REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwarantanna domowa - 4 rodzaje

Monika Smulewicz
ekspert z zakresu prawa pracy
Kwarantanna covid - kiedy, ile trwa, kontakt z osobą zakażoną, osoba zaszczepiona
Kwarantanna covid - kiedy, ile trwa, kontakt z osobą zakażoną, osoba zaszczepiona
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kwarantanna domowa w przypadku covid - jakie są rodzaje? Ile czasu trwa kwarantanna? Czy zaszczepieni i ozdrowieńcy są zwolnieni z odbycia obowiązkowej kwarantanny?

Kwarantanna covid - jakie są rodzaje?

W związku ze znacznym wzrostem zachorowań i pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących kwarantanny. Poniżej szczegółowo opisujemy rodzaje kwarantanny oraz grupy osób, które są zwolnione z jej odbywania.

Autopromocja

Osoby, które miały bezpośredni i długotrwały kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są kierowane na kwarantannę [red. kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, a izolacja to odosobnieenie osoby chorej]. Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje kwarantanny:

1. Kwarantanna - kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, ile trwa

Osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem koronawirusem (SARS-CoV-2) są kierowane na 10-cio dniową kwarantannę, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności.

Kwarantanna a szczepienie, ozdrowienie

Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione:

 1. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19,
 2. ozdrowieńcy czyli osoby, które zakończyły hospitalizację lub odbywanie izolacji  w warunkach  domowych  z powodu  stwierdzenia  zakażenia  wirusem  SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia, w którym stwierdzono u nich zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

2. Kwarantanna - domownik ma COVID-19, ile czasu trwa

Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego  wyniku  testu  diagnostycznego  w kierunku  SARS-CoV-2,  jest  obowiązana  poddać  się  kwarantannie  trwającej  do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaszczepieni i ozdrowieniec a kwarantanna

Czy zaszczepiony ma kwarantannę? Czy ozdrowieniec musi odbyć kwarantannę? Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione:

 1. osoby zaszczepione przeciwko COVID-19,
 2. ozdrowieńcy tj. czyli osoby, które zakończyły hospitalizację lub odbywanie izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia, w którym stwierdzono u nich zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

3. Kwarantanna - skierowanie na obecność wirusa SARS-CoV-2

Osoba skierowana na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest zobowiązana na mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia wystawienia skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Kwarantanna jest zawieszana na czas wizyty lekarskiej oraz na czas dojazdu do punktu medycznego, pobrania materiału biologicznego i powrotu do miejsca odbywania kwarantanny.

WAŻNE! Z tego rodzaju kwarantanny nie są zwolnione ani osoby zaszczepione ani ozdrowieńcy.

Kto nie musi być na kwarantannie?

Obowiązku poddania się powyższej kwarantannie nie stosuje się jednak do:

 1. osób wykonujących zawód medyczny,
 2. osób, które poddają się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2 bez związku z podejrzeniem zachorowania na COVID-19,
 3. osób, które rozpoczynają rehabilitację leczniczą albo turnus i leczenie uzdrowiskowe.

4. Kwarantanna - powrót z zagranicy, jak długo trwa

Jak długo trwa kwarantanna graniczna czyli kwarantanna związana z przekroczeniem granicy Polski? Osoba przekraczająca granicę Polski jest zobowiązana odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

Zwolnienie z kwarantanny

Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej oraz ozdrowieńcy czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski.

[red. z odbycia obowiązkowej kwarantanny nie zwalnia się od chwili uzyskania wyniku ujemnego testu na COVID-19]

Podstawa prawna: 

Rozporządzenia z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 861)

O tym, ile czasu trwa kwarantanna dowiesz się więcej w artykule: Ile trwa kwarantanna?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(7)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Tom z Wawy
  2021-11-26 10:56:23
  Coś tu nie gra bo ja mam decyzję w portalu IKP o kwarantannie od 19.11 do 5.12. Syn ma covid i ma izolację na 10 dni, a ja dłużej, natomiast żona zaszczepiona nie ma kwarantanny, mimo że tylko ja nie mam żadnych objawów choroby. Syn nie jest zaszczepiony ale chory i ma krótszą izolację niż ja kwarantannę. Czy chodzi o to tylko, że nie jestem zaszczepiony i dlatego jestem dyskryminowany?
  6
  pokażodpowiedzi (3)
 • ana
  2021-12-16 08:05:17
  poszłam z synem do lekarza bo go plecy bolały to dali mu skierowanie do test i tak go wyleczyli że jest na kwaranntanie plecy bolą nadal nie może spać i kogo to obchodzi ważne że statystyka kovidowa rośnie. niech tym tym co to nakrecają po 100 pokolenie plecy bolały i spać nie mogli.
  1
 • Maciek
  2022-01-07 18:02:18
  A co w przypadku takim. Dotyczy kwarantanny po kontakcie z osobą zakażoną. Jeśli w trakcie odbywania kwarantanny 10-dniowej - powiedzmy, że w jej 5-tym dniu osobie przebywającej na kwarantannie upłynie 14-dniowy okres po pełnym zaszczepieniu - to czy w praktyce zostanie zwolniona z dalszej części kwarantanny?
  0
 • Łukasz
  2022-02-12 21:48:15
  Może mi ktoś powiedzieć czy w ostatni dzień kwaranntany mogę wyjść?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

REKLAMA

Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

REKLAMA