REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Składki ubezpieczeniowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r.

Skierowanie na badanie lekarskie od 1 kwietnia 2015 r. wystawia się na nowym wzorze, a jedno skierowanie na badania otrzymuje dla siebie także pracownik. To efekty zmiany rozporządzenia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Systemy oświetlenia pomieszczeń biurowych - oszczędności dla pracodawcy

Pracodawcy poszukujący oszczędności powinni zastanowić się nad oświetleniem w pomieszczeniach biurowych. Nowoczesne, zautomatyzowane systemy oświetleń pozwalają na znaczne zmniejszenie kosztów. Wykorzystuje się w tym celu czujniki światła dziennego i czujniki obecności.

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy - 28 kwietnia

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy przypada na 28 kwietnia każdego roku. W Polsce obchodzony jest od 2004 r. Inicjatywa ta obchodzona jest w ponad 70 krajach jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy oraz Chorób Zawodowych.

REKLAMA

Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Dnia 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Związki zawodowe obchodzą go jako Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych. Warto zwrócić uwagę na problem wypadków przy pracy w Polsce. PIP w 2014 r. zbadała 2002 tego typu zdarzenia.

Co to jest telepraca

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy jest jedną z form świadczenia pracy, która zyskuje na popularności ze względu na elektronizację życia. Przepisy dotyczące wykonywania pracy przez telepracowników znalazły swoje miejsce w rozdziale IIb ustawy - Kodeks pracy. Co to jest telepraca?

Praca w pozycji stojącej przy kasie

Polskie przepisy regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy nie przewidują norm wykonywania pracy w pozycji stojącej. Czy można stać na kasie całą dniówkę?

Praca biurowa - zagrożenia

Praca biurowa tylko z pozoru wydaje się być całkowicie bezpieczna i nieszkodliwa dla zdrowia pracownika. Tymczasem wiążą się z nią pewne zagrożenia. Na jakie przypadłości cierpią osoby wykonujące pracę biurową?

REKLAMA

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników.

Nowe wzory skierowania na badania i orzeczeń lekarskich

Nowe wzory skierowania na badania lekarskie i orzeczeń lekarskich zaczynają obowiązywać z dniem 1 kwietnia 2015 r. To skutek nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

Pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem

Minęły pierwsze tygodnie pomocy dla firm dotkniętych rosyjskim embargiem. Dzięki wsparciu utrzymano ponad 330 miejsc pracy.

Informacja roczna dla ubezpieczonego do 2 marca 2015 r.

Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania corocznej informacji o wysokości odprowadzonych składek ZUS za poprzedni rok do 28 lutego każdego roku. W 2015 r. 28 lutego wypada w sobotę, w związku z tym ostateczny termin wypełnienia obowiązku płatnika przypada na 2 marca.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Podmiot zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego ustalany jest, biorąc pod uwagę liczbę ubezpieczonych w przedsiębiorstwie. Stan ubezpieczonych w dniu 30 listopada rzutuje na to, kto będzie przez cały kolejny rok kalendarzowy wypłacał zasiłki bez możliwości zmiany.

Zmiany dla płatników składek w 2015 roku

Dnia 1 stycznia 2015 r. weszły w życie ułatwienia dla płatników składek. Jakie obowiązki zostały zniesione ustawą o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej?

Prawa i obowiązki pracownika w zakresie przepisów BHP

Kodeks pracy oprócz obowiązków pracodawcy z zakresu bhp reguluje również prawa i obowiązki pracownika. Podstawową powinnością pracownika jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Czy w razie zagrożenia życia lub zdrowia pracownik może powstrzymywać się od wykonywania pracy?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r.

Ile będą wynosiły składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 roku? Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2015 r. dla niektórych grup ubezpieczonych.

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

Podstawowe obowiązki pracodawcy zostały unormowane w Dziale IV Kodeksu pracy w art. 94 do art. 99, jednak w znacznie szerszym zakresie ustawodawca uregulował obowiązki w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, do których należą przepisy Działu X wspomnianej ustawy. Przedstawiamy obszerne opracowanie obowiązków pracodawcy z zakresu BHP.

Ważność wstępnych badań lekarskich od 2015 r.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz. U. z 2014r. poz. 1662) z dniem 1 kwietnia 2015r. zmianie ulegają zasady poddawania pracowników wstępnym badaniom lekarskim. Ustawodawca rozszerzył w porównaniu z aktualnie obowiązującymi przepisami katalog osób zwolnionych z obowiązku poddania się wstępnym badaniom lekarskim. Konsekwentnie pracodawcy będą mogli częściej zatrudniać pracowników bez konieczności przeprowadzenia tychże badań.

Komu przysługują posiłki regeneracyjne i napoje w okresie zimowym?

Posiłki regeneracyjne i napoje powinny być dostarczane przez pracodawców określonym grupom pracowników. Jakiego okresu i jakich pracowników dotyczy ten obowiązek?

Umorzenie zaległych składek ZUS tylko do 15 stycznia 2015 r.

Płatnicy lub ich spadkobiercy, którzy chcieliby skorzystać z abolicji składkowej, muszą złożyć wniosek o umorzenie zaległych składek najpóźniej 15 stycznia 2015 r. Chodzi o zaległości za okres od stycznia 1999 r. do lutego 2009 r. Termin jest ostateczny i nie będzie możliwości jego przywrócenia. Wniosek może być złożony w jednostce terenowej ZUS lub nadany w placówce pocztowej. W tym drugim przypadku decyduje data stempla pocztowego.

Umowy zlecenia oskładkowane od 1 stycznia 2016 r.

Sprawa oskładkowania umów zleceń została ostatecznie przesądzona. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Zmiana zasad oskładkowania środków finansowanych z ZFRON

Od 1 stycznia 2015 r. zmieniły się zasady dotyczące wyłączenia z podstawy wymiaru składek środków finansowanych z ZFRON. Na czym polega zmiana?

Zasady finansowania składek zdrowotnych rolników do końca 2016 r.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 - 2014. Ma ona na celu przedłużenie obowiązywania ustawy do 31 grudnia 2016 r.

Ułatwienia dla płatników składek od 1 stycznia 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. zostaną wprowadzone nowe ułatwienia dla płatników składek. Na czym będą polegały?

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Pomoc dla pracodawców z FGŚP 2015-2016

Już od 1 lutego 2015 r. zacznie obowiązywać nowa regulacja, która ma na celu wspieranie przedsiębiorców dotkniętych wprowadzeniem rosyjskiego embarga. Przewiduje się m.in. pomoc dla pracodawców z FGŚP w latach 2015-2016 w postaci dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, ponoszonych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie społeczne oraz kosztów szkoleń.

42. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy

Dnia 2 grudnia 2014 r. wręczono nagrody z tytułu 42. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. Dobry przykład i promocja skutecznych rozwiązań z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy wpływają pozytywnie na poprawę warunków pracy w innych zakładach.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

Ergonomia w miejscu pracy - sposób na niższe koszty pracownicze

Ergonomia w miejscu pracy to sposób na niższe koszty pracownicze. Przyczynia się do uzyskania przez pracodawcę oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz związanych z nimi kosztów.

Brak uprawnień pracownika do spraw bhp - kto za to odpowiada?

Pracownik do spraw bhp powinien posiadać odpowiednie uprawnienia do pracy na tym stanowisku. Kontrola PIP może jednak wykazać brak wymaganych kwalifikacji. Kto odpowiada za brak stosownych uprawnień - pracodawca czy pracownik?

Młodzi pracownicy wybierają ZUS

Młodzi pracownicy wolą odkładać składki emerytalne w ZUS. Tylko niecałe 2% osób rozpoczynających pracę odkłada część składek w OFE.

Zakaz palenia w zakładzie pracy - walka pracodawców z palaczami

Palenie papierosów przez pracowników wpływa negatywnie na efektywność ich pracy, a także, jak wykazują badania, na poziom ich wynagrodzenia. Zakaz palenia w zakładzie pracy nie wystarcza. Jak pracodawcy mogą walczyć z nałogiem pracowników?

Ochrona dla pracownika sygnalizującego nieprawidłowości

Polski system prawny nie przewiduje ochrony dla pracownika sygnalizującego nieprawidłowości w zakładzie pracy. W konsekwencji z obawy przed odpowiedzialnością pracownicy mający świadomość zagrożeń nie zgłaszają problemów.

Odpowiednia temperatura w miejscu pracy

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy bhp nakazują pracodawcy m.in. zapewnienie odpowiedniej temperatury w miejscu pracy.

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Wpływy z oskładkowania umów cywilnoprawnych

Wpływy z oskładkowania umów cywilnoprawnych nie trafią do budżetu państwa w 2015 r. Stanowią przychód Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakiego procentu osób ubezpieczonych będzie dotyczyła zmiana?

Brak ustawowego określenia zasad bhp przedstawicieli służb mundurowych - skarga do TK

Brak ustawowego określenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przedstawicieli służb mundurowych został zaskarżony przez Rzecznika Praw Obywatelskich do Trybunału Konstytucyjnego.

Szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP" - 7-10 października 2014 r.

Zapraszamy na szkolenie okresowe "Bezpieczeństwo i higiena pracy dla pracowników służby BHP oraz osób wykonujących zadania tej służby", które odbędzie się w dniach 7-10 października 2014 r. w Krakowie.

Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. - wyrok TK

Kwestionowany przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczący zasad rozliczania i opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. jest zgodny z konstytucją.

Składki ZUS od umów zleceń od 2016 roku

Składki ZUS od umów zleceń mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku. To propozycja sejmowej podkomisji stałej ds. prawa pracy. Rząd sugerował termin 3 miesięcy od ogłoszenia nowych przepisów.

Sankcje ZUS za niewykonywanie obowiązków dotyczących ubezpieczeń społecznych

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zobowiązuje określone podmioty do realizacji zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Niewywiązywanie się z ustanowionych obowiązków powoduje zakładanie przez ZUS oznaczonych sankcji.

Badania lekarskie w stosunku pracy

Badania lekarskie są tak ważne w stosunku pracy, że Kodek pracy uniemożliwia rozpoczęcie bez nich pracy. Zasadą jest, że pracodawca opłaca koszty badania. Jakie badania wyróżnia prawo pracy?

ZUS ściąga rocznie 99 proc. należnych składek

Prezes ZUS krytykuje raport NIK dotyczący ściągalności składek przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak twierdzi Zbigniew Derdziuk, raport ten mija się z prawdą, gdyż ZUS ściąga rocznie 99 proc. należnych składek.

Kiedy ZUS nie przyzna ulgi w spłacie składek?

Przedsiębiorca, który złoży wniosek do ZUS o udzielenie ulgi w spłacie składek, może spotkać się z brakiem rozpatrzenia tego wniosku lub z odmową przyznania pomocy. W jakich przypadkach wnioskodawca nie uzyska ulgi?

Wniosek o udzielenie ulgi w spłacie lub o umorzenie należności wobec ZUS

Przedsiębiorca z problemami w opłacaniu składek ZUS, który ubiega się o udzielenie ulgi lub o umorzenie należności, musi złożyć stosowny wniosek. W jaki sposób należy złożyć wniosek do ZUS?

Problem z opłacaniem składek - rodzaje pomocy udzielanej przez ZUS

Przedsiębiorcy mający problemy z płatnościami wobec ZUS mogą występować z wnioskiem o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności składek. Jakiej pomocy może udzielić im ZUS?

Jakie należności wobec ZUS podlegają uldze i umorzeniu?

Przedsiębiorcy, którzy np. z przyczyn gospodarczych, mają problemy z płatnościami wobec ZUS, mogą występować z wnioskiem o ulgę lub umorzenie. Jakie należności podlegają uldze, a jakie umorzeniu?

Rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatnościach wobec ZUS

Przedsiębiorcy, którzy np. z przyczyn gospodarczych mają problemy z płatnościami wobec ZUS, mogą występować z wnioskiem o następujące rodzaje ulg: rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu płatności składek. W jakim trybie następuje rozpatrzenie sprawy o udzielenie ulgi w płatności wobec ZUS?

Vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń

Czy okres vacatio legis na oskładkowanie umów zleceń jest niekonstytucyjny?

Okulary od pracodawcy – dofinansowanie

Dofinansowanie przez pracodawcę zakupy okularów korygujących dla pracownika wynika z regulacji zawartych w Kodeksie pracy. Pracodawca ma obowiązek zrefundowania okularów, gdy badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

REKLAMA