REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aktywność na LinkedIn - warto czy nie warto?

Aleksandra Kowalczykowska
Specjalistka ds. employer brandingu, marketingu i public relations
Aktywność na LinkedIn - warto czy nie warto?
Aktywność na LinkedIn - warto czy nie warto?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy aktywność na LinkedIn może być wsparciem w rekrutacji pracowników? Warto czy nie warto korzystać z LinkedIna? Jakie są jego plusy i minusy?

Aktywność na LinkedIn wsparciem w rekrutacji pracowników?

Prawie połowa kandydatów do pracy szuka w sieci informacji o swoich potencjalnych przełożonych, a niemal 90 proc. badanych bardziej ufa osobom niż markom. Jeśli zatem nadal rozważasz swoją aktywność w internecie w kontekście zawodowym, rozważ zalety i wady LinkedIn.

REKLAMA

Autopromocja

LinkedIn to specyficzne medium społecznościowe. Praktycznie nie znajdziesz tu treści pokazujących, co zjadłeś na śniadanie, czy też jak bawiłeś się podczas spotkania z przyjaciółmi albo w trakcie urlopu. Rzadziej niż w innych społecznościówkach, ktoś chwali się dzieckiem, pieskiem czy kotkiem, albo nowym… rowerem. Masz natomiast szansę przeczytać kilka branżowych newsów, podejrzeć działania konkurencji, poznać ciekawych ekspertów. Tak naprawdę to gigantyczna, międzynarodowa sieć networkingowa, w której zyskujesz dostęp do merytorycznych treści, ciekawych case’ów, dobrych praktyk.

Brzmi zachęcająco? Dla wielu użytkowników, tak. Warto jednak pamiętać, że treści tworzą użytkownicy. Zatem od każdego, kto decyduje się zacząć przygodę z LI zależy, czy będzie ich przybywać oraz jaka będzie ich jakość.

Podkreślenia wymaga też fakt, że sam LinkedIn prezentuje się jako miejsce do zarządzania swoją tożsamością zawodową i budowania sieci kontaktów. Przez wielu rekruterów, liderów i menedżerów traktowany jest jednak przede wszystkim jako narzędzie do pozyskania kandydatów do pracy.

LinkedIn - od czego zacząć?

Zapewne zastanawiasz się teraz, co możesz zrobić, aby LI stał się dla Ciebie przydatnym narzędziem. Cóż, nie jest to tak skomplikowane, byś nie dał rady, ale na pewno wymaga zaangażowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zacznij od właściwego uzupełnienia swojego profilu. Zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle, nagłówek, sekcja „O Tobie” i podsumowanie to podstawa. Nie zapomnij też o opisaniu doświadczenia zawodowego. Wartą zapamiętania jest także możliwość uzupełniania profilu w kilku językach.

Kolejny aspekt, o który należy zadbać, to ustawienia prywatności i frazy kluczowe. Generalnie powinno Ci zależeć na tym, aby osoby zainteresowane współpracą z Tobą, pracą dla Ciebie lub zwyczajnie wiedzą i doświadczeniem, którymi będziesz się dzielić, mogły obejrzeć Twój profil. Jednakże w obliczu coraz częstszych wycieków danych z różnego rodzaju portali, powinieneś dokładnie przemyśleć aspekt danych, które chcesz upublicznić.

Jak tylko ogarniesz podstawy, możesz rozpocząć aktywne budowanie sieci kontaktów i dzielenie się różnymi treściami. Ale uwaga! LinkedIn ma służyć wymianie ciekawych doświadczeń i wiedzy, a nie publikacji różnego rodzaju ogłoszeń. Jeśli więc tworzysz swoje konto, aby zachęcić potencjalnych kandydatów do pracy z Tobą, mało prawdopodobne, że skusisz ich, publikując raz za razem link do oferty.

Oferta pracy to za mało

Jeśli w Twojej organizacji są duże potrzeby zatrudnieniowe, Twój zespół potrzebuje wsparcia i świeżej krwi, warto abyś zaprezentował dowody na korzyści ze współpracy wskazane w ofercie. Jeśli chwalisz się wspaniałą atmosferą, pokaż, opisz, jak o nią dbacie. Jedno prawdziwe, a nie stockowe zdjęcie z krótkim opisem, wywoła lepszy efekt niż tysiąc słów w ogłoszeniu o pracę. Jeśli mówisz o możliwościach rozwoju, pokaż szkolenia czy konferencje, w których bierze udział Twój zespół. Jeśli zachwalasz wspólne śniadania czy lunche, albo wyjścia do kina, przygotuj posta prezentującego tę przyjemność. Naprawdę wiele można pokazać, nie naruszając tajemnic firmy.

Kandydaci sprawdzają profile potencjalnych przełożonych w social media

Takie mamy czasy, że większość z nas lubi podglądać innych. Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie „wygooglował” osoby, z którą umówił się na spotkanie, czy którą chce zaprosić do współpracy. Chcemy znaleźć dowód na to, że nawiążemy wartościową relację z kompetentną i przystępną osobą.

Badanie Edelman Trust Barometer z 2020 r. pokazuje, że obecność menedżerów danej organizacji w mediach społecznościowych zwiększa jej wiarygodność, a tym samym wzmacnia wizerunek marki. Nie powinno nas też dziwić, że bardziej ufamy ludziom niż markom i że autentyczność oraz chęć do komunikowania się rodzą pozytywne emocje.

LinkedIn - pamiętaj o zagrożeniach

Rozważając aktywność w mediach społecznościowych, należy mieć na uwadze, że coś może pójść nie tak. Informacje o wyciekach danych setek milionów użytkowników pojawiają się w mediach również w odniesieniu do LinkedIna.

W tym kontekście istotne jest pamiętanie o ustawieniach prywatności. Do decyzji użytkownika tego serwisu należy, jakiego rodzaju dane będą publiczne. To Ty określasz, czy chcesz, aby inni użytkownicy mieli dostęp do Twojego numeru telefonu, adresu e-mail, etc. Jeśli stwierdzisz, że chcesz ukryć tego typu informacje, możesz to zrobić. O wszystkim dowiesz się w ustawieniach prywatności i bezpieczeństwa.

Załóżmy jednak, że ukryłeś te dane, ale wyciek spowodował, że zostały ujawnione. Eksperci od bezpieczeństwa danych sugerują, aby w takiej sytuacji zmienić hasło do podanego konta e-mail, a zabezpieczenie wzmocnić o uwierzytelnianie wieloskładnikowe.

Supermoc LinkedIna?

LinkedIn może stanowić duże wsparcie w rekrutacji pracowników pod warunkiem, że…

  • nie potraktujesz swojego konta niczym tablicy ogłoszeń
  • pokusisz się o wartościową aktywność, czyli publikowanie treści ważnych dla Ciebie i Twojego otoczenia, podkreślających Twój profesjonalizm, prezentujących naturalne i prawdziwe środowisko pracy
  • będziesz autentyczny w treściach i relacjach z innymi użytkownikami.

Na pytanie, czy warto otworzyć się na możliwości, jakie daje ten portal społecznościowy, musisz odpowiedzieć sobie sam. Rozważ wszystkie zalety i wady, jakie może przynieść Twoja aktywność. Miej też na uwadze, że wartościowa obecność na LI będzie wymagała od Ciebie czasu.

A jeśli kompletnie nie masz pomysłu na to, jak ogarnąć temat, podpatrz, co publikują inni. Na pewno znajdziesz setki, jeśli nie tysiące inspiracji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA