reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?

Co zmieniło się we wstępnych badaniach lekarskich do pracy od 1 kwietnia 2015 roku? Kodeks pracy przewiduje więcej zwolnień z obowiązkowego przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich nowych pracowników.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Wstępne badania lekarskie do 1 kwietnia 2015 r.

Do 1 kwietnia, zgodnie z Kodeksem pracy, wstępnym badaniom lekarskim podlegały osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Zwolnione z tego obowiązku były osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy, na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy.

Wstępne badania lekarskie po 1 kwietnia 2015 r.

Zmiany w przepisach nie zwalniają z badań nowych pracowników oraz młodocianych. Jak dotąd, obowiązkowym badaniom lekarskim będą musiały poddać się nowe osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Wstępnym badaniom lekarskim nie będą zaś podlegały osoby:

  • przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. Nie dotyczy to osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, przy czym regułę tę będzie się stosowało odpowiednio w razie przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą oraz
  • przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.

Przepisy przejściowe

1 kwietnia wchodzą w życie również przepisy przejściowe, które regulują dotychczasowe zapisy, a mianowicie: przepisów nadanych omawianą nowelizacją nie stosuje się do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy, wydanych przed dniem 1.04.2015 r., a do skierowań na badania lekarskie wydanych przed kwietniem oraz do badań lekarskich rozpoczętych przed omawianą datą stosuje się przepisy dotychczasowe.

Kontrolne badania lekarskie bez zmian

Bez zmian pozostaje kwestia badań w przypadku dłuższej nieobecności w pracy. Osoba chorująca dłużej niż 30 dni przed powrotem do pracy musi przejść kontrolne badania lekarskie, które potwierdzą jej zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Czas przeprowadzania badań

Badania lekarskie powinny być przeprowadzone, w miarę możliwości, w godzinach pracy. Za czas spędzony na badaniach pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.

Zadaj pytanie na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Źródło:

Zielona Linia

Zdjęcia

Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy? / Fot. Fotolia
Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy? / Fot. Fotolia

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama