REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia

Pinzuł Agata
Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w 2015 r. ma duży wpływ na składki ZUS przedsiębiorców, osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

Prognozowane miesięczne wynagrodzenie w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. kwota prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wynosi 3959 zł. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 213 zł. Zmiana wpływa m.in. na podstawę oskładkowania przedsiębiorców i osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

REKLAMA

Autopromocja

Konsekwencją wzrostu prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jest zmiana wielu stawek, które obowiązują zarówno ubezpieczonych, jak i płatników składek.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Od stycznia 2015 r. miesięczne ograniczenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 9897,50 zł, tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Kwota tego ograniczenia będzie obowiązywać przez cały rok.

Więcej przeczytasz w czasopiśmie: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ewelina W. w okresie od 1 września 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. przygotowuje w firmie zestawienia do sprawozdań rocznych. Z tytułu umowy zlecenia otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 10 000 zł. Zleceniobiorczyni podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłosiła się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast zleceniodawca opłaca za nią także składki na FP i FGŚP. Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorczyni została ograniczona do kwoty 9365 zł w 2014 r. oraz do kwoty 9897,50 zł za okres od 1 do 31 stycznia 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa wymiaru składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym

W przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest co do zasady kwota średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop. Tak ustalona podstawa nie może być jednak:

 • niższa niż 75% płacy minimalnej ani
 • wyższa niż kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składki za osoby przebywające na urlopie wychowawczym są rozliczane przez płatników składek lub przez ZUS, natomiast finansowane są przez budżet państwa. Jednak nie wszystkie osoby korzystające z urlopu wychowawczego mają do nich prawo, gdyż obowiązkowo z tego tytułu ubezpieczeniom podlegają tylko te osoby, które jednocześnie nie posiadają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń bądź nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2015 r.

Wysokość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym w 2015 r.

Roczne ograniczenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wpływa także na zmianę kwoty rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na:

 • ubezpieczenie emerytalne,
 • ubezpieczenia rentowe,
 • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ograniczenie to nie ma natomiast zastosowania do pozostałych obowiązkowych ubezpieczeń, tj. chorobowego, wypadkowego, zdrowotnego oraz FP i FGŚP.

Kwotę ograniczenia rocznej podstawy stanowi 30-krotność prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia ustalanego na dany rok kalendarzowy. W 2015 r. jest to kwota 118 770 zł (30 x 3959 zł). Powyżej tej kwoty w roku płatnik zaprzestaje naliczania i opłacania składek emerytalno-rentowych za ubezpieczonych.

Ułatwienia dla płatników składek od 1 stycznia 2015 r.

Podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz osób z nimi współpracujących stanowi 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na 2015 r. Zatem wyższa kwota tego wynagrodzenia powoduje wzrost podstawy wymiaru oraz składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców.

Kwoty składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców i osób współpracujących

Podstawa prawna:

 • art. 8, ust. 6, art. 18 ust. 5b, ust. 8, ust. 14, art. 19 ust. 1 i ust. 10, art. 20 ust. 3–4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 1442; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 1662
 • § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. – Dz.U. z 2014 r., poz. 1220
 • obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 27 listopada 2014 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2015 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia – M.P. z 2014 r., poz. 1137
 • komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z 5 grudnia 2014 r. w sprawie kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, stosowanej w okresie od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe osób, które ubezpieczeniu chorobowemu podlegają dobrowolnie – M.P. z 2014 r., poz. 1155
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA