REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać skuteczne CV?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Łabędź
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Jak napisać skuteczne CV?
Jak napisać skuteczne CV?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak napisać skuteczne CV, które otwiera drzwi do kariery? Jak przekonać do siebie pracodawcę? Sprawdź, czy znasz najważniejsze zasady!

Jak napisać skuteczne CV?

Wiesz, że masz wszystkie kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w danej organizacji. Teraz musisz przekonać o tym pracodawcę. Od czego zaczniesz? Od przygotowania odpowiedniego CV, oczywiście! Czy znasz aktualne trendy rekrutacyjne, które pozwolą ci zbudować wizerunek profesjonalisty i ułatwią znalezienie zatrudnienia?

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata

REKLAMA

Zacznijmy od podstawowej kwestii – po czym poznać, że CV jest dobre? Głównym miernikiem będzie przede wszystkim jego skuteczność. Im wyższa responsywność ze strony rekruterów, tym bardziej możemy być zadowoleni z opracowanego przez nas résumé.

Umiejętność pisania atrakcyjnych CV zawsze była cenna, jednak obecnie, w związku ze zwiększoną konkurencją na rynku pracy, jeszcze bardziej zyskała na wartości. Po fali zwolnień wynikających z niepewnej sytuacji wielu branż w dobie pandemii koronawirusa, rekruterzy otrzymują zwiększoną liczbę aplikacji. Wiedza o tym, jak wyróżnić się z tłumu, może okazać się kluczowa dla podjęcia zatrudnienia.

W wyniku wzmożonego napływu CV średni czas, jaki rekruterzy poświęcają na przejrzenie dokumentów, prawdopodobnie ulegnie skróceniu. Oznacza to, że kandydat ma tylko chwilę, by przykuć uwagę osoby z działu HR. Jak może to zrobić? Przede wszystkim – dostosowując opis swojego dorobku zawodowego do potrzeb potencjalnego pracodawcy. Warto więc szczegółowo przeanalizować ofertę i uwypuklić w swoim życiorysie te osiągnięcia, które mogą być fundamentalne z punktu widzenia organizacji, do której aplikujemy. Oczywiście taki proces wymaga sporego zaangażowania, nie można jednak oczekiwać rezultatów bez wkładu pracy z własnej strony, prawda?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CV, któremu nie oprze się (prawie) żaden rekruter - 4 zasady

Przeprowadź audyt kariery

Poznaj aktualne trendy panujące na rynku pracy i przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe w oparciu o wymagania przyszłego pracodawcy. Przygotuj zestawienie umiejętności, jakimi dysponujesz i podsumuj, co udało ci się osiągnąć w dotychczasowej karierze zawodowej. Z czego czujesz dumę? Jakie są twoje mocne strony? Przemyśl, które kompetencje i doświadczenia będą najbardziej interesujące z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Taka autoanaliza to proces czasochłonny i często niełatwy, ale niezbędny dla uzyskania wartościowych treści, które warto wyeksponować w CV. Szczególnie starannie powinny wykonać powyższe zadanie osoby z długim stażem pracy w jednej organizacji, dla których kolejne osiągnięcia stały się już rutyną i permanentnie wpisały w zakres obowiązków. Przeanalizowanie własnej kariery pomoże na nowo dostrzec zawodowe sukcesy i właściwie opisać je w CV. Na nic bowiem nie zda się najpiękniejszy nawet wzór dokumentu, jeśli informacje w nim zawarte będą nieadekwatne do stanowiska lub po prostu niezrozumiałe dla odbiorcy.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że przeprowadzenie audytu własnej kariery nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli ciężko Ci zdecydować od czego zacząć, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoje CV spełni swoją funkcję.

CV wysyłaj mądrze, a nie masowo

Rozsyłając swoje dokumenty rekrutacyjne stawiaj na jakość, a nie na ilość. Modyfikuj CV w oparciu o ofertę pracodawcy i opisane w niej oczekiwania. W końcu wszyscy lubimy personalizację, prawda? Rekruterzy nie są wyjątkiem. Starannie przygotowany życiorys z jasno opisanymi umiejętnościami oraz doświadczeniem zawodowym adekwatnym do funkcji, jaką będziesz pełnić w organizacji, z pewnością spotka się z życzliwym przyjęciem. Nie zapomnij zawrzeć też słów – kluczy, charakterystycznych dla branży i stanowiska, na jakie aplikujesz. Coraz częściej bowiem przy wstępnej weryfikacji dokumentów rekruterów wspiera sztuczna inteligencja. Dlatego też, choć każdorazowa modyfikacja CV w oparciu o ogłoszenie pracodawcy jest uciążliwa, warto ją przeprowadzać, by dać się zauważyć – zarówno specjalistom HR, jak i algorytmom.

O treść i formę zadbaj jednakowo

Jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, więc używasz w CV specjalistycznego słownictwa – to zrozumiałe. Zależy ci na tym, aby zaprezentować się jako profesjonalista. Zanim jednak wyślesz dokument do rekrutera – zweryfikuj jego czytelność i przejrzystość na kontrolnej grupie docelowej. Mogą to być członkowie rodziny lub przyjaciele. Jeśli ktoś z twoich bliskich zajmuje się pozyskiwaniem kadry zawodowo – nie wahaj się poprosić go o pomoc! Dobre CV powinno być zrozumiałe dla osoby niezwiązanej z branżą. Gdy upewnisz się, że dokument jest czytelny – zadbaj o odpowiednią szatę graficzną. Od jej doboru również zależy przejrzystość tekstu. Jasny podział na poszczególne sekcje, prosta czcionka, odpowiednio dobrane kolory i zdjęcie adekwatne do stanowiska to podstawa.

Nie osiadaj na laurach

Gratulacje! Osiągasz sukces i rozpoczynasz pracę w nowej organizacji. Nie oznacza to jednak, że możesz odstawić swoje CV do lamusa. Jeśli będziesz aktualizować dokument na bieżąco, zyskasz pewność, że zawarte zostały w nim wszystkie najciekawsze projekty i sukcesy. O niczym nie zapomnisz, nic ci nie umknie, a na dodatek – zoptymalizujesz swoją pracę nad dokumentem i oszczędzisz w ten sposób czas podczas kolejnej rekrutacji. Niewykluczone, że zauważysz także bardzo pozytywne efekty natury psychologicznej. Regularne odświeżanie życiorysu i dodawanie nowych osiągnięć do listy może korzystnie wpłynąć na twoją samoocenę, zwiększyć samoświadomość i przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania karierą w perspektywie długofalowej. A teraz – do dzieła! Zajrzyj do swojego CV – nawet jeśli nie szukasz nowego zatrudnienia. Niech będzie gotowe, gdy w twoim życiu pojawi się atrakcyjna oferta pracy.

Wzór CV - pobierz

CV wzór

CV wzór - pobierz

ManpowerGroup

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA