REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury coraz niższe - wydatki na stałym poziomie

REKLAMA

REKLAMA

Według planów wydatki na emerytury nie wzrosną do 2060 r. Nie wzrośnie przy tym również wysokość emerytur. Wręcz przeciwnie, mogą spaść do niskich poziomów, co prawdopodobnie wywoła presję społeczną do zwiększenia wydatków na emerytury.

Ministerstwo Finansów oszacowało niedawno, że wydatki emerytalne w relacji do PKB będą utrzymywać się w latach 2020-2060 na względnie stałym poziomie. – To bez wątpienia dobra prognoza z punktu widzenia długoterminowej stabilności finansów publicznych.

REKLAMA

Autopromocja

Trzeba jednak pamiętać o tym, że emerytury mogą w tym czasie spaść do na tyle niskich poziomów, że powstałaby bardzo silna presja społeczna, która doprowadziłaby ostatecznie do wzrostu tych wydatków – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

Jak wynika z najnowszych szacunków przygotowanych przez Ministerstwo Finansów na potrzeby raportu AWG, przygotowywanego cyklicznie przez grupę roboczą ds. starzenia się ludności, działającą przy Komitecie Polityki Gospodarczej Unii Europejskiej, wydatki emerytalne polskiego sektora finansów publicznych będą stopniowo maleć w kolejnych dekadach w relacji do PKB. Oznaczałoby to, że pojawiające się wcześniej alarmistyczne prognozy dotyczące przyszłej sytuacji finansowej systemu ubezpieczeń społecznych są mocno przesadzone. Tak jednak nie jest.

Rekomendowany produkt: PITY 2015 z płytą CD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakkolwiek nie ma podstaw do tego, by kwestionować wiarygodność wyliczeń resortu finansów, należy mieć na uwadze to, że zostały one oparte na założeniu, iż wydatki na wypłatę świadczeń – w przeliczeniu na jednego emeryta – będą pochłaniać coraz mniejszą część polskiego dochodu narodowego. Oczywiście uwzględniając przyszły wzrost PKB, można dowieść tego, że i tak dojdzie nawet do wzrostu wysokości emerytur w ujęciu realnym. To może jednak okazać się niewystarczające, gdyż najbardziej miarodajnym wskaźnikiem pozwalającym na określenie, czy świadczenie kształtuje się na odpowiednio wysokim poziomie, jest stopa zastąpienia. Długoterminowe prognozy wskazują na to, że do 2060 r. może ona spaść nawet do 28 proc., co oznacza, że po przejściu na emeryturę pracownik zacząłby otrzymywać świadczenie odpowiadające nieco ponad ¼ dotychczasowej pensji. Taki spadek poziomu dochodów byłby trudny do zaakceptowania przez społeczeństwo. Należy dodać, że zgodnie z ratyfikowaną przez Polskę konwencją nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy, minimalna stopa zastąpienia powinna być nie mniejsza niż 40 proc.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

Analizując nie najgorsze długoterminowe prognozy dla polskich finansów publicznych, należy pamiętać o tym, że ich spełnienie będzie możliwe jedynie w przypadku drastycznego spadku relatywnej wysokości wypłacanych świadczeń. Nie ma innej możliwości, biorąc pod uwagę to, że w 2013 r. na jedną osobę w wieku emerytalnym przypadało 5 osób w wieku produkcyjnym, a w 2060 r. jedynie relacja ta obniży się do zaledwie 1,6.

Problem zapewnienia zadowalającego funkcjonowania systemu emerytalnego w warunkach starzenia się społeczeństwa nie traci zatem na aktualności – pomimo optymistycznego wydźwięku najnowszych szacunków Ministerstwa Finansów.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

REKLAMA

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

REKLAMA

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

Komunikat ZUS: Ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o możliwych ograniczeniach w komunikacji elektronicznej z ZUS.

REKLAMA