REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia

Pinzuł Agata
Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w 2015 r. ma duży wpływ na składki ZUS przedsiębiorców, osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

Prognozowane miesięczne wynagrodzenie w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. kwota prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wynosi 3959 zł. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 213 zł. Zmiana wpływa m.in. na podstawę oskładkowania przedsiębiorców i osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

Autopromocja

Konsekwencją wzrostu prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jest zmiana wielu stawek, które obowiązują zarówno ubezpieczonych, jak i płatników składek.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Od stycznia 2015 r. miesięczne ograniczenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 9897,50 zł, tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Kwota tego ograniczenia będzie obowiązywać przez cały rok.

Więcej przeczytasz w czasopiśmie: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ewelina W. w okresie od 1 września 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. przygotowuje w firmie zestawienia do sprawozdań rocznych. Z tytułu umowy zlecenia otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 10 000 zł. Zleceniobiorczyni podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłosiła się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast zleceniodawca opłaca za nią także składki na FP i FGŚP. Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorczyni została ograniczona do kwoty 9365 zł w 2014 r. oraz do kwoty 9897,50 zł za okres od 1 do 31 stycznia 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa wymiaru składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym

W przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest co do zasady kwota średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop. Tak ustalona podstawa nie może być jednak:

 • niższa niż 75% płacy minimalnej ani
 • wyższa niż kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składki za osoby przebywające na urlopie wychowawczym są rozliczane przez płatników składek lub przez ZUS, natomiast finansowane są przez budżet państwa. Jednak nie wszystkie osoby korzystające z urlopu wychowawczego mają do nich prawo, gdyż obowiązkowo z tego tytułu ubezpieczeniom podlegają tylko te osoby, które jednocześnie nie posiadają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń bądź nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2015 r.

Wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym w 2015 r.

Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wpływa także na zmianę kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na:

 • ubezpieczenie emerytalne,
 • ubezpieczenia rentowe,
 • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ograniczenie to nie ma natomiast zastosowania do pozostałych obowiązkowych ubezpieczeń, tj. chorobowego, wypadkowego, zdrowotnego oraz FP i FGŚP.

Kwotę ograniczenia rocznej podstawy stanowi 30-krotność prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia ustalanego na dany rok kalendarzowy. W 2015 r. jest to kwota 118 770 zł (30 x 3959 zł). Powyżej tej kwoty w roku płatnik zaprzestaje naliczania i opłacania składek emerytalno-rentowych za ubezpieczonych.

Ułatwienia dla płatników składek od 1 stycznia 2015 r.

Podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na 2015 r. Zatem wyższa kwota tego wynagrodzenia powoduje wzrost podstawy wymiaru oraz składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców.

Kwoty składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców i osób współpracujących

Podstawa prawna:

 • art. 8, ust. 6, art. 18 ust. 5b, ust. 8, ust. 14, art. 19 ust. 1 i ust. 10, art. 20 ust. 3–4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
 • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. – Dz.U. z 2014 r., poz. 1220
 • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 listopada 2014 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2015 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia – M.P. z 2014 r., poz. 1137
 • komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 5 grudnia 2014 r. w sprawie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowanej w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie – M.P. z 2014 r., poz. 1155
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA