| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Czas pracy > Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Dzień wolny od pracy za święto 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

15 sierpnia 2015 r. wypada w sobotę, dlatego pracodawca musi oddać pracownikowi inny dzień wolny od pracy. Gdy w zakładzie pracy obowiązuje 3-miesięczny okres rozliczeniowy pracodawca może ustalić inny dzień wolny np. we wrześniu. Co w przypadku, gdy pracownikowi umowa o pracę rozwiązuje się z końcem sierpnia?

Dzień wolny za 15 sierpnia a rozwiązanie umowy

Co w przypadku 3-miesięcznego okresu rozliczeniowego u pracodawcy (lipiec, sierpień, wrzesień), jeśli pracownik pracuje jedynie do końca sierpnia (na wypowiedzeniu), a pracodawca ustali oddanie dnia wolnego dopiero we wrześniu? Czy taki dzień wolny wg prawa pracy przepada pracownikowi? Czy pracodawca musi oddać dowolny inny dzień w sierpniu tak, aby pracownik nie został poszkodowany?

Indywidualne ustalenie dnia wolnego

W powyższym przypadku, pracodawca powinien indywidualnie wyznaczyć pracownikowi dodatkowy dzień wolny od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę w innym dniu niż wyznaczony dla całego zakładu pracy. Niemniej jednak dodatkowy dzień wolny powinien zostać udzielony pracownikowi nie później niż do końca upływu okresu wypowiedzenia umowy o pracę czyli do końca sierpnia. Natomiast w przypadku braku oddania takiego dodatkowego dnia pracownikowi do końca trwania umowy o pracę należy wypłacić dodatek z tytułu przekroczenia przeciętnej średniotygodniowej normy czasu pracy.  

Obniżenie wymiaru czasu pracy

Zgodnie z art. 130 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 2014 r. poz. 1502) dalej jako: „Kodeks pracy”, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Polecany produkt: Urlopy wypoczynkowe – udzielanie, ustalanie wymiaru i naliczanie wynagrodzenia

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w 2015r. wypada w sobotę. Dlatego też w zakładach pracy, w których sobota jest dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, konieczne jest wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego od pracy. Co ciekawe, dnia wolnego nie trzeba oddawać w przypadku pracowników pracujących np. w systemie weekendowym czy pracy w ruchu ciągłym z uwagi na specyfikę tych systemów. W przypadku pracowników zatrudnionych w systemie weekendowym, przy ustalaniu wymiaru czasu pracy dla tej grupy pracowników należy tylko wziąć pod uwagę liczbę godzin przypadających do przepracowania w tym miesiącu.

Zadaj pytanie: FORUM

Okres rozliczeniowy

Wyznaczenie pracownikowi dodatkowego dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę powinno nastąpić do końca danego okresu rozliczeniowego, w którym wypadło dane święto. Pracodawca samodzielnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego i nie jest związany wnioskami pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »