REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Koszty pracy 2015. / Fot. Fotolia
Koszty pracy 2015. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszty pracy w 2015 r. leżące po stronie pracodawcy to nie tylko wynagrodzenie brutto pracownika. Do tej kwoty należy doliczyć połowę składki emerytalnej i rentowej, składkę wypadkową, składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeśli wynagrodzenie brutto pracownika wynosi 1750 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę) to pracodawca ponosi całkowity koszt zatrudnienia w wysokości 2112,96 zł.

Koszty pracy w 2015 r.

Aplikując o dane stanowisko, często pracodawca zadaje pytania o oczekiwania finansowe. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, ile pracodawca wypłaci na rękę. Z pensji pracownika pieniądze trafiają do ZUS, urzędu skarbowego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto też wiedzieć, ile z wynagrodzenia pracownika jest przeznaczone na jaki cel i czy pracownik płaci za składki w całości. Analiza przedstawia koszt pracy w oparciu o umowę o pracę.

REKLAMA

Autopromocja

Składki ZUS przy umowie o pracę

Składki jakie są pobierane od pracownika zatrudnionego na umowę o pracę:

  • składka emerytalna 19,52%
  • składka rentowa 8%
  • składka zdrowotna 9%
  • składka chorobowa 2,45%
  • składka wypadkowa (od 0,67 do 3,86 procenta, w zależności od rodzaju działalności)
  • na Fundusz Pracy 2, 45%
  • na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - 0,1%

Zaliczka na podatek dochodowy

Dodatkowo pracodawca wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy. Koszt pracy najlepiej zilustrować przykładem.

Polecany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pani Ania jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie brutto 1750 zł.  Z wynagrodzenia Pani Ania płaci składkę: emerytalną 9,76% - kwota 170,80 zł, rentową 1,5% - 26,25 zł, chorobową 2,45% - 42,88 zł. Składa zdrowotna obliczana jest od kwoty brutto wynagrodzenia pomniejszonej o składki na ubezpieczenie społeczne (1750 zł - 239,92 zł  =1510.08 zł) 1510,08 x 9% = 135 zł,90 zł. Dodatkowo, co miesiąc z pensji potrącona jest zaliczka na podatek dochodowy, wynagrodzenie netto po odliczeniu składek i zaliczki na podatek wyniesie 1.286,16 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Koszty po stronie pracodawcy

To nie są jeszcze całkowite koszty zatrudnienia - poza składkami odprowadzonymi z wynagrodzenia pracownika, pracodawca pokrywa koszty połowy składki emerytalnej 9,76% - kwota 170,80 zł, składki rentowej w 6,5% - 113,75 zł. Pracodawca opłaca składkę wypadkową 1,93% od kwoty 1750 zł = 33,78 zł, składkę na Fundusz Pracy - 2,45% od 1750 zł = 42,88 zł oraz składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych  - 0,10% x 1750 = 17,50 zł. Pracodawca pokrywa dodatkowo łącznie składki w wysokości 362,96 zł, a w całości koszt pracownika wyniesie 1750 plus 362, 96 zł = 2112,96 zł. Tylko 40% z tej kwoty trafi na konto pracownika.

Z uwagi na zwolnienia część pracodawców nie odprowadza składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za określone kategorie pracowników.

Inne koszty

Poza tymi kosztami pracodawca ponosi inne koszty takie jak: koszty badań lekarskich, obowiązkowych szkoleń pracownika w zakresie BHP, diet za podróże służbowe, czy też wyposażenia stanowiska pracy.

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA

Czy minimalne wynagrodzenie będzie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W przyszłym roku wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

REKLAMA