REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwa izolacja?

Redakcja
Ile trwa izolacja domowa covid? Zmiany luty 2022 - skrócenie
Ile trwa izolacja domowa covid? Zmiany luty 2022 - skrócenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile trwa izolacja domowa covid w 2022 roku po pozytywnym wyniku testu? Co zmienia się w lutym? Izolacja a kwarantanna - jakie są różnice?

Ile trwa izolacja domowa w związku z covid?

Do 14 lutego 2022 roku izolacja domowa w związku z covid trwa 10 dni. Można ją odbywać w domu bądź w izolatorium. Wyjątek stanowi osoba poddana hospitalizacji. Jeśli osoba zakażona koronawirusem nie może odbywać kwarantanny w swoim miejscu zamieszkania, sanepid kieruje ją do wyznaczonego ośrodka. Lekarz zajmujący się pacjentem skierowanym na test po powzięciu informacji o pozytywnym wyniku powinien utrzymywać kontakt z zakażonym i w razie potrzeby może przedłużyć czas izolacji. Zasada jest, że lekarz dzwoni po 7 dniach izolacji i przeprowadza wywiad (jakie objawy, kiedy się pojawiły i kiedy ustąpiły).

REKLAMA

Autopromocja

Od 15 lutego 2022 roku izolacja zostaje skrócona o 3 dni i będzie trwała 7 dni. Tym samym zostaje zrównana z aktualną długością kwarantanny.

Izolacja po pozytywnym wyniku testu na covid

Czas izolacji domowej liczy się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na covid, a nie od dnia wykonania testu na covid. Wynik testu pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta i można go w każdej chwili sprawdzić. W razie braku dostępu do IKP, podania informacji o wyniku testu można żądać w przychodni POZ lub u swojego lekarza.

Ile trwa izolacja dla zaszczepionych

Nie ma różnicy czy osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 była szczepiona czy nie. Każdy z pozytywnym wynikiem ma obowiązek odbycia izolacji.

Izolacja domowa - zmiany 2022

W 2022 roku dokonana pewnych zmian w długości izolacji. Osoby wykonujące zawody medyczne, żołnierze i funkcjonariusze od 2 lutego 2022 roku mają krótszą izolację:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 7 dni, licząc od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, 
  • 5 dni, gdy wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny.

Wprowadzono więc możliwość skrócenia izolacji dla wybranych grup zawodowych.

Izolacja a kwarantanna

Izolacja to odosobnienie w związku z zakażeniem koronawirusem. Na izolacji przebywają więc osoby chore na covid. Natomiast kwarantanna to odosobnienie osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną i nie jest zaszczepiona albo przekroczyła granicę i nie jest zaszczepiona (gdy przepisy tego wymagają). Obie formy mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do 10 lutego 2022 r. kwarantanna w zależności od sytuacji mogła mieć różne długości:

  • 5 dni dla osób udzielających świadczenia chorym na COVID-19, np. lekarze, pielęgniarki), żołnierzy i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa – nowe zasady obowiązujące od 2 lutego 2022 roku,
  • 7 dni w przypadku kontaktu z osobą zakażoną lub wystawienia skierowania na test,
  • 10 dni w przypadku powrotu z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen,​​​​​​
  • 14 dni w przypadku powrotu spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen.

Od 11 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę graniczną czyli 10 lub 14 dni po przyjeździe do Polski. Co więcej, od 15 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę dla osób po kontakcie z osobą zakażoną. Nowe zmiany skracają kwarantannę domowników osoby przebywającej na izolacji do czasu równego izolacji zakażonej osoby bliskiej.

Izolacja a zwolnienie lekarskie

Izolacja jest traktowana na równi ze zwolnieniem lekarskim. Osobie ubezpieczonej przysługuje więc za czas izolacji zasiłek chorobowy z ZUS lub KRUS. Nie ma dodatkowego obowiązku występowania o zwolnienie lekarskie.

Automatycznie generowana po pozytywnym wyniku testu informacja o izolacji w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) stanowi podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego. ZUS dane z tego systemu podaje także na PUE ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto otrzyma trzynastkę za 2024 r.? Jaka jest wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego?

Część pracowników ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. trzynastki. Pracownik uzyska to świadczenie pod warunkiem przepracowania minimalnego okresu 6 miesięcy w roku, za który przysługuje trzynastka.

Ile dni urlopu dla pracownika w 2025 r. Czy urlop będzie zależy na stażu pracy?

Ile dni urlopu dla pracownika w 2025 r. Czy urlop będzie zależy na stażu pracy? Kto może liczyć na wyższy wymiar urlopu wypoczynkowego w 2025 r.? Co z urlopem na żądanie? W jakich przypadkach pracodawca może przesunąć pracownikowi urlop wypoczynkowy?

Powyżej 50. roku życia i co najmniej 20-letni okres czy opieka nad niepełnosprawnym to: zasiłek do 365 dni i 100% a nie 80%, [przepisy wejdą w 2024 r. albo 2025 r.]

Będę spore zmiany na rynku pracy w obszarze urzędów pracy, działania służb zatrudnienia no i przede wszystkim zasiłku dla bezrobotnych. Ma wynosi do 365 dni i 100% a nie 80%. Będą uproszczenia dla pracodawców zatrudniających osoby starsze oraz co ważne ułatwienia dla osób opiekujących się niepełnosprawnymi. Polska idzie przykładem wielu krajów UE dokonując tak ważnych zmian.

Staż pracy: zaświadczenie z gminy przekształca 10 dni urlopu w 26 dni. Może być też dokument z KRUS

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

REKLAMA

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

REKLAMA

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

REKLAMA