Kategorie

Praca zdalna – 6 wyzwań

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Praca zdalna – 6 wyzwań.
shutterstock
Praca zdalna w niektórych branżach trwa nieprzerwanie od początku pandemii. Oznacza to, że także po zakończeniu epidemii ten model świadczenia pracy może stać się normą. Dlatego już dziś pracodawcy powinni uwzględnić taką możliwość w swoich długookresowych planach i stawić czoło wyzwaniom związanym z wprowadzeniem pracy zdalnej oraz wdrożyć narzędzia, które ułatwią jej rozliczanie.

Wyzwanie 1 – biuro

W momencie, kiedy cały zespół lub jego część stale pracuje z domu, jednym z punktów optymalizacji kosztów w firmie staje się powierzchnia biurowa. Nie zawsze bowiem udaje się wynegocjować z właścicielem nieruchomości obniżenie czynszu za wynajem, chociaż w czasach pandemii takie rozwiązania są dość częstą praktyką. Jednak w sytuacjach przejścia na hybrydowy model pracy (np. po ustaniu epidemii) warto rozważyć trwałe wynegocjowanie niższego czynszu, albo zmianę biura na mniejsze. Tak, aby pracownikom, którzy pracują stacjonarnie, zapewnić odpowiednie warunki, a przy tym wygospodarować miejsce spotkań dla osób na co dzień pracujących zdalnie. Opcją wartą rozważenia jest też współdzielenie biura.

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Wyzwanie 2 – nowa organizacja pracy

Reklama

Wprowadzenie nowego regulaminu pracy, który uwzględnia m.in. hybrydowy model pracy, to konieczność, a przy tym prawdziwe wyzwanie organizacyjne. W czasach epidemii warto pracę zaplanować tak, aby poszczególne zespoły (jeśli to praca zmianowa) nie spotykały się. Po ustaniu epidemii takie obostrzenia nie są koniecznością.

Dobra organizacja pracy, zarówno w czasie pandemii, jak i po niej, gdy firma decyduje się na utrzymanie hybrydowego modelu pracy, jest warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu wydajności. Przede wszystkim trzeba przestawić się z myślenia ilościowego na zadaniowe, a więc rozliczać pracownika z wykonanego zadania lub zrealizowanego celu, a nie czasu pracy, jaki na to poświęcił. Choć oczywiście ustalenie ram czasowych wspiera motywację – wyjaśnia Paweł Wysocki, Prezes Zarządu firmy Quercus Sp. z o.o., specjalizującej się we wdrożeniach rozwiązań SAP w obszarze HR.

Wyzwanie 3 – komunikacja

Wdrożenie nowych narzędzi komunikacji dla zespołów to bodaj największa zmiana w podejściu do pracy, swego rodzaju rewolucja komunikacyjna, która musiała dokonać się niemal błyskawicznie.

Na początku pandemii, kiedy wszyscy zaczęliśmy pracować zdalnie, zapotrzebowanie na dobrze zaprojektowane narzędzia do komunikacji zespołów było tak duże, że systemy największych dostawców po prostu nie wytrzymywały przeciążenia – wspomina ekspert Quercus. Dodaje też, że narzędzia dostępne przed pandemią miały sporo wad i nie odpowiadały wymaganiom „globalnej pracy w trybie zdalnym”. – Można powiedzieć, że w tym przypadku producenci postawili na skokowy rozwój narzędzi do komunikacji. W Quercus korzystamy z Microsoft Teams przede wszystkim dlatego, że jest to narzędzie intuicyjne i zintegrowane z pakietem Office, co gwarantuje bardziej wydajną pracę – dodaje.

Wyzwanie 4 – ewidencja czasu pracy

Reklama

Nie zawsze możliwe jest przejście na zadaniowy model rozliczania pracy. Czasami konieczne jest wdrożenie odpowiednich narzędzi ewidencji czasu pracy – gdy istotne jest, aby pracownicy wykonywali pracę w określonych godzinach. – Takie narzędzia pozwalają odpowiednio rejestrować czas pracy i go rozliczać. Rozwiązaniem pomocnym w tym aspekcie, które wdrażamy u naszych klientów, jest myHR Portal – moduł RCP: umożliwia rejestrowanie czasu pracy i nieobecności z różnych źródeł, pilnowanie norm, ocenę efektywności i rozliczanie czasu pracy konkretnego pracownika – podpowiada Prezes Zarządu firmy Quercus Sp. z o.o.

Narzędzia do ewidencji czasu pracy – opracowane z myślą o pracy zdalnej – powinny pozwalać na automatyzację niektórych procesów w firmie, jak np.: wprowadzanie danych, planowanie pracy, walidacja wszelkiego rodzaju norm, czy rozliczanie końcowego czasu pracy. Powinny również być przystosowane do zdalnego zatwierdzania czasu pracy w rozproszonej organizacji.

Wyzwanie 5 – bezpieczeństwo danych

Z pracą zdalną wiąże się oczywiście kwestia bezpieczeństwa danych, które muszą być udostępnione pracownikom, aby mogli wykonywać powierzone im zadania. Jak podkreśla Paweł Wysocki, podstawowym warunkiem jest, aby pracownicy posiadali odpowiednio zabezpieczone komputery i korzystali z dostępu do systemów i zasobów firmy za pomocą szyfrowanego VPN. Istotne jest też, aby firma miała zdefiniowaną politykę bezpieczeństwa danych i jej przestrzegała.

Wyzwanie 6 – delegowanie zdań

W kwestii delegowania zadań dla pracowników pracujących zdalnie ważny jest sam podział tych zdań. Chodzi o to, aby możliwa była weryfikacja stopnia wykonania zadań w stosunkowo krótkich odstępach czasu. – Pozwala to na utrzymanie motywacji do pracy, a w przypadku ewentualnego opóźnienia mamy mniej do nadrobienia, więc kryzys szybciej udaje się opanować. Dlatego ważne jest, aby zadanie było jasno określone, ograniczone czasowo oraz mierzalne – te trzy warunki zapewniają w miarę sprawną realizację zadań, także w kontekście pracy zdalnej – twierdzi szef Quercus Sp. z o.o.

Czy praca zdalna stanie się normą, czy też nasze pragnienie „powrotu do normalności” będzie tak silne, że z ochotą wrócimy do formuły pracy sprzed pandemii? Miejmy nadzieję, że przekonamy się o tym niebawem. Wielu z nas doświadczyło już tego, że możliwość pracy zdalnej to przywilej i korzyść, zwłaszcza w tak odmiennej rzeczywistości, jaką mamy obecnie. Dlatego warto zmierzyć się też z wyzwaniami pracy na odległość i inwestować w narzędzia, które nam tę ewentualną pracę zdalną ułatwią, także pod względem zarządczym.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?