Ile trwa izolacja?
REKLAMA
REKLAMA
Ile trwa izolacja domowa w związku z covid?
Do 14 lutego 2022 roku izolacja domowa w związku z covid trwa 10 dni. Można ją odbywać w domu bądź w izolatorium. Wyjątek stanowi osoba poddana hospitalizacji. Jeśli osoba zakażona koronawirusem nie może odbywać kwarantanny w swoim miejscu zamieszkania, sanepid kieruje ją do wyznaczonego ośrodka. Lekarz zajmujący się pacjentem skierowanym na test po powzięciu informacji o pozytywnym wyniku powinien utrzymywać kontakt z zakażonym i w razie potrzeby może przedłużyć czas izolacji. Zasada jest, że lekarz dzwoni po 7 dniach izolacji i przeprowadza wywiad (jakie objawy, kiedy się pojawiły i kiedy ustąpiły).
REKLAMA
Od 15 lutego 2022 roku izolacja zostaje skrócona o 3 dni i będzie trwała 7 dni. Tym samym zostaje zrównana z aktualną długością kwarantanny.
Izolacja po pozytywnym wyniku testu na covid
Czas izolacji domowej liczy się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na covid, a nie od dnia wykonania testu na covid. Wynik testu pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta i można go w każdej chwili sprawdzić. W razie braku dostępu do IKP, podania informacji o wyniku testu można żądać w przychodni POZ lub u swojego lekarza.
Ile trwa izolacja dla zaszczepionych
Nie ma różnicy czy osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 była szczepiona czy nie. Każdy z pozytywnym wynikiem ma obowiązek odbycia izolacji.
Izolacja domowa - zmiany 2022
W 2022 roku dokonana pewnych zmian w długości izolacji. Osoby wykonujące zawody medyczne, żołnierze i funkcjonariusze od 2 lutego 2022 roku mają krótszą izolację:
- 7 dni, licząc od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2,
- 5 dni, gdy wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny.
Wprowadzono więc możliwość skrócenia izolacji dla wybranych grup zawodowych.
Izolacja a kwarantanna
Izolacja to odosobnienie w związku z zakażeniem koronawirusem. Na izolacji przebywają więc osoby chore na covid. Natomiast kwarantanna to odosobnienie osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną i nie jest zaszczepiona albo przekroczyła granicę i nie jest zaszczepiona (gdy przepisy tego wymagają). Obie formy mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do 10 lutego 2022 r. kwarantanna w zależności od sytuacji mogła mieć różne długości:
- 5 dni dla osób udzielających świadczenia chorym na COVID-19, np. lekarze, pielęgniarki), żołnierzy i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa – nowe zasady obowiązujące od 2 lutego 2022 roku,
- 7 dni w przypadku kontaktu z osobą zakażoną lub wystawienia skierowania na test,
- 10 dni w przypadku powrotu z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen,
- 14 dni w przypadku powrotu spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen.
Od 11 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę graniczną czyli 10 lub 14 dni po przyjeździe do Polski. Co więcej, od 15 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę dla osób po kontakcie z osobą zakażoną. Nowe zmiany skracają kwarantannę domowników osoby przebywającej na izolacji do czasu równego izolacji zakażonej osoby bliskiej.
Izolacja a zwolnienie lekarskie
Izolacja jest traktowana na równi ze zwolnieniem lekarskim. Osobie ubezpieczonej przysługuje więc za czas izolacji zasiłek chorobowy z ZUS lub KRUS. Nie ma dodatkowego obowiązku występowania o zwolnienie lekarskie.
Automatycznie generowana po pozytywnym wyniku testu informacja o izolacji w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) stanowi podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego. ZUS dane z tego systemu podaje także na PUE ZUS.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat