REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Najprawdopodobniej jeszcze w tej kadencji parlamentu dojdą do skutku bardzo ważne zmiany w Kodeksie pracy. Najistotniejsza modyfikacja dotyczy zasad zawierania umów o prace na czas określony.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tej kadencji parlamentu zmianie ulegną zasady zawierania terminowych umów o pracę. To jedna z istotniejszych nowelizacji prawa pracy w ostatnich latach – mocno ingeruje w dotychczasowe zasady zawierania umów terminowych. Na co powinni się przygotować pracodawcy?

REKLAMA

Autopromocja

Problemowi temu poświęcone było ostatnie spotkanie działającej w ramach Pracodawców RP Platformy HR.

– Po wielu miesiącach prac przygotowawczych w kwietniu projekt wpłynął do sejmu i jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze w tej kadencji parlamentu zostanie przyjęty w niewiele zmienionym kształcie – informuje dr Monika Gładoch, Doradca Prezydenta Pracodawców RP.

Redakcja poleca produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Propozycja rządu przewiduje przede wszystkim poważne zmiany w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony. Co do zasady, czwarta umowa ma się automatycznie stawać bezterminową, a łączny ich czas nie będzie mógł przekraczać 33 miesięcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Nie jest to wymierzone w umowy terminowe, ale w ich nieuzasadnione nadużywanie – wyjaśnia Radosław Mleczko, Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Zdaniem dr Moniki Gładoch projekt wprowadza daleko idące zmiany i w wielu miejscach budzi wątpliwości pracodawców. Zawiera też pewne wyjątki, których interpretacja może nastręczać pracodawcom trudności. I właśnie m.in. ich wyjaśnieniu poświęcone było spotkanie Platformy HR.

– Jednym z przepisów, które mogą powodować trudności interpretacyjne, jest np. ten o „obiektywnych przyczynach” po stronie pracodawcy, których wystąpienie uzasadniałoby zawarcie dłuższej umowy. Pytanie jednak, co można rozumieć przez owe „obiektywne przyczyny”, bo projekt wprost tego nie wyjaśnia – zwraca uwagę dr Monika Gładoch.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

Obecni na posiedzeniu przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniają, że chodzi np. o ograniczone czasowo projekty grantowe czy roboty budowlane, o których już w momencie rozpoczęcia wiadomo, że będą trwać dłużej niż wskazywane w projekcie 33 miesiące. W takich sytuacjach pracodawcy będą mieli możliwość zawierania umów na czas określony, które trwać będą dłużej, niż przewiduje limit. Warunkiem będzie jedynie poinformowanie o tym fakcie Państwowej Inspekcji Pracy. W przeciwnym razie pracodawca narazi się na grzywnę w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł.

‒ Zdajemy sobie sprawę z tego, iż w praktyce gospodarczej zdarzają się różne sytuacje. Dlatego chcieliśmy pozostawić pewną furtkę, by w razie potrzeby pracodawcy byli elastyczni – wyjaśnia Radosław Mleczko. Podkreśla też, że rządowi zależy na tym, by właścicielom firm nie dokładać jednocześnie biurokratycznej mitręgi. Dlatego przy korzystaniu z wyjątku wystarczy, że zgłoszenie do PIP nastąpi choćby drogą elektroniczną. Jednak same umowy będą musiały zawierać przyczyny uzasadniające ich zawarcie.

Pracodawcy mogą się również, przynajmniej w początkowej fazie obowiązywania nowych przepisów, gubić w maksymalnych czasach trwania i liczbie umów, jakie będą dopuszczać nowe przepisy prawa pracy. Przedstawiciele resortu wyjaśniają jednak, iż wszelkie ograniczenia liczone będą dopiero od momentu, gdy zmiany wejdą w życie. Innymi słowy, jeśli ktoś zatrudnia na czas określony pracownika, któremu w dniu wejścia w życie przepisów upływać będzie maksymalny czas ich trwania, to taka umowa nie przekształci się automatycznie w umowę stałą. Moment ten nadejdzie dopiero po wyczerpaniu wskazanych w kodeksie limitów.

Telepraca bardziej elastyczna - projekt zmian w Kodeksie pracy

Podczas posiedzenia Platformy HR poruszane były również kwestie związane z projektem zmian w przepisach dotyczących archiwizowania dokumentacji pracowniczej, nad którymi pracuje aktualnie Ministerstwo Gospodarki. Dla pracodawców jest to o tyle istotne, że obecnie przepisy nakładają na nich obowiązek przechowywania dokumentacji przez 50 lat. Dla wielu wiąże się to ze sporymi obciążeniami finansowymi. M.in. dlatego właśnie resort chce ograniczyć rodzaje dokumentacji, którą trzeba będzie przechowywać. W niektórych przypadkach obowiązkowy okres archiwizowania również ma zostać skrócony. Na razie nie ma co prawda mowy o całkowitej likwidacji obowiązku czy też dopuszczeniu przechowywania dokumentów w formie elektronicznej – co postulują pracodawcy ‒ ale docelowo zmiany mają iść w tym właśnie kierunku. Niestety to melodia bliżej nieokreślonej przyszłości.

Jak informują obecni na posiedzeniu Platformy HR przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, trwają właśnie uzgodnienia dotyczące ostatecznego kształtu projektu. Jest więc jeszcze szansa, by przekazywać do niego ewentualne uwagi, do czego resort zresztą namawia przedsiębiorców. Dokument ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów w perspektywie kilku tygodni. Plany przewidują, że również te zmiany w prawie pracy zostaną uchwalone jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA