REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Dokumentacja kadrowa, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS

Trzy projekty zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS były przedmiotem dyskusji na 95. posiedzeniu Sejmu (obywatelski, PiS i SLD). Czego dotyczą proponowane zmiany?

Co czeka polski system emerytalny?

Poprzez podwyższenie wieku emerytalnego i przeprowadzenie reformy OFE sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych uległa poprawie. Czy za 25 lat wiek emerytalny ponownie zostanie podniesiony? Co czeka polski system emerytalny po 2040 roku?

Podnoszenie wieku emerytalnego w Polsce

Z przyczyn demograficznych wydłużenie wieku emerytalnego jest koniecznością, ale tempo tego podnoszenia nie może być za szybkie. Od 2013 r. wiek emerytalny rośnie o trzy miesiące każdego roku. Mężczyźni mają osiągnąć docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego - wzór

Wniosek o udzielenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Jakie informacje powinny znajdować się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

REKLAMA

Co należy wiedzieć przy podpisaniu umowy o pracę?

Podpisanie umowy o pracę oznacza nawiązanie stosunku pracy. Pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?

Założenia projektu reformy emerytalnej

Prezydent-elekt Andrzej Duda poinformował, że w założeniach projektu reformy emerytalnej będą znajdowały się następujące punkty: obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu oraz kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

Kwoty przychodu stosowane przy zawieszaniu emerytur i rent za I kwartał 2015 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych 28 maja 2015 r. wystosował dwa komunikaty w sprawie: kwoty przychodu odpowiadającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał 2015 r. ogłoszonego do celów emerytalnych stosowanej przy zawieszeniu renty socjalnej i kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2015 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent.

Górnicy poza powszechnym systemem emerytalnym

Górnicy, pomimo wskazań Komisji Europejskiej, nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Polska wniosła o usunięcie z projektu zaleceń KE sformułowania o pełnym włączeniu górników do powszechnego systemu emerytalnego

REKLAMA

Cofnięcie reformy emerytalnej i 500 zł dodatku na dziecko

Cofnięcie reformy emerytalnej i 500 zł dodatku na dziecko to dwa ważne postulaty Andrzeja Dudy, który w niedzielę 24 maja 2015 r. wygrał wybory na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jakie inne zmiany proponuje Prezydent elekt?

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy

Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji parlamentu dojdą do skutku bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Najistotniejsza modyfikacja dotyczy zasad zawierania umów o prace na czas określony.

Śmierć pracownika - obowiązki pracodawcy

Śmierć pracownika wiąże się z powstaniem licznych obowiązków po stronie pracodawcy. Wygaśnięcie stosunku pracy rodzi konieczność rozliczenia się z należności przysługujących pracownikowi do dnia śmierci. W określonych przypadkach pracodawca wypłaca także odprawę pośmiertną. Kto otrzyma należne świadczenia? O jakie dokumenty i inne formalności musi zadbać pracodawca?

40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę

Kancelaria Prezydenta opracowała projekt ustawy, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy uprawniającego do przejścia na emeryturę. Czy oprócz kryterium wieku zostanie wprowadzone również kryterium stażu pracy?

Elektronizacja dokumentacji pracowniczej

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki popierany jest przez pracodawców. Postulują oni jednak o elektronizację dokumentacji pracowniczej.

Nowe zasady obliczania emerytur korzystniejsze

Nowe zasady obliczania emerytur będą korzystniejsze dla ubezpieczonych. Gdy okaże się to korzystniejsze dla ubezpieczonego, stosować się będzie tablicę trwania życia obowiązującą w chwili osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego. Obecnie zawsze stosuje się tablicę obowiązującą w momencie przejścia na emeryturę.

Krótsza i elektroniczna archiwizacja dokumentów pracowniczych

Projekt skrócenia i elektronicznej archiwizacji dokumentów pracowniczych został pozytywnie oceniony przez pracodawców. Jakie okresy przechowywania dokumentów przewiduje nowa regulacja?

Plan emerytalny finansowany przez pracodawcę - benefit pozapłacowy

Najnowsze badanie „Motywacje Menedżerów 2015” wykazało, że plan emerytalny finansowany przez pracodawcę to jeden z najbardziej motywujących do pracy benefitów pozapłacowych.

Koszty reformy emerytalnej w latach 2011-2014

Koszty reformy emerytalnej w latach 2011-2014 podał prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie z dnia 10 kwietnia 2015 r. Ile wynosiły koszty w każdym roku przeprowadzania reformy?

Krótsze okresy przechowywania akt osobowych pracowników

Krótsze okresy przechowywania akt osobowych pracowników mają na celu odciążenie pracodawców. Projekt zmian wprowadza trzy minimalne okresy przechowywania dokumentów. Jakie?

Krótsze okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej

Krótsze okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej - taką zmianę Kodeksu pracy proponuje rząd. Chodzi o ograniczenie liczby dokumentów, które obecnie należy przechowywać przez okres 50 lat. Jakie terminy dla poszczególnych dokumentów przewiduje projekt? Kto skorzysta na zmianach?

Nowe zasady obliczania wysokości emerytury

Nowe zasady obliczania wysokości emerytury wynikają z ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Ustawa podwyższa świadczenia emerytalne ustalone według nowych i starych zasad.

Przejście na emeryturę - wiek i staż pracy

Zdaniem SLD przejście na emeryturę powinno zależeć od wieku i stażu pracy. Politycy zamierzają złożyć projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS - ostatnie 5 lat działania

Prezesem ZUS przez ostatnie 5 lat był Zbigniew Derdziuk. W tym okresie wiele się zmieniło. Jakie działania były podejmowane?

Oświadczenie pracownika o zamiarze lub braku zamiaru korzystania z 2 dni opieki nad dzieckiem

Pracownik posiadający dziecko do 14 roku życia ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy w ciągu roku kalendarzowego na opiekę nad dzieckiem. Aby móc skorzystać z tego uprawnienia należy złożyć pracodawcy oświadczenie o planowanym korzystaniu z uprawnień określonych w art. 188 Kodeksu pracy.

Przyjęcie pracownika do pracy - dokumentacja pracownicza

Przyjęcie pracownika do pracy wiąże się z powstaniem po obu stronach stosunku pracy obowiązków. Bardzo ważną rolę na etapie zatrudniania pracownika odgrywa dokumentacja pracownicza (kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o pracę, kwestionariusz osobowy dla pracownika, umowa o pracę, informacja o warunkach zatrudnienia, zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy, oświadczenie pracownika dla celów podatkowych PIT-2).

Informacja o warunkach zatrudnienia - wzór

Informacja o warunkach zatrudnienia w formie pisemnej powinna być przekazana pracownikowi przez pracodawcę w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Dokument powinien informować o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę oraz o układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Umowa o pracę na okres próbny - wzór

Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Jest to często pierwsza umowa podpisywana z pracownikiem w celu zapoznania się z danym stanowiskiem pracy i sprawdzeniem przez pracodawcę przydatności pracownika do określonej pracy. Oto wzór umowy na okres próbny.

Zlecenie przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy

Zlecenia przekazywania wynagrodzenia na rachunek bankowy dokonuje pracownik na piśmie z podaniem daty, od której dochody mają zostać przelewane na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Koniecznie podaje się w tym dokumencie numer konta bankowego.

Kwestionariusz osobowy dla pracownika

Kwestionariusz osobowy dla pracownika znajduje się w załączniku 1a do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Oto wzór dokumentu.

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie

Kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie znajduje się w załączniku do Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika. Oto wzór dokumentu.

Korzystniejsze zasady obliczania wysokości przyszłej emerytury

Pierwszego dnia 88. posiedzenia Sejmu posłowie procedowali nad korzystniejszymi zasadami obliczania wysokości przyszłej emerytury. Na czym mają polegać nowe zasady?

Emerytury celników niezgodne z konstytucją

Rozróżnienie sytuacji emerytalnej celników w stosunku do innych służb mundurowych jest niezgodne z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją 3 marca 2015 r. w wyroku o sygn. akt K 39/13.

Emerytury celników do zmiany - wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozróżnienie sytuacji celników od innych służb w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego jest arbitralne i dyskryminujące. Oznacza to, że emerytury Służby Celnej będą zmienione w celu zrównania z emeryturami innych służb mundurowych.

Świadczenie przedemerytalne 2015

Utrata pracy i brak prawa do emerytury daje możliwość ubiegania się o świadczenie przedemerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie przedemerytalne należy odróżnić od wcześniejszej emerytury. Przysługuję wyłącznie osobom, które straciły pracę z winy pracodawcy. Ile wynosi w 2015 roku?

Niemieckie świadczenia z tytułu pracy w gettach

Niemcy przyjęły umowę z Polską o niemieckich świadczeniach z tytułu pracy w gettach w czasie wojny dla osób mieszkających w Polsce. Co to w praktyce oznacza?

Emerytury coraz niższe - wydatki na stałym poziomie

Według planów wydatki na emerytury nie wzrosną do 2060 r. Nie wzrośnie przy tym również wysokość emerytur. Wręcz przeciwnie, mogą spaść do niskich poziomów, co prawdopodobnie wywoła presję społeczną do zwiększenia wydatków na emerytury.

Dodatki do emerytur oraz kwoty maksymalnych zmniejszeń emerytury i renty w 2015 r.

Prezes ZUS podał wysokość dodatków do emerytur oraz kwoty maksymalnych zmniejszeń emerytury i renty od 1 marca 2015 r. Jaka jest ich wysokość?

Kwoty przychodu do celów emerytalnych za IV kwartał 2014 r.

Prezes ZUS podał kwoty stosowane przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz renty socjalnej.

Wyższe emerytury i renty od 1 marca 2015 roku

Emerytury i renty będą wyższe od 1 marca 2015 roku. Wskaźnik waloryzacji wynosi 100,68%. Co istotne, podwyżka nie będzie niższa niż 36 zł w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych. To efekt wprowadzenia waloryzacji procentowo-kwotowej.

Zmiany w ustawie o emeryturach i rentach?

SLD stworzył projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dokument przewiduje doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości emerytur.

Zmiana systemu emerytalnego w rękach TK

OFE przekazuje środki do ZUS, ale wciąż nie jest pewne, czy Trybunał Konstytucyjny nie zmieni systemu emerytalnego na skutek złożenia skargi przez Rzecznika Praw Obywatelskich.

Emerytury i renty w 2015 r. - wskaźnik waloryzacji 100,68 proc.

Emerytury i renty 1 marca 2015 r. wzrosną o wskaźnik waloryzacji równy 100,68 proc. W tym roku po raz pierwszy stosuje się waloryzację kwotowo-procentową. Podwyżka świadczeń nie może być niższa niż 36 zł.

Emerytury i renty za pracę w getcie

Podpisano polsko-niemiecką umowę o eksporcie szczególnych świadczeń dla osób uprawnionych, które zamieszkują terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Niemieckie emerytury i renty przysługujące za pracę w getcie będą mogły być transferowane dla osób zamieszkałych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowy wskaźnik waloryzacji składek emerytalnych za III kwartał 2014 r.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość wskaźnika kwartalnej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i odsetek za zwłokę zaewidencjonowanych na subkoncie za III kwartał 2014 r. Ile wynosi?

Kwoty przychodu dla 2014 r. stosowane przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość granicznych kwot przychodu dla 2014 r. stosowanych przy zawieszaniu albo zmniejszaniu emerytur i rent.

Wypłata zawieszonych emerytur tylko na wniosek

Wypłata zawieszonych od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. emerytur następuje tylko na wniosek emerytów. Przyczyną zawieszenia ich wypłaty było nierozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przejściem na emeryturę.

Wysokość emerytur i rent w 2015 r.

Wysokość emerytur i rent w 2015 r. wzrośnie co najmniej o 36 zł. W przyszłym roku zostanie zastosowana waloryzacja kwotowo-procentowo.

Świadczenie pieniężne dla niewidomych ofiar działań wojennych

Osobom, które nie były żołnierzami, a utraciły wzrok w wyniku działań wojennych przysługuje dodatkowe świadczenie pieniężne. Obecnie (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.) wynosi ono 709,34 zł. Aby je pobierać, należy złożyć wniosek do ZUS.

Świadczenie pieniężne dla deportowanych do pracy przymusowej

Podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, chcąc pobierać świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej, jest posiadanie obywatelstwa polskiego, zarówno w okresie podlegania represjom, jak i obecnie.

Świadczenie pieniężne dla byłych żołnierzy - górników na emeryturze

Żołnierze zastępczej służby wojskowej, którzy byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych mają prawo do pobierania dodatkowego świadczenia pieniężnego na emeryturze. Jego wysokość zależy od liczby pełnych miesięcy trwania pracy przymusowej.

Dodatek kompensacyjny do emerytury 2014/2015

Dodatek kompensacyjny do emerytury wypłacany jest przez oddział ZUS w wysokości 31,01 zł (od 1 marca 2014 r. do 28 lutego 2015 r.). Kwota ta zmienia się co roku w związku z waloryzacją emerytur i rent. Warto dodać, że dodatek kompensacyjny zawsze stanowi 15% dodatku dla kombatantów.

REKLAMA