REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak napisać skuteczne CV?

Małgorzata Łabędź
ManpowerGroup
ManpowerGroup to światowy lider innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy. Usługi w Polsce obejmują pracę tymczasową, rekrutację stałą i badanie kompetencji pracowników, zatrudnienie zewnętrzne, outsourcing procesów, doradztwo personalne, zarządzanie karierą i outplacement.
Jak napisać skuteczne CV?
Jak napisać skuteczne CV?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak napisać skuteczne CV, które otwiera drzwi do kariery? Jak przekonać do siebie pracodawcę? Sprawdź, czy znasz najważniejsze zasady!

Jak napisać skuteczne CV?

Wiesz, że masz wszystkie kompetencje potrzebne do podjęcia pracy w danej organizacji. Teraz musisz przekonać o tym pracodawcę. Od czego zaczniesz? Od przygotowania odpowiedniego CV, oczywiście! Czy znasz aktualne trendy rekrutacyjne, które pozwolą ci zbudować wizerunek profesjonalisty i ułatwią znalezienie zatrudnienia?

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: Personel i zarządzanie – prenumerata

Zacznijmy od podstawowej kwestii – po czym poznać, że CV jest dobre? Głównym miernikiem będzie przede wszystkim jego skuteczność. Im wyższa responsywność ze strony rekruterów, tym bardziej możemy być zadowoleni z opracowanego przez nas résumé.

Umiejętność pisania atrakcyjnych CV zawsze była cenna, jednak obecnie, w związku ze zwiększoną konkurencją na rynku pracy, jeszcze bardziej zyskała na wartości. Po fali zwolnień wynikających z niepewnej sytuacji wielu branż w dobie pandemii koronawirusa, rekruterzy otrzymują zwiększoną liczbę aplikacji. Wiedza o tym, jak wyróżnić się z tłumu, może okazać się kluczowa dla podjęcia zatrudnienia.

W wyniku wzmożonego napływu CV średni czas, jaki rekruterzy poświęcają na przejrzenie dokumentów, prawdopodobnie ulegnie skróceniu. Oznacza to, że kandydat ma tylko chwilę, by przykuć uwagę osoby z działu HR. Jak może to zrobić? Przede wszystkim – dostosowując opis swojego dorobku zawodowego do potrzeb potencjalnego pracodawcy. Warto więc szczegółowo przeanalizować ofertę i uwypuklić w swoim życiorysie te osiągnięcia, które mogą być fundamentalne z punktu widzenia organizacji, do której aplikujemy. Oczywiście taki proces wymaga sporego zaangażowania, nie można jednak oczekiwać rezultatów bez wkładu pracy z własnej strony, prawda?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

CV, któremu nie oprze się (prawie) żaden rekruter - 4 zasady

Przeprowadź audyt kariery

Poznaj aktualne trendy panujące na rynku pracy i przeanalizuj swoje doświadczenie zawodowe w oparciu o wymagania przyszłego pracodawcy. Przygotuj zestawienie umiejętności, jakimi dysponujesz i podsumuj, co udało ci się osiągnąć w dotychczasowej karierze zawodowej. Z czego czujesz dumę? Jakie są twoje mocne strony? Przemyśl, które kompetencje i doświadczenia będą najbardziej interesujące z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy. Taka autoanaliza to proces czasochłonny i często niełatwy, ale niezbędny dla uzyskania wartościowych treści, które warto wyeksponować w CV. Szczególnie starannie powinny wykonać powyższe zadanie osoby z długim stażem pracy w jednej organizacji, dla których kolejne osiągnięcia stały się już rutyną i permanentnie wpisały w zakres obowiązków. Przeanalizowanie własnej kariery pomoże na nowo dostrzec zawodowe sukcesy i właściwie opisać je w CV. Na nic bowiem nie zda się najpiękniejszy nawet wzór dokumentu, jeśli informacje w nim zawarte będą nieadekwatne do stanowiska lub po prostu niezrozumiałe dla odbiorcy.

Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że przeprowadzenie audytu własnej kariery nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli ciężko Ci zdecydować od czego zacząć, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Dzięki temu zyskasz pewność, że twoje CV spełni swoją funkcję.

CV wysyłaj mądrze, a nie masowo

Rozsyłając swoje dokumenty rekrutacyjne stawiaj na jakość, a nie na ilość. Modyfikuj CV w oparciu o ofertę pracodawcy i opisane w niej oczekiwania. W końcu wszyscy lubimy personalizację, prawda? Rekruterzy nie są wyjątkiem. Starannie przygotowany życiorys z jasno opisanymi umiejętnościami oraz doświadczeniem zawodowym adekwatnym do funkcji, jaką będziesz pełnić w organizacji, z pewnością spotka się z życzliwym przyjęciem. Nie zapomnij zawrzeć też słów – kluczy, charakterystycznych dla branży i stanowiska, na jakie aplikujesz. Coraz częściej bowiem przy wstępnej weryfikacji dokumentów rekruterów wspiera sztuczna inteligencja. Dlatego też, choć każdorazowa modyfikacja CV w oparciu o ogłoszenie pracodawcy jest uciążliwa, warto ją przeprowadzać, by dać się zauważyć – zarówno specjalistom HR, jak i algorytmom.

O treść i formę zadbaj jednakowo

Jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, więc używasz w CV specjalistycznego słownictwa – to zrozumiałe. Zależy ci na tym, aby zaprezentować się jako profesjonalista. Zanim jednak wyślesz dokument do rekrutera – zweryfikuj jego czytelność i przejrzystość na kontrolnej grupie docelowej. Mogą to być członkowie rodziny lub przyjaciele. Jeśli ktoś z twoich bliskich zajmuje się pozyskiwaniem kadry zawodowo – nie wahaj się poprosić go o pomoc! Dobre CV powinno być zrozumiałe dla osoby niezwiązanej z branżą. Gdy upewnisz się, że dokument jest czytelny – zadbaj o odpowiednią szatę graficzną. Od jej doboru również zależy przejrzystość tekstu. Jasny podział na poszczególne sekcje, prosta czcionka, odpowiednio dobrane kolory i zdjęcie adekwatne do stanowiska to podstawa.

Nie osiadaj na laurach

Gratulacje! Osiągasz sukces i rozpoczynasz pracę w nowej organizacji. Nie oznacza to jednak, że możesz odstawić swoje CV do lamusa. Jeśli będziesz aktualizować dokument na bieżąco, zyskasz pewność, że zawarte zostały w nim wszystkie najciekawsze projekty i sukcesy. O niczym nie zapomnisz, nic ci nie umknie, a na dodatek – zoptymalizujesz swoją pracę nad dokumentem i oszczędzisz w ten sposób czas podczas kolejnej rekrutacji. Niewykluczone, że zauważysz także bardzo pozytywne efekty natury psychologicznej. Regularne odświeżanie życiorysu i dodawanie nowych osiągnięć do listy może korzystnie wpłynąć na twoją samoocenę, zwiększyć samoświadomość i przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania karierą w perspektywie długofalowej. A teraz – do dzieła! Zajrzyj do swojego CV – nawet jeśli nie szukasz nowego zatrudnienia. Niech będzie gotowe, gdy w twoim życiu pojawi się atrakcyjna oferta pracy.

Wzór CV - pobierz

CV wzór

CV wzór - pobierz

ManpowerGroup

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA