Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać skuteczne CV?

Małgorzata Łabędź
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Jak napisać skuteczne CV?
Jak napisać skuteczne CV?
Shutterstock
Jak napisać skuteczne CV, które otwiera drzwi do kariery? Jak przekonać do siebie pracodawcę? Sprawdź, czy znasz najważniejsze zasady!

Jak napisać skuteczne CV?

Wiesz, że masz wszystkie kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w danej organizacji. Teraz musisz przekonać o tym pracodawcę. Od czego zaczniesz? Od przygotowania odpowiedniego CV, oczywiście! Czy znasz aktualne trendy rekrutacyjne, które pozwolą ci zbudować wizerunek profesjonalisty i ułatwią znalezienie zatrudnienia?

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata

Zacznijmy od podstawowej kwestii – po czym poznać, że CV jest dobre? Głównym miernikiem będzie przede wszystkim jego skuteczność. Im wyższa responsywność ze strony rekruterów, tym bardziej możemy być zadowoleni z opracowanego przez nas résumé.

Umiejętność pisania atrakcyjnych CV zawsze była cenna, jednak obecnie, w związku ze zwiększoną konkurencją na rynku pracy, jeszcze bardziej zyskała na wartości. Po fali zwolnień wynikających z niepewnej sytuacji wielu branż w dobie pandemii koronawirusa, rekruterzy otrzymują zwiększoną liczbę aplikacji. Wiedza o tym, jak wyróżnić się z tłumu, może okazać się kluczowa dla podjęcia zatrudnienia.

W wyniku wzmożonego napływu CV średni czas, jaki rekruterzy poświęcają na przejrzenie dokumentów, prawdopodobnie ulegnie skróceniu. Oznacza to, że kandydat ma tylko chwilę, by przykuć uwagę osoby z działu HR. Jak może to zrobić? Przede wszystkim – dostosowując opis swojego dorobku zawodowego do potrzeb potencjalnego pracodawcy. Warto więc szczegółowo przeanalizować ofertę i uwypuklić w swoim życiorysie te osiągnięcia, które mogą być fundamentalne z punktu widzenia organizacji, do której aplikujemy. Oczywiście taki proces wymaga sporego zaangażowania, nie można jednak oczekiwać rezultatów bez wkładu pracy z własnej strony, prawda?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CV, któremu nie oprze się (prawie) żaden rekruter - 4 zasady

Przeprowadź audyt kariery

Poznaj aktualne trendy panujące na rynku pracy i przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe w oparciu o wymagania przyszłego pracodawcy. Przygotuj zestawienie umiejętności, jakimi dysponujesz i podsumuj, co udało ci się osiągnąć w dotychczasowej karierze zawodowej. Z czego czujesz dumę? Jakie są twoje mocne strony? Przemyśl, które kompetencje i doświadczenia będą najbardziej interesujące z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Taka autoanaliza to proces czasochłonny i często niełatwy, ale niezbędny dla uzyskania wartościowych treści, które warto wyeksponować w CV. Szczególnie starannie powinny wykonać powyższe zadanie osoby z długim stażem pracy w jednej organizacji, dla których kolejne osiągnięcia stały się już rutyną i permanentnie wpisały w zakres obowiązków. Przeanalizowanie własnej kariery pomoże na nowo dostrzec zawodowe sukcesy i właściwie opisać je w CV. Na nic bowiem nie zda się najpiękniejszy nawet wzór dokumentu, jeśli informacje w nim zawarte będą nieadekwatne do stanowiska lub po prostu niezrozumiałe dla odbiorcy.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że przeprowadzenie audytu własnej kariery nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli ciężko Ci zdecydować od czego zacząć, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoje CV spełni swoją funkcję.

CV wysyłaj mądrze, a nie masowo

Rozsyłając swoje dokumenty rekrutacyjne stawiaj na jakość, a nie na ilość. Modyfikuj CV w oparciu o ofertę pracodawcy i opisane w niej oczekiwania. W końcu wszyscy lubimy personalizację, prawda? Rekruterzy nie są wyjątkiem. Starannie przygotowany życiorys z jasno opisanymi umiejętnościami oraz doświadczeniem zawodowym adekwatnym do funkcji, jaką będziesz pełnić w organizacji, z pewnością spotka się z życzliwym przyjęciem. Nie zapomnij zawrzeć też słów – kluczy, charakterystycznych dla branży i stanowiska, na jakie aplikujesz. Coraz częściej bowiem przy wstępnej weryfikacji dokumentów rekruterów wspiera sztuczna inteligencja. Dlatego też, choć każdorazowa modyfikacja CV w oparciu o ogłoszenie pracodawcy jest uciążliwa, warto ją przeprowadzać, by dać się zauważyć – zarówno specjalistom HR, jak i algorytmom.

O treść i formę zadbaj jednakowo

Jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, więc używasz w CV specjalistycznego słownictwa – to zrozumiałe. Zależy ci na tym, aby zaprezentować się jako profesjonalista. Zanim jednak wyślesz dokument do rekrutera – zweryfikuj jego czytelność i przejrzystość na kontrolnej grupie docelowej. Mogą to być członkowie rodziny lub przyjaciele. Jeśli ktoś z twoich bliskich zajmuje się pozyskiwaniem kadry zawodowo – nie wahaj się poprosić go o pomoc! Dobre CV powinno być zrozumiałe dla osoby niezwiązanej z branżą. Gdy upewnisz się, że dokument jest czytelny – zadbaj o odpowiednią szatę graficzną. Od jej doboru również zależy przejrzystość tekstu. Jasny podział na poszczególne sekcje, prosta czcionka, odpowiednio dobrane kolory i zdjęcie adekwatne do stanowiska to podstawa.

Nie osiadaj na laurach

Gratulacje! Osiągasz sukces i rozpoczynasz pracę w nowej organizacji. Nie oznacza to jednak, że możesz odstawić swoje CV do lamusa. Jeśli będziesz aktualizować dokument na bieżąco, zyskasz pewność, że zawarte zostały w nim wszystkie najciekawsze projekty i sukcesy. O niczym nie zapomnisz, nic ci nie umknie, a na dodatek – zoptymalizujesz swoją pracę nad dokumentem i oszczędzisz w ten sposób czas podczas kolejnej rekrutacji. Niewykluczone, że zauważysz także bardzo pozytywne efekty natury psychologicznej. Regularne odświeżanie życiorysu i dodawanie nowych osiągnięć do listy może korzystnie wpłynąć na twoją samoocenę, zwiększyć samoświadomość i przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania karierą w perspektywie długofalowej. A teraz – do dzieła! Zajrzyj do swojego CV – nawet jeśli nie szukasz nowego zatrudnienia. Niech będzie gotowe, gdy w twoim życiu pojawi się atrakcyjna oferta pracy.

Wzór CV - pobierz

CV wzór

CV wzór - pobierz

ManpowerGroup

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Likwidacja kopalń w Polsce – co z górnikami?

    W Polsce trwa proces dekarbonizacji. Kopalnie węgla kamiennego są sukcesywnie likwidowanie a tysiące górników traci prace. Kiedy koniec górnictwa w Polsce? Co z górnikami? Gdzie będą pracowali? Jaka jest przyszłość tzw. „zielonych miejsce pracy”?

    Przepisy o pracy zdalnej od 7 kwietnia. Nowe prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników

    Praca zdalna - od 7 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu Pracy, która ureguluje zjawisko pracy zdalnej. Popularyzacja tego modelu gwałtownie wzrosła w okresie pandemii. Nastąpiła więc konieczność określenia na drodze ustawowej praw i obowiązków pracodawców oraz pracowników.

    Pracy zdalna okazjonalna. Czy pracodawca ma prawo do kontroli?

    Kontrola wykonywania okazjonalnej pracy zdalnej, w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy lub przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji, w tym procedur ochrony danych osobowych, będzie się odbywała na zasadach ustalonych z pracownikiem. Natomiast kontrola wykonywania pracy przez pracownika świadczącego "okazjonalną" pracę zdalną zostanie przeprowadzona na takich zasadach jak w czasie wykonywania pracy w podstawowym miejscu pracy.

    Jak docenić pracownika? Pomogą zmiany w prawie pracy (work-life balance)

    Dzień Doceniania Pracownika. Chociaż metod pozapłacowego wynagradzania zespołów jest dużo, to nowa dyrektywa work-life balance otwiera przed pracodawcami nowe możliwości.

    E-ZLA dostępne na PUE ZUS

    W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

    Czy można wezwać osobę zatrudnioną na pracy zdalnej np. do biura na spotkanie?

    Kwestia wzywania pracownika do biura w czasie wykonywania przez niego pracy zdalnej nie została uregulowana w przepisy Kodeksu pracy. Jednak pracodawca (przełożony) w ramach swoich uprawnień kierowniczych ma prawo wezwać pracownika do wykonywania pracy w biurze, a także polecić mu pracę w każdym innym miejscu, np. udział w spotkaniu odbywającym się w siedzibie kontrahenta albo odbycie podróży służbowej. 

    98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen

    98 proc. Polaków odczuwa skutki inflacji i wzrostu cen – wynika z badania "Poziom wiedzy finansowej Polaków 2023", opublikowanego przez Warszawski Instytut Bankowości i Fundację GPW. Dziewięciu na dziesięciu ankietowanych nie rozważa w najbliższym czasie samodzielnego inwestowania – dodano.

    Płace rosną, ale realna wartość zarobków spada

    W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 0,8%. W stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyło się o 0,1%. Przeciętne wynagrodzenie zaś w lutym br. w porównaniu z lutym 2022 r. było wyższe o 13,6% - podał GUS.

    Urlop ojcowski. Co się zmienia w 2023 r.

    Urlop ojcowski to jedno z uprawnień pracowniczych, których dotyczy najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy. Co zmieniło się w regulacjach dotyczących urlopu ojcowskiego?

    e-ZLA będą przekazywane na profil płatnika składek założony z urzędu przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji

    Po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji.

    Decyzję w sprawie rezygnacji z PPK można w każdej chwili zmienić

    Uczestnictwo w PPK jest dla osoby zatrudnionej całkowicie dobrowolne. Pracownik może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do tego oszczędzania wrócić. Pewne ograniczenia dotyczą osób w wieku 70+.

    Nowy kalkulator wyliczy seniorom emerytury

    Nowy kalkulator emerytalny pozwala obliczyć wysokość emerytury tym osobom, które chcą sprawdzić czy opłaca im się przejść na emeryturę w bieżącym roku. Na platformie internetowej PUE ZUS można porównać, jaka będzie wysokość naszej emerytury, w zależności od momentu, w którym decydujemy się zakończyć aktywność zawodową.

    Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium!

    Rozliczenie roczne składki zdrowotnej. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenie roczne składki zdrowotnej – o tym musisz wiedzieć!” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku. Polecamy!

    Kontrole firm transportowych z rosyjskim i białoruskim kapitałem

    Inspektorzy pracy oraz przedstawiciele innych służb rozpoczęli kontrole ponad 60 firm transportowych na terenie całego kraju. Sprawdzane są głównie firmy, które prawdopodobnie działają z wykorzystaniem kapitału białoruskiego lub rosyjskiego. Dariusz Mińkowski, zastępca Głównego Inspektora Pracy, wziął udział w spotkaniu inaugurującym tę akcję.

    Zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowość w Kodeksie pracy

    Zwolnienie z powodu działania siły wyższej to nowe uprawnienie, jakie przyznaje pracownikom nowelizacja Kodeksu pracy. W jakich przypadkach pracownik będzie mógł zwolnić się z pracy z powodu działania siły wyższej? Przez jaki okres można korzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Co to jest siła wyższa?

    Zezwolenie na pracę a obowiązek informacyjny

    Zezwolenie na pracę, uzyskiwane w urzędzie wojewódzkim, jest jednym z dokumentów legalizujących pracę cudzoziemca na terenie Polski. Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca, który je otrzymał, powinien poinformować pisemnie wojewodę? Odpowiadamy.

    Real-time CSR, czyli nadążyć za konsumentami

    Specjaliści o aktualnych trendach w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.

    Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

    W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?

    Wyzwania związane z funduszami europejskimi, cyfryzacją i rynkiem pracy

    - Najważniejszym wyzwaniem w tym roku będzie spowodowanie, aby unijne pieniądze z perspektywy finansowej 2021-2027 trafiły do gospodarki, firm, samorządów. Sukcesem będzie też złożenie wniosku do Komisji Europejskiej o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała Małgorzata Jarosińska - Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej na spotkaniu władz i członków Konfederacji Lewiatan w Józefowie.

    ZUS ZSWA termin na złożenie

    31 marca 2023 r. upływa termin na złożenie dokumentu ZUS ZSWA – Zgłoszenie / korekta danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za 2022 rok.

    Jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej

    Ewidencja czasu pracy zdalnej. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej przez pracownika, zatem pracodawca samodzielnie określa zasady w tym zakresie. Rejestracja może się odbywać poprzez wysłanie e-maila o rozpoczęciu (zakończeniu) pracy czy telefoniczne zawiadomienie o tym przełożonego. Można też założyć, że potwierdzeniem wykonywania pracy zdalnej jest np. korespondencja e-mailowa lub wykaz zadań zrealizowanych danego dnia.

    Zmiana czasu a wynagrodzenie

    Koniec marca oznacza zmianę czasu z zimowego na letni. Podpowiadamy, czy przesunięcie wskazówek w zegarach ma wpływ na wynagrodzenie.

    Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe. Czym się różnią? Co dają te ubezpieczenia?

    Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe – czym się różnią? Ubezpieczenia zdrowotne i chorobowe to dwie zupełnie różne rzeczy, mimo że nazwy brzmią podobnie. Są to niezwykle ważne ubezpieczenia – od opłacania na nie składek uzależnione jest, czy przysługuje zasiłek chorobowy, a także bezpłatne leczenie. Jakie są różnice i co dają oba ubezpieczenia?  

    Polacy nadal zainteresowani emigracją zarobkową

    Zainteresowanie emigracją zarobkową od kilku lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W ciągu najbliższego roku wyjazd rozważa blisko 17% Polaków, co czwarty nie potrafi zdecydowanie wypowiedzieć się na ten temat, co jest najwyższym odsetkiem od 2015 roku - wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanego przez Gi Group.

    Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością i możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekunów

    Będzie nowe świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością, opiekunowie będą mogli dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, trwają rozmowy nt. ustawy o asystencji - to główne ustalenia po spotkaniu kierownictwa MRiPS i protestujących osób z niepełnosprawnością.