REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne testy na covid dla pracowników - wątpliwości

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Łukasz Guza
Łukasz Guza
Testy na covid dla pracowników - jakie wątpliwości?
Testy na covid dla pracowników - jakie wątpliwości?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Bezpłatne testy na covid dla pracowników są przedmiotem poselskiego projektu ustawy. Wokół weryfikowania statusu zdrowotnego pracowników pojawiają się liczne wątpliwości. Czy wszystkie testy będą finansowane ze środków publicznych? Gdzie mają odbywać się testy pracowników?

Testy pracowników na COVID w miejscu pracy - wątpliwości

Testy na covid w miejscu pracy nadal budzą wątpliwości. Wciąż nie wiadomo, kto, jak często i gdzie miałby badać zatrudnionych w kierunku COVID-19. To, czy planowane przepisy w ogóle będą stosowane, zależy od firm.

Autopromocja

Jutro odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie poselskiego projektu ustawy, która umożliwi pracodawcom weryfikowanie statusu zdrowotnego pracowników. Może mieć ono istotny wpływ na kształt nowych przepisów, bo te są na razie bardzo nieprecyzyjne. Nie określają jednoznacznie m.in., jak wiele testów będzie opłacanych z pieniędzy publicznych oraz w jakim miejscu i przez kogo miałyby być one wykonywane. Nie do końca jasne jest też np. to, czy możliwe będzie segregowanie pracowników (tzn. dzielenie ich np. na zespoły, zmiany, w zależności od przetestowania, zaszczepienia, ozdrowienia). A czasu na uchwalanie zmian - jeśli mają ułatwić walkę z kolejną falą pandemii - jest coraz mniej. Rząd zapowiadał ich szybkie przyjęcie, ale do tej pory nie udało się nawet przeprowadzić pierwszego czytania (miało się odbyć 15 grudnia ub.r., ale posiedzenie komisji zdrowia trzeba było odwołać z powodu obecności niezaproszonych osób).

Negatywny wynik testu na COVID z ostatnich 48 godzin albo?

Zgodnie z projektowanymi regulacjami firma będzie mogła żądać od pracownika (lub zatrudnionego na umowie cywilnoprawnej) okazania negatywnego wyniku testu, wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed udostępnieniem pracodawcy. Z obowiązku tego będą zwolnione osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. W razie odmowy przetestowania się lub okazania certyfikatów zaszczepienia bądź przechorowania firma będzie mogła m.in. polecić podwładnemu pracę w innym miejscu, ale w ramach tej samej miejscowości i za wynagrodzeniem nie niższym niż dotychczasowe.

Finansowanie testów pracowników

Teoretycznie rozwiązania takie wydają się proste, ale w praktyce wywołują liczne wątpliwości. - Projekt wskazuje, że testy „mogą być finansowane ze środków publicznych”, czyli nie jest z góry przesądzone, że zawsze i wszystkie takie badania będą bezpłatne dla firm. Ich liczba ma być ograniczona z uwagi na dostępność, czyli w praktyce ze względu na finansowanie - podkreśla dr Dominika Dörre-Kolasa, radca prawny i partner w kancelarii Raczkowski.

Wskazuje, że na podstawie omawianych przepisów ma zostać wydane rozporządzenie wykonawcze, które będzie mieć kluczowe znaczenie. - Ma ono określić liczbę testów sfinansowanych ze środków publicznych, możliwych do dokonania w danej jednostce czasu. Pojawia się więc pytanie, czy określona zostanie liczba testów, jaka zostanie sfinansowana danej osobie, czyli po prostu limit bezpłatnych badań dla każdego pracownika, czy też trzeba będzie uwzględniać realną konieczność przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID-19, czyli ta liczba ma zależeć także od warunków i charakteru pracy w danej firmie. W takiej sytuacji to pracodawca powinien ocenić, z jaką częstotliwością będzie żądał okazywania wyników - dodaje mec. Dörre-Kolasa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Test zlecony przez pracodawcę bez kwarantanny

Z uzasadnienia projektu wynika, że bardziej prawdopodobny jest pierwszy z wymienionych wariantów, ale nie jest to przesądzone (dopóki nie jest przedstawione rozporządzenie). Adam Niedzielski, minister zdrowia, podkreślał, że częstotliwość testów będzie zależeć od zainteresowania tym rozwiązaniem. - W przypadku testu zleconego przez pracodawcę pracownik nie będzie udawał się na kwarantannę - dodał jednocześnie (w wywiadzie dla Radia Zet).

Problemy wynikające z projektu

Wątpliwości w zakresie testowania jest więcej. Nie jest rozstrzygnięte miejsce, w którym ma się odbywać badanie (w firmach czy w zewnętrznych placówkach?). Nie przewidziano możliwości kierowania na testy osób zaszczepionych, które okażą certyfikat, nawet jeśli np. w firmie pojawi się ognisko zakażeń i sam pracodawca zapewni i opłaci badanie. Tego typu problemy, w tym organizacyjne, dostrzegają sami zatrudniający. - W praktyce szczegółowa treść projektu wywołuje istotne ryzyko, że koszt ekonomiczny, w szczególności organizacji systemu udostępniania testów, będzie obciążać pracodawców - podkreśla Business Centre Club (w swojej opinii do projektu).

Testy pracowników na COVID - ogólne rozwiązania

Wiele wskazuje, że skuteczność planowanych rozwiązań będzie zależeć od postawy samych firm. - Projekt został sformułowany na zasadzie: „wprowadźmy dość ograniczone, ogólne rozwiązania dla pracodawców i zobaczmy, jak w praktyce sobie z tym poradzą, jak je będą je stosować - wskazuje prof. Monika Gładoch, radca prawny z kancelarii M. Gładoch Specjaliści Prawa Pracy. Podkreśla, że praktyczne skutki wprowadzenia omawianych zmian mogą mieć szerszy zasięg, niż prognozują sami projektodawcy. - Dla przykładu przeniesienie osoby niezaszczepionej i odmawiającej testu do innej pracy nie będzie naruszało zasady równego traktowania. A gdy okaże się, że firma nie ma innej pracy dla takiego zatrudnionego i nie będzie mu płacić wynagrodzenia, bo jej zdaniem nie był w pełnej gotowości do świadczenia pracy, to będzie to przejaw dyskryminacji? Nie da się wykluczyć, że wyłączenie zarzutów nierównego traktowania - nawet formalnie w wąskim zakresie - spowoduje, że firmy odważą się na bardziej radykalne rozwiązania w stosunku do osób unikających testów i szczepień - dodaje.

Ważne są też inne aspekty praktycznego stosowania projektowanych przepisów.

- Wielu pracodawcom nie zależy na regularnym testowaniu pracowników, które może być uciążliwe dla obu stron, ale na pozyskaniu informacji o tym, czy dany zatrudniony jest zaszczepiony. Pojawia się wątpliwość, czy w takiej sytuacji można na stałe wprowadzać zmiany w organizacji pracy, np. podzielić pracowników dwa zespoły: tych, którzy potwierdzili zaszczepienie, i pozostałych - zauważa mec. Dörre-Kolasa.

Tego typu wątpliwości powinny być poruszane podczas wysłuchania publicznego.

Działania ochronne w miejscu pracy

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  REKLAMA

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA