą może starać się w PFRON o refundację składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Niepełnosprawny rolnik lub rolnik zobowiązany do opłacania składek za niepełnosprawnego domownika mogą ubiegać się w PFRON o refundację składek na ubezpieczenia społeczne rolników: wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Przez domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:
- ukończyła 16 lat,
- pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
- stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
Stopień niepełnosprawności pracownika lub osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą płatnik składek wykazuje w dokumentach zgłoszeniowych do ZUS. Niepełnosprawność określa 6. cyfra kodu tytułu ubezpieczenia w dokumencie zgłoszeniowym do ZUS. Stopień niepełnosprawności można zgłosić do ubezpieczeń wyłącznie na podstawie orzeczenia powiatowego, miejskiego lub wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności albo na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat