REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwa izolacja?

Redakcja
Ile trwa izolacja domowa covid? Zmiany luty 2022 - skrócenie
Ile trwa izolacja domowa covid? Zmiany luty 2022 - skrócenie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile trwa izolacja domowa covid w 2022 roku po pozytywnym wyniku testu? Co zmienia się w lutym? Izolacja a kwarantanna - jakie są różnice?

Ile trwa izolacja domowa w związku z covid?

Do 14 lutego 2022 roku izolacja domowa w związku z covid trwa 10 dni. Można ją odbywać w domu bądź w izolatorium. Wyjątek stanowi osoba poddana hospitalizacji. Jeśli osoba zakażona koronawirusem nie może odbywać kwarantanny w swoim miejscu zamieszkania, sanepid kieruje ją do wyznaczonego ośrodka. Lekarz zajmujący się pacjentem skierowanym na test po powzięciu informacji o pozytywnym wyniku powinien utrzymywać kontakt z zakażonym i w razie potrzeby może przedłużyć czas izolacji. Zasada jest, że lekarz dzwoni po 7 dniach izolacji i przeprowadza wywiad (jakie objawy, kiedy się pojawiły i kiedy ustąpiły).

REKLAMA

Autopromocja

Od 15 lutego 2022 roku izolacja zostaje skrócona o 3 dni i będzie trwała 7 dni. Tym samym zostaje zrównana z aktualną długością kwarantanny.

Izolacja po pozytywnym wyniku testu na covid

Czas izolacji domowej liczy się od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na covid, a nie od dnia wykonania testu na covid. Wynik testu pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta i można go w każdej chwili sprawdzić. W razie braku dostępu do IKP, podania informacji o wyniku testu można żądać w przychodni POZ lub u swojego lekarza.

Ile trwa izolacja dla zaszczepionych

Nie ma różnicy czy osoba z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 była szczepiona czy nie. Każdy z pozytywnym wynikiem ma obowiązek odbycia izolacji.

Izolacja domowa - zmiany 2022

W 2022 roku dokonana pewnych zmian w długości izolacji. Osoby wykonujące zawody medyczne, żołnierze i funkcjonariusze od 2 lutego 2022 roku mają krótszą izolację:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 7 dni, licząc od dnia uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, 
  • 5 dni, gdy wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny.

Wprowadzono więc możliwość skrócenia izolacji dla wybranych grup zawodowych.

Izolacja a kwarantanna

Izolacja to odosobnienie w związku z zakażeniem koronawirusem. Na izolacji przebywają więc osoby chore na covid. Natomiast kwarantanna to odosobnienie osoby, która miała kontakt z osobą zakażoną i nie jest zaszczepiona albo przekroczyła granicę i nie jest zaszczepiona (gdy przepisy tego wymagają). Obie formy mają na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Do 10 lutego 2022 r. kwarantanna w zależności od sytuacji mogła mieć różne długości:

  • 5 dni dla osób udzielających świadczenia chorym na COVID-19, np. lekarze, pielęgniarki), żołnierzy i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa – nowe zasady obowiązujące od 2 lutego 2022 roku,
  • 7 dni w przypadku kontaktu z osobą zakażoną lub wystawienia skierowania na test,
  • 10 dni w przypadku powrotu z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen,​​​​​​
  • 14 dni w przypadku powrotu spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen.

Od 11 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę graniczną czyli 10 lub 14 dni po przyjeździe do Polski. Co więcej, od 15 lutego 2022 r. znosi się kwarantannę dla osób po kontakcie z osobą zakażoną. Nowe zmiany skracają kwarantannę domowników osoby przebywającej na izolacji do czasu równego izolacji zakażonej osoby bliskiej.

Izolacja a zwolnienie lekarskie

Izolacja jest traktowana na równi ze zwolnieniem lekarskim. Osobie ubezpieczonej przysługuje więc za czas izolacji zasiłek chorobowy z ZUS lub KRUS. Nie ma dodatkowego obowiązku występowania o zwolnienie lekarskie.

Automatycznie generowana po pozytywnym wyniku testu informacja o izolacji w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP) stanowi podstawę do wypłaty świadczenia chorobowego. ZUS dane z tego systemu podaje także na PUE ZUS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA

Zmiany w aplikacji mZUS. Ułatwienia dla lekarzy

Nowa wersja aplikacji mZUS dla Lekarza pozwala lekarzom zaktualizować miejsca pracy i specjalizacji. Aplikacja jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich, oraz dla asystentów medycznych upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Wyższe świadczenia z pomocy społecznej. Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń [nowe rozporządzenie, kiedy wejdzie w życie, jakie kwoty]

Zwiększą się kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z pomocy społecznej. Dzięki tym zmianom będzie można uzyskać wyższe świadczenia pieniężne, w szczególności w ramach zasiłku stałego, okresowego i celowego. Takie będą skutki wejścia w życie rozporządzenia w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

REKLAMA