REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty pracy 2015

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Koszty pracy 2015. / Fot. Fotolia
Koszty pracy 2015. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koszty pracy w 2015 r. leżące po stronie pracodawcy to nie tylko wynagrodzenie brutto pracownika. Do tej kwoty należy doliczyć połowę składki emerytalnej i rentowej, składkę wypadkową, składkę na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jeśli wynagrodzenie brutto pracownika wynosi 1750 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę) to pracodawca ponosi całkowity koszt zatrudnienia w wysokości 2112,96 zł.

Koszty pracy w 2015 r.

Aplikując o dane stanowisko, często pracodawca zadaje pytania o oczekiwania finansowe. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, ile pracodawca wypłaci na rękę. Z pensji pracownika pieniądze trafiają do ZUS, urzędu skarbowego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto też wiedzieć, ile z wynagrodzenia pracownika jest przeznaczone na jaki cel i czy pracownik płaci za składki w całości. Analiza przedstawia koszt pracy w oparciu o umowę o pracę.

Autopromocja

Składki ZUS przy umowie o pracę

Składki jakie są pobierane od pracownika zatrudnionego na umowę o pracę:

 • składka emerytalna 19,52%
 • składka rentowa 8%
 • składka zdrowotna 9%
 • składka chorobowa 2,45%
 • składka wypadkowa (od 0,67 do 3,86 procenta, w zależności od rodzaju działalności)
 • na Fundusz Pracy 2, 45%
 • na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - 0,1%

Zaliczka na podatek dochodowy

Dodatkowo pracodawca wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy. Koszt pracy najlepiej zilustrować przykładem.

Polecany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Pani Ania jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i otrzymuje wynagrodzenie brutto 1750 zł.  Z wynagrodzenia Pani Ania płaci składkę: emerytalną 9,76% - kwota 170,80 zł, rentową 1,5% - 26,25 zł, chorobową 2,45% - 42,88 zł. Składa zdrowotna obliczana jest od kwoty brutto wynagrodzenia pomniejszonej o składki na ubezpieczenie społeczne (1750 zł - 239,92 zł  =1510.08 zł) 1510,08 x 9% = 135 zł,90 zł. Dodatkowo, co miesiąc z pensji potrącona jest zaliczka na podatek dochodowy, wynagrodzenie netto po odliczeniu składek i zaliczki na podatek wyniesie 1.286,16 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Koszty po stronie pracodawcy

To nie są jeszcze całkowite koszty zatrudnienia - poza składkami odprowadzonymi z wynagrodzenia pracownika, pracodawca pokrywa koszty połowy składki emerytalnej 9,76% - kwota 170,80 zł, składki rentowej w 6,5% - 113,75 zł. Pracodawca opłaca składkę wypadkową 1,93% od kwoty 1750 zł = 33,78 zł, składkę na Fundusz Pracy - 2,45% od 1750 zł = 42,88 zł oraz składkę na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych  - 0,10% x 1750 = 17,50 zł. Pracodawca pokrywa dodatkowo łącznie składki w wysokości 362,96 zł, a w całości koszt pracownika wyniesie 1750 plus 362, 96 zł = 2112,96 zł. Tylko 40% z tej kwoty trafi na konto pracownika.

Z uwagi na zwolnienia część pracodawców nie odprowadza składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za określone kategorie pracowników.

Inne koszty

Poza tymi kosztami pracodawca ponosi inne koszty takie jak: koszty badań lekarskich, obowiązkowych szkoleń pracownika w zakresie BHP, diet za podróże służbowe, czy też wyposażenia stanowiska pracy.

Koszty utrzymania pracownika na umowie o pracę w 2015 r.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  REKLAMA

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  REKLAMA

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  REKLAMA