REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwa izolacja?

Redakcja
Ile trwa izolacja domowa covid? Zmiany luty 2022 - skrócenie
Ile trwa izolacja domowa covid? Zmiany luty 2022 - skrócenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile trwa izolacja domowa covid w 2022 roku po pozytywnym wyniku testu? Co zmienia się w lutym? Izolacja a kwarantanna - jakie są różnice?

Ile trwa izolacja domowa w związku z covid?

Do 14 lutego 2022 roku izolacja domowa w związku z covid trwa 10 dni. Można ją odbywać w domu bądź w izolatorium. Wyjątek stanowi osoba poddana hospitalizacji. Jeśli osoba zakażona koronawirusem nie może odbywać kwarantanny w swoim miejscu zamieszkania, sanepid kieruje ją do wyznaczonego ośrodka. Lekarz zajmujący się pacjentem skierowanym na test po powzięciu informacji o pozytywnym wyniku powinien utrzymywać kontakt z zakażonym i w razie potrzeby może przedłużyć czas izolacji. Zasada jest, że lekarz dzwoni po 7 dniach izolacji i przeprowadza wywiad (jakie objawy, kiedy się pojawiły i kiedy ustąpiły).

Autopromocja

Od 15 lutego 2022 roku izolacja zostaje skrócona o 3 dni i będzie trwała 7 dni. Tym samym zostaje zrównana z aktualną długością kwarantanny.

Izolacja po pozytywnym wyniku testu na covid

Czas izolacji domowej liczy się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na covid, a nie od dnia wykonania testu na covid. Wynik testu pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta i można go w każdej chwili sprawdzić. W razie braku dostępu do IKP, podania informacji o wyniku testu można żądać w przychodni POZ lub u swojego lekarza.

Ile trwa izolacja dla zaszczepionych

Nie ma różnicy czy osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 była szczepiona czy nie. Każdy z pozytywnym wynikiem ma obowiązek odbycia izolacji.

Izolacja domowa - zmiany 2022

W 2022 roku dokonana pewnych zmian w długości izolacji. Osoby wykonujące zawody medyczne, żołnierze i funkcjonariusze od 2 lutego 2022 roku mają krótszą izolację:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 7 dni, licząc od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, 
 • 5 dni, gdy wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny.

Wprowadzono więc możliwość skrócenia izolacji dla wybranych grup zawodowych.

Izolacja a kwarantanna

Izolacja to odosobnienie w związku z zakażeniem koronawirusem. Na izolacji przebywają więc osoby chore na covid. Natomiast kwarantanna to odosobnienie osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną i nie jest zaszczepiona albo przekroczyła granicę i nie jest zaszczepiona (gdy przepisy tego wymagają). Obie formy mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do 10 lutego 2022 r. kwarantanna w zależności od sytuacji mogła mieć różne długości:

 • 5 dni dla osób udzielających świadczenia chorym na COVID-19, np. lekarze, pielęgniarki), żołnierzy i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa – nowe zasady obowiązujące od 2 lutego 2022 roku,
 • 7 dni w przypadku kontaktu z osobą zakażoną lub wystawienia skierowania na test,
 • 10 dni w przypadku powrotu z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen,​​​​​​
 • 14 dni w przypadku powrotu spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen.

Od 11 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę graniczną czyli 10 lub 14 dni po przyjeździe do Polski. Co więcej, od 15 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę dla osób po kontakcie z osobą zakażoną. Nowe zmiany skracają kwarantannę domowników osoby przebywającej na izolacji do czasu równego izolacji zakażonej osoby bliskiej.

Izolacja a zwolnienie lekarskie

Izolacja jest traktowana na równi ze zwolnieniem lekarskim. Osobie ubezpieczonej przysługuje więc za czas izolacji zasiłek chorobowy z ZUS lub KRUS. Nie ma dodatkowego obowiązku występowania o zwolnienie lekarskie.

Automatycznie generowana po pozytywnym wyniku testu informacja o izolacji w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) stanowi podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego. ZUS dane z tego systemu podaje także na PUE ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(3)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • normalny Polak
  2022-02-09 19:51:56
  poszedłem do pani dr. rodzinnej z bolącym gardłem , od trzech miesięcy prosiłem o poradę ,no i stało się zbadała mnie zaznaczam że byłem zdrowy zrobiła mi test który wyjęła z torebki i eureka test dodatni , po 4 rech minutach wykazało , pozbawiła mnie premi i wsadziła na areszt domowy 10 dni zaznaczm byłem zdrowy , ktoś powie że przeszedłem covid bezobjawowo co to znaczy bezobiawowo 1500zł jestem w plecy
  2
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w Niemczech 2024

Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

Ważne: dzisiaj protest rolników w Warszawie

Krajowa Rada Izb Rolniczych ogłosiła: drodzy rolnicy spotykamy się w Warszawie na proteście w dniu 27 lutego 2024 r. pod Flagą Białą-Czerwoną. Czy dojdzie wreszcie do konstruktywnych ustaleń w sprawie sytuacji rolników? Minister Czesław Siekierski zapowiedział rozmowy z rolnikami w ministerstwie. Rozmowy mają się odbyć w najbliższy czwartek – 29 lutego 2024 r.

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

REKLAMA

234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

REKLAMA

Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

REKLAMA