reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasiłki i inne świadczenia > Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy a składki ZUS

Niezdolność do pracy polega na całkowitej lub częściowej utracie zdolności do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności orga­nizmu i niemożności odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Czy wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu?

Ubezpieczenie

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy nie podlega ubezpieczeniom społecznym, wchodzi jed­nak do podstawy wymiaru składki na ubezpiecze­nie zdrowotne. Natomiast zasiłków wypłacanych z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowe­go nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

W przypadku pracowników z orzeczoną niezdol­nością do pracy z podstawy wymiaru składek wyłączone są środki wydatkowane na ich rehabi­litację zawodową, społeczną lub leczenie. Środki te muszą pochodzić z ZFRON lub z zakładowego funduszu aktywności, a płatnik musi posiadać sta­tus zakładu pracy chronionej lub zakładu aktyw­ności zawodowej.

Zasiłek

Osoba, która jest niezdolna do pracy, nabywa prawo do wynagrodzenia chorobowego, a po 33 dniach (lub 14 dniach) do zasiłku chorobo­wego. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (182/270 dni), jeżeli ubezpieczony rokuje odzy­skanie zdolności do pracy, może nabyć prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli ubezpie­czony nie rokuje odzyskania zdolności do pracy, może nabyć prawo do renty z tytułu niezdolno­ści do pracy.

Rekomendowany produkt: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Niezdolność - emerytura i renta

Ubezpieczony może być niezdolny do pracy całko­wicie lub częściowo.

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utra­ciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Niezdolność do pracy lekarz orzecznik ZUS orzeka na okres nie dłuższy niż 5 lat. Może być orzeczo­na na okres dłuższy niż 5 lat, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań do odzyskania zdol­ności do pracy.

Jeżeli osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdol­ności do pracy brakuje mniej niż 5 lat do osiąg­nięcia wieku emerytalnego, niezdolność do pracy orzeka się do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama