Kwarantanna domowa - 4 rodzaje
REKLAMA
REKLAMA
Kwarantanna covid - jakie są rodzaje?
W związku ze znacznym wzrostem zachorowań i pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną, pojawia się coraz więcej pytań dotyczących kwarantanny. Poniżej szczegółowo opisujemy rodzaje kwarantanny oraz grupy osób, które są zwolnione z jej odbywania.
REKLAMA
Osoby, które miały bezpośredni i długotrwały kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 są kierowane na kwarantannę [red. kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, a izolacja to odosobnieenie osoby chorej]. Obecnie wyróżniamy cztery rodzaje kwarantanny:
1. Kwarantanna - kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, ile trwa
Osoby, które miały bezpośredni kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie wirusem koronawirusem (SARS-CoV-2) są kierowane na 10-cio dniową kwarantannę, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności.
Kwarantanna a szczepienie, ozdrowienie
Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione:
- osoby zaszczepione przeciwko COVID-19,
- ozdrowieńcy czyli osoby, które zakończyły hospitalizację lub odbywanie izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia, w którym stwierdzono u nich zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
2. Kwarantanna - domownik ma COVID-19, ile czasu trwa
Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje.
Zaszczepieni i ozdrowieniec a kwarantanna
Czy zaszczepiony ma kwarantannę? Czy ozdrowieniec musi odbyć kwarantannę? Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione:
- osoby zaszczepione przeciwko COVID-19,
- ozdrowieńcy tj. czyli osoby, które zakończyły hospitalizację lub odbywanie izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy od dnia, w którym stwierdzono u nich zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
3. Kwarantanna - skierowanie na obecność wirusa SARS-CoV-2
Osoba skierowana na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest zobowiązana na mocy prawa poddać się kwarantannie od dnia wystawienia skierowania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Kwarantanna jest zawieszana na czas wizyty lekarskiej oraz na czas dojazdu do punktu medycznego, pobrania materiału biologicznego i powrotu do miejsca odbywania kwarantanny.
WAŻNE! Z tego rodzaju kwarantanny nie są zwolnione ani osoby zaszczepione ani ozdrowieńcy.
Kto nie musi być na kwarantannie?
Obowiązku poddania się powyższej kwarantannie nie stosuje się jednak do:
- osób wykonujących zawód medyczny,
- osób, które poddają się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2 bez związku z podejrzeniem zachorowania na COVID-19,
- osób, które rozpoczynają rehabilitację leczniczą albo turnus i leczenie uzdrowiskowe.
4. Kwarantanna - powrót z zagranicy, jak długo trwa
Jak długo trwa kwarantanna graniczna czyli kwarantanna związana z przekroczeniem granicy Polski? Osoba przekraczająca granicę Polski jest zobowiązana odbyć obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.
Zwolnienie z kwarantanny
Z obowiązku odbycia kwarantanny są zwolnione osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej oraz ozdrowieńcy czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski.
[red. z odbycia obowiązkowej kwarantanny nie zwalnia się od chwili uzyskania wyniku ujemnego testu na COVID-19]
Podstawa prawna:
Rozporządzenia z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 861)
O tym, ile czasu trwa kwarantanna dowiesz się więcej w artykule: Ile trwa kwarantanna?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat