REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus, Zwolnienie lekarskie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienie lekarskie - czy można je skrócić?

Zwolnienie lekarskie jest wystawiane na konkretną ilość dni. Co w przypadku, gdy pracownik będzie chciał wrócić do pracy przed końcem zwolnienia?

Umowa zlecenie do 26. roku życia a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie do 26 roku życia. Czy zleceniobiorca poniżej 26 roku życia może przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim?

Urlop zaległy a zwolnienie lekarskie

Urlop zaległy - czy przepada na zwolnieniu lekarskim? Czy pracodawca ma obowiązek wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w czasie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim? Co się dzieje z niewykorzystanym urlopem po zwolnieniu po 30 września 2022 r.?

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie chorobowe

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Czy zwolnienie lekarskie pozostaje w związku z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym? Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych i jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

REKLAMA

Zwolnienie lekarskie pod kontrolą pracodawcy?

Pracodawcy często proszą ZUS o skontrolowanie czy jego pracownik, który ma zwolnienie lekarskie jest rzeczywiście chory oraz czy wykorzystuje e-ZLA zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy taką kontrolę pracodawca może przeprowadzić we własnym zakresie?

Koszty zwolnień lekarskich – ile firmy płacą za nieodpowiednie warunki pracy?

Argumentując właścicielowi firmy wysokość kwoty, której przeznaczenie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pracowników, inspektorzy BHP podają wiele górnolotnych sloganów, których pracodawcy nie rozumieją lub rozumieć nie chcą. W takiej sytuacji bardzo dobrym i zawsze działającym argumentem jest pokazanie kosztów absencji wypadkowej w konkretnym przedsiębiorstwie, wskazując jednocześnie że stanowią one tylko 1,53%* kosztów całości wypadku przy pracy.

Czy zwyczaj „przedłużania” weekendu może uzasadniać zwolnienie pracownika?

Zbliża się okres majówek, długich weekendów i urlopów pracowników. To czas, w którym pracodawcy dotkliwe odczuwają wciąż aktualną praktykę korzystania przez pracowników ze zwolnień lekarskich w celu przedłużenia wolnego. Powraca w związku z tym pytanie, czy takie krótkie, ale powtarzające się nieobecności mogą stanowić powód do zwolnienia pracownika z pracy?

Wypalenie zawodowe to nie podstawa do L4

Wypalenie zawodowe nie stanowi podstawy do L4. Pracownik nie weźmie zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia i nie otrzyma zasiłku chorobowego. Jak pracodawca może zadbać o psychiczne zdrowie pracownika?

REKLAMA

Ile Polacy chorowali w 2021 roku?

ZUS udostępnia informacje mówiące o tym, ile Polacy chorowali w 2021 roku. Ile było zwolnień lekarskich?

Ile trwa izolacja?

Ile trwa izolacja domowa covid w 2022 roku po pozytywnym wyniku testu? Co zmienia się w lutym? Izolacja a kwarantanna - jakie są różnice?

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy - nowe przepisy

Odszkodowanie za zakażenie covid w pracy przewidują nowe przepisy projektu ustawy (lex Kaczyński) ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19. Jak ubiegać się o odszkodowanie za zarażenie koronawirusem przez pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika?

Jak koronawirus wpłynął na prawa pracownika? Co należy pilnie uregulować w Kodeksie pracy? Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy w związku z koronawirusem?

Bezpłatne testy na covid dla pracowników - wątpliwości

Bezpłatne testy na covid dla pracowników są przedmiotem poselskiego projektu ustawy. Wokół weryfikowania statusu zdrowotnego pracowników pojawiają się liczne wątpliwości. Czy wszystkie testy będą finansowane ze środków publicznych? Gdzie mają odbywać się testy pracowników?

Zasiłki i zwolnienie lekarskie - zmiany 2022

Zasiłek chorobowy, macierzyński i zwolnienie lekarskie czekają zmiany od 2022 roku. To prawdziwa rewolucja w ZUS. Co z zaległościami składkowymi? Jak zmieniają się okresy zasiłkowe? Ile od 2022 r. trwa zasiłek po ustaniu ubezpieczenia?

Wypalenie zawodowe na L4 od 2022 r. [WYWIAD]

Wypalenie zawodowe na L4 nie będzie możliwe od 2022 roku. Jakie są objawy? Jaki test ocenia, czy doszło do wypalenia zawodowego? Jak leczyć wypalonego pracownika? Czy L4 na wypalenia zawodowe to furtka do nadużyć? Na te pytania odpowiada Angelika Blicharz - Head of People & Culture, uPacjenta.

Jak pracownik może sprawdzić zwolnienie lekarskie?

Jak pracownik może sprawdzić swoje zwolnienie lekarskie? Jak zrobić to przez internet za pomocą IKP?

Kwarantanna domowa - 4 rodzaje

Kwarantanna domowa w przypadku covid - jakie są rodzaje? Ile czasu trwa kwarantanna? Czy zaszczepieni i ozdrowieńcy są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny?

Odmowa polecenia pracodawcy z powodu pandemii COVID-19

Czy odmowa wykonania polecenia pracodawcy z powodu pandemii COVID-19 jest dozwolona? Czy pracownik, który boi się zakażenia koronawirusem, może odmówić pracy? Co na to prawo?

Kontrola L4 - ZUS ma nowe narzędzie!

Kontrola L4 przez ZUS od 5 października 2021 r. może odbywać się przy pomocy nowego narzędzia. Jak ZUS może kontrolować osobę na zwolnieniu lekarskim?

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS - zmiany 2022

Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS - od 2022 r. będą nowe przepisy. Jakie zmiany wprowadzają?

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego

Praca na L4 może pozbawić zasiłku chorobowego. ZUS wyłapuje takie sytuacje. Argument pomocy koleżeńskiej może nie przekonać sądu.

Wypalenie zawodowe podstawą zwolnienia lekarskiego od 2022 r.

Wypalenie zawodowe od 2022 r. będzie podstawą do otrzymania zwolnienia lekarskiego (l4). Czym jest wypalenie? Jakie są objawy? Jak przeciwdziałać?

Praca zdalna a kolejne fale pandemii [RAPORT]

Praca zdalna zyskiwała na popularności wraz z nastaniem kolejnych fal pandemii COVID-19. Sprawdź, jaki wpływ na pracę miały fale koronawirusa w Polsce i Unii Europejskiej.

Pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników

Szczepienia pracowników to ważna informacja dla pracodawców. Aż 80% z nich chce wiedzieć czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19 czy nie.

Czy można zwolnić lub ukarać pracownika za brak szczepienia?

Brak szczepienia pracownika przeciwko COVID-19 - czy pracodawca może zwolnić lub w inny sposób ukarać pracownika?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

Wracają kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS - wracamy do czasów sprzed pandemii. Jakie mogą być skutki kontroli L4? Ile było kontroli w I kwartale 2021 r.?

Szczepienia w zakładach pracy - zapisy od 4 maja 2021

Szczepienia w zakładach pracy startują. Zapisy pracowników na szczepienie przeciwko COVID-19 ruszają 4 maja 2021 r. Jak i gdzie dokonać rejestracji?

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19

Dzień wolny na szczepienie przeciw COVID-19 - czy prawo przewiduje zwolnienie od pracy?

Szczepienie jako warunek zatrudnienia - RPO

Szczepienie jako warunek zatrudnienia - co na to prawo? RPO ustala czy pracodawca może uzależniać zatrudnienie od zaszczepienia się na COVID-19.

Macierzyński lub chorobowe żony a dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla ojca - czy może otrzymać, gdy żona jest na macierzyńskim albo pobiera chorobowe z tytułu zwolnienia lekarskiego?

Czy zakażenie koronawirusem może być uznane za wypadek przy pracy?

Zakażenie koronawirusem a wypadek przy pracy. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy zakażenie koronawirusem należy rozpatrywać w kategorii schorzenia, a nie urazu. Dlatego taki przypadek nie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy. Takie schorzenie mogłoby natomiast zostać uznane za chorobę zawodową, o której mowa Kodeksie pracy.

Kontrola zwolnienia lekarskiego a nieobecność pracownika

Kontrola zwolnienia lekarskiego przeprowadzana jest przez ZUS albo pracodawcę. Kontrola L4 polega na zbadaniu zgodnego z celem jego wykorzystywania. Co w przypadku nieobecności pracownika w domu? Jakie konsekwencje się z tym wiążą? Czy pracodawca może rozwiązać umowę?

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym

PPK na urlopie macierzyńskim i chorobowym - czy trzeba zapisać przebywających na urlopie macierzyńskim lub nieobecnych w pracy z powodu choroby? Jakie obowiązki ma pracodawca? Czy pracownik może zrezygnować z PPK?

Covid w pracy a braki kadrowe

Covid w pracy - na takie niebezpieczeństwo narażeni są głównie pracownicy wykonujący pracę stacjonarnie. Tylko 20% pracowników w Polsce może pracować zdalnie. Liczba zakażeń w pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Jakie działania podejmują pracodawcy? Czym grozi firmom nieobecność pracowników? Jak uzupełniać braki kadrowe?

Maseczki w pracy - jakie są przepisy?

Maseczki w pracy to obowiązek? Jakie są przepisy? Praca to jedno z najczęstszych miejsc, w których dochodzi do zakażeń koronawirusem. Jakie kary za brak maseczki może nałożyć pracodawca? Jaka może być wysokość kary pieniężnej? Czy pracownik może odstąpić od wykonywania pracy, gdy jego współpracownik nie nosi maseczki? Co na to bhp?

Pandemia koronawirusa a polski rynek pracy

Rynek pracy w 2020 r. uległ drastycznym zmianom. Wszystko to za sprawą epidemii koronawirusa. Z czym pracodawcy sobie nie poradzili? Co z bezpieczeństwem pracy? Jak pandemia wpływa na zdrowie pracowników?

Czy praca zdalna podczas izolacji domowej jest dozwolona?

Izolacja a praca - coraz więcej osób chorych na COVID-19 zastanawia się, czy mogą pracować podczas izolacji domowej. Na izolacji przebywają osoby z pozytywnym wynikiem testu. Czy prawo zezwala zakażonym wirusem SARS-CoV-2 na pracę? A co z kwarantanną?

Akcja #POMAGAMY (praktyczny pakiet pomocowy)

Akcja #POMAGAMY to praktyczny pakiet pomocowy dla naszych czytelników w dobie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Zachęcamy do skorzystania ze wsparcia w postaci bezpłatnych porad, materiałów, webinariów czy wideoporad.

Postojowe i zwolnienie ZUS przedłużone na listopad

Postojowe i zwolnienie ZUS zostaje przedłużone na listopad 2020 r. Premier omówił na konferencji z godziny 13:00 (6 listopada 2020 r.) dalsze wsparcie antykryzysowe - 10 form pomocy antykryzysowej dla firm. Rozwinął informację o sytuacji w państwie polskim. Czy będzie kwarantanna narodowa?

Praca zdalna na stałe w Kodeksie pracy

Praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Czy zostanie przewidziana praca hybrydowa? Czy będzie możliwość obniżenia wynagrodzeń pracowników do 20% w związku z pandemią? Co z problemem dualizmu rynku pracy? Czy w związku z kolejnymi obostrzeniami wzrośnie bezrobocie?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 9 listopada 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca od 9 listopada 2020 r. Czy przewidziano termin końcowy? Rząd zdecydował się na powrót zasiłku ze względu na zamknięcie szkół dla klas 1-3, dla których przewidziano zdalne nauczanie. Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek?

Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy!

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wraca na zasadach z września 2020 r. Przysługuje rodzicom opiekującym się dziećmi, którzy z tego powodu nie mogą wykonywać pracy. Dotyczy to sytuacji zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii COVID-19. Od kiedy można korzystać z dodatkowego zasiłku?

Koronawirus - czy pracodawca może zmusić do testu?

Test na koronawirusa służy pracodawcom do zapewnienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy. Czy pracodawca może zmusić pracownika do testu na COVID-19 i przedstawienia jego wyniku?

Kwarantanna dziecka a zasiłek opiekuńczy

Kwarantanna dziecka lub izolacja wiąże się z koniecznością zapewnienia mu opieki. W takiej sytuacji rodzicom sprawującym osobistą opiekę nad dzieckiem przysługuje zasiłek opiekuńczy. Do jakiego wieku dziecka przysługuje zasiłek? Co zrobić, aby go uzyskać?

Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

ZUS ma sam pozyskiwać informację o skierowaniu na kwarantannę lub izolację w związku z COVID-19. Czy możliwa jest praca na kwarantannie? Jak dokumentować nieobecność pracownika na kwarantannie?

Brak pracowników ze Wschodu

Epidemia koronawirusa zatrzymała napływ pracowników ze Wschodu. Tymczasem w Polsce wciąż brakuje rąk do pracy. Z pomocy publicznej cudzoziemcy najlepiej oceniają automatyczne przedłużenie zezwolenia na pobyt i pracę w Polsce, następnie zapewnienie bezpłatnych środków ochrony i pokrycie kosztów zakwaterowania w przypadku kwarantanny. Co ciekawe, w wyniku pandemii pracownicy ze Wschodu mniej myślą o pracy w innych państwach niż Polska.

Francja, Niemcy, Łotwa, Belgia - przewozy a koronawirus

Koronawirus w UE przyczynia się do nakładania kolejnych obostrzeń. Francja wprowadziła godzinę policyjną. Niemcy mają obowiązkową kwarantannę i przeprowadzają testy na COVID-19. Do Łotwy można wjechać tylko z kodem QR. Jak jest w Belgii? Jakie dokumenty muszą posiadać pracownicy firm przewozowych?

REKLAMA