| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu

Bez badań kontrolnych nie można udzielić urlopu

Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Celem takich badań jest ustalenie i potwierdzenie zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania kontrolne należy przeprowadzać „w miarę możliwości” w godzinach pracy, a za czas poświęcony na ich przeprowadzenie pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Jeżeli pracownik dojeżdża na badania do innej miejscowości, to przysługuje mu również zwrot kosztów przejazdu.

Pracodawca ma obowiązek przechowywania powyższych zaświadczeń lekarskich w części B akt osobowych pracownika.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Przeczytaj również: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Pan Zbigniew przebywał na zwolnieniu lekarskim przed 60 dni. Po powrocie do pracy zgłosił swojemu pracodawcy chęć skorzystania z urlopu wypoczynkowego. Pracodawca jednak odmówił, a swoją odmowę uzasadnił tym, że pracownik nie zgłosił się na zlecone badania kontrolne, wobec czego nie jest dopuszczony do pracy i nie może korzystać z uprawnień pracowniczych, takich jak urlop wypoczynkowy.

Odmowa poddania się kontrolnym badaniom lekarskim po długotrwałej chorobie uzasadnia niedopuszczenie pracownika do pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, gdy wyłączną przyczyną tej odmowy są okoliczności leżące po stronie pracownika. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 września 2004 r., sygn. akt: I PK 541/03.

Polecamy serwis: Wynagrodzenia

Wobec powyższego należy przyjąć, że pracodawca nie może udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego o dopuszczeniu go do pracy na danym stanowisku. Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany tylko przez zdrowego, dopuszczonego do pracy pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »