REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca zdalna – 6 wyzwań

Quercus Sp. z o. o.
ekspert w zakresie wdrażania i serwisowania systemów SAP, autoryzowany Partner SAP
Praca zdalna – 6 wyzwań.
Praca zdalna – 6 wyzwań.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Praca zdalna w niektórych branżach trwa nieprzerwanie od początku pandemii. Oznacza to, że także po zakończeniu epidemii ten model świadczenia pracy może stać się normą. Dlatego już dziś pracodawcy powinni uwzględnić taką możliwość w swoich długookresowych planach i stawić czoło wyzwaniom związanym z wprowadzeniem pracy zdalnej oraz wdrożyć narzędzia, które ułatwią jej rozliczanie.

Wyzwanie 1 – biuro

W momencie, kiedy cały zespół lub jego część stale pracuje z domu, jednym z punktów optymalizacji kosztów w firmie staje się powierzchnia biurowa. Nie zawsze bowiem udaje się wynegocjować z właścicielem nieruchomości obniżenie czynszu za wynajem, chociaż w czasach pandemii takie rozwiązania są dość częstą praktyką. Jednak w sytuacjach przejścia na hybrydowy model pracy (np. po ustaniu epidemii) warto rozważyć trwałe wynegocjowanie niższego czynszu, albo zmianę biura na mniejsze. Tak, aby pracownikom, którzy pracują stacjonarnie, zapewnić odpowiednie warunki, a przy tym wygospodarować miejsce spotkań dla osób na co dzień pracujących zdalnie. Opcją wartą rozważenia jest też współdzielenie biura.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Wellbeing w organizacji co? jak? dlaczego?

Wyzwanie 2 – nowa organizacja pracy

Wprowadzenie nowego regulaminu pracy, który uwzględnia m.in. hybrydowy model pracy, to konieczność, a przy tym prawdziwe wyzwanie organizacyjne. W czasach epidemii warto pracę zaplanować tak, aby poszczególne zespoły (jeśli to praca zmianowa) nie spotykały się. Po ustaniu epidemii takie obostrzenia nie są koniecznością.

Dobra organizacja pracy, zarówno w czasie pandemii, jak i po niej, gdy firma decyduje się na utrzymanie hybrydowego modelu pracy, jest warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu wydajności. Przede wszystkim trzeba przestawić się z myślenia ilościowego na zadaniowe, a więc rozliczać pracownika z wykonanego zadania lub zrealizowanego celu, a nie czasu pracy, jaki na to poświęcił. Choć oczywiście ustalenie ram czasowych wspiera motywację – wyjaśnia Paweł Wysocki, Prezes Zarządu firmy Quercus Sp. z o.o., specjalizującej się we wdrożeniach rozwiązań SAP w obszarze HR.

Wyzwanie 3 – komunikacja

Wdrożenie nowych narzędzi komunikacji dla zespołów to bodaj największa zmiana w podejściu do pracy, swego rodzaju rewolucja komunikacyjna, która musiała dokonać się niemal błyskawicznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku pandemii, kiedy wszyscy zaczęliśmy pracować zdalnie, zapotrzebowanie na dobrze zaprojektowane narzędzia do komunikacji zespołów było tak duże, że systemy największych dostawców po prostu nie wytrzymywały przeciążenia – wspomina ekspert Quercus. Dodaje też, że narzędzia dostępne przed pandemią miały sporo wad i nie odpowiadały wymaganiom „globalnej pracy w trybie zdalnym”. – Można powiedzieć, że w tym przypadku producenci postawili na skokowy rozwój narzędzi do komunikacji. W Quercus korzystamy z Microsoft Teams przede wszystkim dlatego, że jest to narzędzie intuicyjne i zintegrowane z pakietem Office, co gwarantuje bardziej wydajną pracę – dodaje.

Wyzwanie 4 – ewidencja czasu pracy

Nie zawsze możliwe jest przejście na zadaniowy model rozliczania pracy. Czasami konieczne jest wdrożenie odpowiednich narzędzi ewidencji czasu pracy – gdy istotne jest, aby pracownicy wykonywali pracę w określonych godzinach. – Takie narzędzia pozwalają odpowiednio rejestrować czas pracy i go rozliczać. Rozwiązaniem pomocnym w tym aspekcie, które wdrażamy u naszych klientów, jest myHR Portal – moduł RCP: umożliwia rejestrowanie czasu pracy i nieobecności z różnych źródeł, pilnowanie norm, ocenę efektywności i rozliczanie czasu pracy konkretnego pracownika – podpowiada Prezes Zarządu firmy Quercus Sp. z o.o.

Narzędzia do ewidencji czasu pracy – opracowane z myślą o pracy zdalnej – powinny pozwalać na automatyzację niektórych procesów w firmie, jak np.: wprowadzanie danych, planowanie pracy, walidacja wszelkiego rodzaju norm, czy rozliczanie końcowego czasu pracy. Powinny również być przystosowane do zdalnego zatwierdzania czasu pracy w rozproszonej organizacji.

Wyzwanie 5 – bezpieczeństwo danych

Z pracą zdalną wiąże się oczywiście kwestia bezpieczeństwa danych, które muszą być udostępnione pracownikom, aby mogli wykonywać powierzone im zadania. Jak podkreśla Paweł Wysocki, podstawowym warunkiem jest, aby pracownicy posiadali odpowiednio zabezpieczone komputery i korzystali z dostępu do systemów i zasobów firmy za pomocą szyfrowanego VPN. Istotne jest też, aby firma miała zdefiniowaną politykę bezpieczeństwa danych i jej przestrzegała.

Wyzwanie 6 – delegowanie zdań

REKLAMA

W kwestii delegowania zadań dla pracowników pracujących zdalnie ważny jest sam podział tych zdań. Chodzi o to, aby możliwa była weryfikacja stopnia wykonania zadań w stosunkowo krótkich odstępach czasu. – Pozwala to na utrzymanie motywacji do pracy, a w przypadku ewentualnego opóźnienia mamy mniej do nadrobienia, więc kryzys szybciej udaje się opanować. Dlatego ważne jest, aby zadanie było jasno określone, ograniczone czasowo oraz mierzalne – te trzy warunki zapewniają w miarę sprawną realizację zadań, także w kontekście pracy zdalnej – twierdzi szef Quercus Sp. z o.o.

Czy praca zdalna stanie się normą, czy też nasze pragnienie „powrotu do normalności” będzie tak silne, że z ochotą wrócimy do formuły pracy sprzed pandemii? Miejmy nadzieję, że przekonamy się o tym niebawem. Wielu z nas doświadczyło już tego, że możliwość pracy zdalnej to przywilej i korzyść, zwłaszcza w tak odmiennej rzeczywistości, jaką mamy obecnie. Dlatego warto zmierzyć się też z wyzwaniami pracy na odległość i inwestować w narzędzia, które nam tę ewentualną pracę zdalną ułatwią, także pod względem zarządczym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA