REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji parlamentu dojdą do skutku bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Najistotniejsza modyfikacja dotyczy zasad zawierania umów o prace na czas określony.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tej kadencji parlamentu zmianie ulegną zasady zawierania terminowych umów o pracę. To jedna z istotniejszych nowelizacji prawa pracy w ostatnich latach – mocno ingeruje w dotychczasowe zasady zawierania umów terminowych. Na co powinni się przygotować pracodawcy?

REKLAMA

Autopromocja

Problemowi temu poświęcone było ostatnie spotkanie działającej w ramach Pracodawców RP Platformy HR.

– Po wielu miesiącach prac przygotowawczych w kwietniu projekt wpłynął do sejmu i jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze w tej kadencji parlamentu zostanie przyjęty w niewiele zmienionym kształcie – informuje dr Monika Gładoch, Doradca Prezydenta Pracodawców RP.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Propozycja rządu przewiduje przede wszystkim poważne zmiany w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony. Co do zasady, czwarta umowa ma się automatycznie stawać bezterminową, a łączny ich czas nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Nie jest to wymierzone w umowy terminowe, ale w ich nieuzasadnione nadużywanie – wyjaśnia Radosław Mleczko, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej.

Zdaniem dr Moniki Gładoch projekt wprowadza daleko idące zmiany i w wielu miejscach budzi wątpliwości pracodawców. Zawiera też pewne wyjątki, których interpretacja może nastręczać pracodawcom trudności. I właśnie m.in. ich wyjaśnieniu poświęcone było spotkanie Platformy HR.

– Jednym z przepisów, które mogą powodować trudności interpretacyjne, jest np. ten o „obiektywnych przyczynach” po stronie pracodawcy, których wystąpienie uzasadniałoby zawarcie dłuższej umowy. Pytanie jednak, co można rozumieć przez owe „obiektywne przyczyny”, bo projekt wprost tego nie wyjaśnia – zwraca uwagę dr Monika Gładoch.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniają, że chodzi np. o ograniczone czasowo projekty grantowe czy roboty budowlane, o których już w momencie rozpoczęcia wiadomo, że będą trwać dłużej niż wskazywane w projekcie 33 miesiące. W takich sytuacjach pracodawcy będą mieli możliwość zawierania umów na czas określony, które trwać będą dłużej, niż przewiduje limit. Warunkiem będzie jedynie poinformowanie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy. W przeciwnym razie pracodawca narazi się na grzywnę w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

‒ Zdajemy sobie sprawę z tego, iż w praktyce gospodarczej zdarzają się różne sytuacje. Dlatego chcieliśmy pozostawić pewną furtkę, by w razie potrzeby pracodawcy byli elastyczni – wyjaśnia Radosław Mleczko. Podkreśla też, że rządowi zależy na tym, by właścicielom firm nie dokładać jednocześnie biurokratycznej mitręgi. Dlatego przy korzystaniu z wyjątku wystarczy, że zgłoszenie do PIP nastąpi choćby drogą elektroniczną. Jednak same umowy będą musiały zawierać przyczyny uzasadniające ich zawarcie.

Pracodawcy mogą się również, przynajmniej w początkowej fazie obowiązywania nowych przepisów, gubić w maksymalnych czasach trwania i liczbie umów, jakie będą dopuszczać nowe przepisy prawa pracy. Przedstawiciele resortu wyjaśniają jednak, iż wszelkie ograniczenia liczone będą dopiero od momentu, gdy zmiany wejdą w życie. Innymi słowy, jeśli ktoś zatrudnia na czas określony pracownika, któremu w dniu wejścia w życie przepisów upływać będzie maksymalny czas ich trwania, to taka umowa nie przekształci się automatycznie w umowę stałą. Moment ten nadejdzie dopiero po wyczerpaniu wskazanych w kodeksie limitów.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

REKLAMA

Podczas posiedzenia Platformy HR poruszane były również kwestie związane z projektem zmian w przepisach dotyczących archiwizowania dokumentacji pracowniczej, nad którymi pracuje aktualnie Ministerstwo Gospodarki. Dla pracodawców jest to o tyle istotne, że obecnie przepisy nakładają na nich obowiązek przechowywania dokumentacji przez 50 lat. Dla wielu wiąże się to ze sporymi obciążeniami finansowymi. M.in. dlatego właśnie resort chce ograniczyć rodzaje dokumentacji, którą trzeba będzie przechowywać. W niektórych przypadkach obowiązkowy okres archiwizowania również ma zostać skrócony. Na razie nie ma co prawda mowy o całkowitej likwidacji obowiązku czy też dopuszczeniu przechowywania dokumentów w formie elektronicznej – co postulują pracodawcy ‒ ale docelowo zmiany mają iść w tym właśnie kierunku. Niestety to melodia bliżej nieokreślonej przyszłości.

Jak informują obecni na posiedzeniu Platformy HR przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, trwają właśnie uzgodnienia dotyczące ostatecznego kształtu projektu. Jest więc jeszcze szansa, by przekazywać do niego ewentualne uwagi, do czego resort zresztą namawia przedsiębiorców. Dokument ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w perspektywie kilku tygodni. Plany przewidują, że również te zmiany w prawie pracy zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

REKLAMA

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

REKLAMA