reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

15 sierpnia 2015 r. wypada w sobotę, dlatego pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Gdy w zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pracodawca może ustalić inny dzień wolny np. we wrześniu. Co w przypadku, gdy pracownikowi umowa o pracę rozwiązuje się z końcem sierpnia?

Dzień wolny za 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Co w przypadku 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego u pracodawcy (lipiec, sierpień, wrzesień), jeśli pracownik pracuje jedynie do końca sierpnia (na wypowiedzeniu), a pracodawca ustali oddanie dnia wolnego dopiero we wrześniu? Czy taki dzień wolny wg prawa pracy przepada pracownikowi? Czy pracodawca musi oddać dowolny inny dzień w sierpniu tak, aby pracownik nie został poszkodowany?

Indywidualne ustalenie dnia wolnego

W powyższym przypadku, pracodawca powinien indywidualnie wyznaczyć pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę w innym dniu niż wyznaczony dla całego zakładu pracy. Niemniej jednak dodatkowy dzień wolny powinien zostać udzielony pracownikowi nie później niż do końca upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę czyli do końca sierpnia. Natomiast w przypadku braku oddania takiego dodatkowego dnia pracownikowi do końca trwania umowy o pracę należy wypłacić dodatek z tytułu przekroczenia przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy.  

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Zgodnie z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502) dalej jako: „Kodeks pracy”, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 2015r. wypada w sobotę. Dlatego też w zakładach pracy, w których sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, konieczne jest wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego od pracy. Co ciekawe, dnia wolnego nie trzeba oddawać w przypadku pracowników pracujących np. w systemie weekendowym czy pracy w ruchu ciągłym z uwagi na specyfikę tych systemów. W przypadku pracowników zatrudnionych w systemie weekendowym, przy ustalaniu wymiaru czasu pracy dla tej grupy pracowników należy tylko wziąć pod uwagę liczbę godzin przypadających do przepracowania w tym miesiącu.

Zadaj pytanie: FORUM

Okres rozliczeniowy

Wyznaczenie pracownikowi dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę powinno nastąpić do końca danego okresu rozliczeniowego, w którym wypadło dane święto. Pracodawca samodzielnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego i nie jest związany wnioskami pracowników.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama