Niezdolność do pracy a składki ZUS

REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie
Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy nie podlega ubezpieczeniom społecznym, wchodzi jednak do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Natomiast zasiłków wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.
REKLAMA
W przypadku pracowników z orzeczoną niezdolnością do pracy z podstawy wymiaru składek wyłączone są środki wydatkowane na ich rehabilitację zawodową, społeczną lub leczenie. Środki te muszą pochodzić z ZFRON lub z zakładowego funduszu aktywności, a płatnik musi posiadać status zakładu pracy chronionej lub zakładu aktywności zawodowej.
Zasiłek
Osoba, która jest niezdolna do pracy, nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego, a po 33 dniach (lub 14 dniach) do zasiłku chorobowego. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni), jeżeli ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy, może nabyć prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, może nabyć prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Niezdolność - emerytura i renta
Ubezpieczony może być niezdolny do pracy całkowicie lub częściowo.
REKLAMA
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Niezdolność do pracy lekarz orzecznik ZUS orzeka na okres nie dłuższy niż 5 lat. Może być orzeczona na okres dłuższy niż 5 lat, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań do odzyskania zdolności do pracy.
Jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy brakuje mniej niż 5 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, niezdolność do pracy orzeka się do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA