Co zmieniło się we wstępnych badaniach do pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)
REKLAMA
Wstępne badania lekarskie do 1 kwietnia 2015 r.
Do 1 kwietnia, zgodnie z Kodeksem pracy, wstępnym badaniom lekarskim podlegały osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Zwolnione z tego obowiązku były osoby przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy, na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy.
Wstępne badania lekarskie po 1 kwietnia 2015 r.
Zmiany w przepisach nie zwalniają z badań nowych pracowników oraz młodocianych. Jak dotąd, obowiązkowym badaniom lekarskim będą musiały poddać się nowe osoby przyjmowane do pracy, pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska oraz inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Rekomendowany produkt: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Wstępnym badaniom lekarskim nie będą zaś podlegały osoby:
- przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy. Nie dotyczy to osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych, przy czym regułę tę będzie się stosowało odpowiednio w razie przyjmowania do pracy osoby pozostającej jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą oraz
- przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą.
Przepisy przejściowe
1 kwietnia wchodzą w życie również przepisy przejściowe, które regulują dotychczasowe zapisy, a mianowicie: przepisów nadanych omawianą nowelizacją nie stosuje się do orzeczeń lekarskich stwierdzających brak przeciwwskazań do pracy, wydanych przed dniem 1.04.2015 r., a do skierowań na badania lekarskie wydanych przed kwietniem oraz do badań lekarskich rozpoczętych przed omawianą datą stosuje się przepisy dotychczasowe.
Kontrolne badania lekarskie bez zmian
Bez zmian pozostaje kwestia badań w przypadku dłuższej nieobecności w pracy. Osoba chorująca dłużej niż 30 dni przed powrotem do pracy musi przejść kontrolne badania lekarskie, które potwierdzą jej zdolność do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.
Czas przeprowadzania badań
Badania lekarskie powinny być przeprowadzone, w miarę możliwości, w godzinach pracy. Za czas spędzony na badaniach pracownikowi przysługuje wynagrodzenie.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat